Dlaczego leasing opłaca się bankom spółdzielczym?
Tomasz Szurmak uważa, że leasing jest produktem pierwszego wyboru przede wszystkim dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Branża leasingowa bardzo szybko rośnie. W roku 2023 w ramach leasingu w Polsce dostarczono przedsiębiorcom ponad 100 miliardów złotych finansowania.
Jest to jeden z niewielu produktów finansowych, gdzie sprzedaż rośnie regularnie o 15% rok do roku. W tym roku jest planowany wzrost o 20%, a wartość finansowania może wynieść 120 mld złotych.
Jak zauważył nasz rozmówca – leasing jest bardzo mocno zakorzeniony w bankowości komercyjnej. Banki komercyjne, posiadając w ofercie leasing, promują także inne swoje produkty.
Dodatkową zaletą leasingu jest z punktu widzenia banku to, że zabezpieczeniem umowy jest przedmiot leasingu, który cały czas do końca umowy pozostaje własnością leasingodawcy.
Czytaj także: Banki spółdzielcze niezbędne do finansowania rozwoju lokalnych społeczności
Korzyści z oferowania leasingu dla zrzeszonego banku spółdzielczego
Ponieważ to bank zrzeszający jest właścicielem spółki leasingowej w Grupie BPS – zapytaliśmy jakie korzyści ze współpracy z taką spółką odnosi pojedynczy bank spółdzielczy.
„Pierwszą korzyścią jest jednorazowy przychód prowizyjny z tytułu zawarcia transakcji leasingowej, który Spółka w tym momencie przekazuje w odpowiedniej wysokości do banku spółdzielczego” – powiedział.
„Jednak najważniejszą korzyścią dla banków spółdzielczych jest to, że posiadając ofertę leasingową nie dopuszczamy banków komercyjnych do naszych klientów”– dodał Tomasz Szurmak.
Jak przyznał – powszechnym zjawiskiem jest to, że przedsiębiorcy posiadający rachunki bankowe w bankach spółdzielczych często mają zawarte umowy leasingowe z bankami komercyjnymi. Dzięki temu banki komercyjne mogą zaoferować im inne swoje produkty i w konsekwencji doprowadzić do całkowitego odejścia klienta do banku komercyjnego.
„Chodzi o to, żeby bank spółdzielczy miał pełną ofertę produktową, co uniemożliwia lub bardzo mocno ogranicza ryzyko ucieczki tego klienta do innej grupy bankowej”- podkreślił.
Czytaj także: Raport Specjalny | Bankowość Lokalna – BPS Leasing i Faktoring | Banki spółdzielcze na rynku leasingowym – szanse na rozwój
Ile waży leasing w Grupie BPS?
Na pytanie jak znaczący jest wpływ leasingu na wynik finansowy banków spółdzielczych – Tomasz Szurmak odparł:
„Na pewno ten wpływ jest za mały. Gdyby przykładowo banki spółdzielcze potraktować jako jedną grupę, tak tylko na potrzebę naszej rozmowy, to przez analogię do komercyjnych grup bankowych, do tego jaki tam jest udział leasingu w przychodach banków komercyjnych – można założyć, że nasze przychody wzrosłyby 10 do 15 razy. Taka jest skala przepaści między bankowością komercyjną a spółdzielczą w oferowaniu produktów leasingowych.”
„Czyli gdyby – mówiąc w uproszczeniu – wszystkie banki Zrzeszania BPS zaangażowałyby się w promocję, w poinformowanie swoich klientów o możliwości skorzystania z leasingu, to akcja leasingowa w Zrzeszeniu wzrosłaby 10 -15 razy” – doprecyzował Tomasz Szurmak, prezes zarządu, BPS Leasing i Faktoring.