Dla banków nie ma jednej drogi dojścia do chmury
Jak zauważył Bartosz Kublik – są w Polsce duże banki komercyjne z aktywami rzędu kilkuset miliardów złotych i ogromnymi budżetami na informatykę, ale są też najmniejsze banki lokalne, w większości działające w ramach zrzeszeń, które jednak dysponują znacznie mniejszymi kwotami na utrzymanie i rozwijanie rozwiązań technologicznych.
Jego zdaniem zasoby finansowe banków w dużym stopniu determinują ich podejście do rozwiązań chmurowych. Jest to także zależne od etapu na jakim w procesie wdrażania rozwiązań chmurowych dana instytucja się znajduje.
W jego opinii te czynniki decydują o tym, jaką opcję bank wybiera – czy budowania własnych zasobów IT, czy też korzystania z usług zewnętrznych dostawców usług chmurowych.
Czynniki wpływające na sposób wprowadzania rozwiązań chmurowych
Przy podejmowaniu takiej decyzji powinno się uwzględnić kilka czynników. Bartosz Kublik odwołał się do swoich doświadczeń jako prezesa dużego banku spółdzielczego.
Pierwszy element, jaki brał pod uwagę – to było cyberbezpieczeństwo. W tym przypadku ważne było to, aby na lokalnym rynku byli dostępni specjaliści od cyberbezpieczeństwa, którzy zapewnią bezpieczeństwo klientom banku.
Wiąże się z tym także konieczność zapewnienia ciągłości działania banku.
Kolejny problem to nadążanie banku za rozwojem technologicznym, za zmianami w oczekiwaniach klientów. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy bank jest w stanie samodzielnie sprostać takiemu wyzwaniu.
Ważna jest także skalowalność zasobów informatycznych posiadanych przez bank. To się łączy z kosztami, bowiem te zasoby wymagają co pewien czas porządkowania. Po kilku latach system powinien być zmodernizowany.
Komunikat chmurowy KNF
Wiceprezes ZBP uważa, że rozwiązania chmurowe mogą być bardzo przydatne w każdej organizacji, w zależności od ich wielkości, skali i specyfiki działania. Każda organizacja powinna wypracować własną ścieżkę dojścia do chmury.
Ale jak zauważył – mniejsze, jak i większe banki muszą brać pod uwagę otoczenie regulacyjne, które cały czas się zmienia. W najbliższym czasie wejdą w życie przepisy DORA.
Na razie jednak sektor finansowy może korzystać z komunikatu chmurowego KNF, który stanowi swoistą instrukcję dochodzenia do chmury.
Dodatkowym elementem, który należy brać pod uwagę jest sztuczna inteligencja. Jak zaznaczył Bartosz Kublik – bez częściowego chociaż przejścia do chmury wprowadzanie do banków kolejnych rozwiązań AI czy uczenia maszynowego będzie bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe.
Wypowiedź została nagrana po debacie eksperckiej poświęconej perspektywom wykorzystania rozwiązań chmurowych w branży finansowej. Partnerem debaty była firma Asseco Poland.