Dlaczego wynajem długoterminowy samochodów zdobywa rynek?

Dlaczego wynajem długoterminowy samochodów zdobywa rynek?
Fot. stock.adobe.com / Yuri Bizgaimer
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W trzecim kwartale już 30 procent przedsiębiorców nabywających nowe samochody korzystało z wynajmu długoterminowego, wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

W efekcie rosnącej popularności rynek wynajmu długoterminowego w Polsce urósł w trzecim kwartale o 10% r/r, co jest wartością nienotowaną od prawie 3 lat.

Główne zalety wynajmu długoterminowego to: stała rata niezależnie od stóp procentowych, brak wkładu własnego, wszystkie koszty obsługi auta zawarte w miesięcznej opłacie.

Na obniżoną podaż samochodów wynikającą z przerwania łańcucha dostaw podzespołów zaczyna się nakładać drugi czynnik – kryzys gospodarczy.

Chętnych przedsiębiorców na zakup nowych samochodów przedsiębiorców zaczyna ubywać.

Czytaj także: Używane z konieczności, online z wyboru ‒ 78 proc. przedsiębiorców poszukuje wyłącznie nowego samochodu

Najlepszy wynik od dwóch lat

Sprzedaż firmom nowych samochodów była na plusie tylko w formule wynajmu długoterminowego.

Źródło: PZWLP

W efekcie rosnącej sprzedaży w wynajmie, przy jednoczesnych spadkach w tym zakresie w pozostałych formach finansowania, skutkowała znaczącym zwiększeniem udziału wynajmu długoterminowego w ogólnej liczbie sprzedanych w Polsce w trzecim kwartale 2022 r. samochodów osobowych.

Na 73,8 tys. aut, które łącznie nabyły w tym czasie firmy, 29,1% pojazdów (21,5 tys.) znalazło się w wynajmie długoterminowym. Udział wynajmu długoterminowego w sprzedaży samochodów osobowych do firm w naszym kraju zwiększył się aż o 4,9 p.p. w ciągu roku.  

Źródło: PZWLP

Relatywnie bardzo dobre wyniki sprzedaży wynajmu długoterminowego aut, mają również przełożenie na tempo wzrostu tego rynku w Polsce.

Zgodnie z danymi PZWLP, po raz pierwszy od blisko 3 lat, dynamika rozwoju wynajmu długoterminowego (wzrost łącznej floty) osiągnęła dwucyfrową wartość i wyniosła na koniec trzeciego kwartału 10% r/r.

Źródło: PZWLP

Jeszcze 5 lat temu po wynajem długoterminowy sięgało ok. 18% firm nabywających nowe samochody, dzisiaj jest to już ok. 30%.

Czytaj także: Cyfryzacja, dostęp do danych, elektromobilność: megatrendy branży moto na Kongresie Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

Auta elektryczne w wynajmie długoterminiwym

Eksperci PZWLP nie mają wątpliwości, że liczba elektryków w wynajmie długoterminowym będzie dynamicznie rosła w najbliższym czasie, najprawdopodobniej szybciej niż w konkurencyjnych formach finansowania.

Użytkownik w miesięcznej racie może sfinansować ładowarki. Koszty wszelkich napraw go nie zaskoczą, ponieważ są zryczałtowane w racie o stałej wysokości.

Dzięki dofinansowaniu z publicznego programu dopłat Mój Elektryk dostępnemu w wynajmie długoterminowym, wysokość rat za samochody elektryczne zbliża się już do poziomu porównywalnych aut spalinowych.

Czytaj także: Jak rozliczać samochód elektryczny w działalności gospodarczej?

Źródło: Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów / PZWLP