Dezinflacja dobrą okazją do lepszej ochrony oszczędności?

Dezinflacja dobrą okazją do lepszej ochrony oszczędności?
Robert Lidke, fot. Jacek Barcz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeśli inflacja na koniec roku wyniesie mniej niż 10 procent to chyba warto zastanowić się nad zakupem 10-letnich obligacji skarbowych?

Wystarczy porównać tę wysokość inflacji z obecnym oprocentowaniem obligacji 10-letnich, które wynosi 7,25% w pierwszym okresie odsetkowym.

A przecież, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie jeszcze bardziej korzystne: marża 1,25% + inflacja, z roczną kapitalizacją odsetek.

Odsetki są naliczane od wartości nominalnej obligacji, która wynosi 100 złotych i są kapitalizowane po każdym rocznym okresie odsetkowym.

Z definicji obligacje te mają chronić przed inflacją i na tę chwilę jak się wydaje – właśnie tak jest.

Co ważne – tych obligacji nie trzeba trzymać do momentu ich wykupu. Przy wcześniejszej odsprzedaży wartość naliczonych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, która wynosi 2,00 zł od każdej obligacji dziesięcioletniej.

Czytaj także: Prezes NBP: recesji nie będzie, inflacja 6-proc. pod koniec roku>>>

Inflacja na koniec roku 6 czy 10 procent?

Nie ma pewności, że minister finansów, który określa oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym nie obniży go na podstawie ostatnich prognoz inflacyjnych.

A te są coraz bardziej optymistyczne, mimo że na tle innych krajów będziemy mieli jedną z najwyższych w Europie inflacji.

W najnowszej rundzie prognostycznej ekonomiści Komisji Europejsiej obniżyli prognozy dla inflacji cen konsumpcyjnych w Polsce w 2023 r. do 11,7 procent z 13,8 procent prognozowanych w listopadzie 2022 roku oraz w 2024 r. do 4,4 procent z 4,9 procent.

W ostatniej swojej wypowiedzi prof. Joanna Tyrowicz, która jest członkiem Rady Polityki Pieniężnej zasugerowała, że inflacja z miesiąca na miesiąc od marca powinna coraz być niższa i na koniec roku może znaleźć się na poziomie blisko 10% r/r.

Jeszcze większym optymistą jest prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, który podczas lutowej konferencji prasowej powiedział:

„Ja osobiście oczekuję, że w grudniu inflacja może wynieść 6 proc. To nadal jest podwyższona inflacja, powyżej naszego celu, ale słabo dostrzegalna z punktu widzenia psychologii ekonomicznej”

W opublikowanej właśnie analizie Allianz Trade spodziewa się pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce około września, kiedy inflacja powinna spaść poniżej 10 procent.

Czytaj także: Tyrowicz, RPP: w grudniu ‘23 inflacja może wynieść blisko 10% r/r>>>

Jak zarobić na odsetkach i nie zapłacić podatku?

Podsumowując: przewiduje się, że inflacja na koniec roku może wynieść od 6 do nieco ponad 10 procent.  W kolejnym roku też będzie wysoka – zapewne w okolicach 4 procent. Ale wtedy już posiadacz obligacji antyinflacyjnych jest chroniony (12 miesięcy od momentu zakupu) formułą: marża 1,25% + inflacja.

Należy jednak pamiętać, że inflacja może być wyższa lub niższa od prognoz, a także o tym, że od zysków z obligacji trzeba zapłacić tzw. podatek Belki, który wynosi 19 procent od uzyskanego dochodu.

Podatku od zysków kapitałowych nie zapłacą osoby posiadające obligacje na Indywidualnym Koncie Emerytalnym.

W tym roku maksymalny limit roczny wpłat na IKE wynosi 20 805 złotych.

Robert Lidke
Robert Lidke, redaktor naczelny portalu BANK.pl, współtwórca pierwszego magazynu biznesowego w polskich mediach elektronicznych – Radio Biznes, nadawanego w radiowej Jedynce od jesieni 1989 r. Inicjator utworzenia i szef portalu ekonomicznego Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl, były redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, ostatni redaktor naczelny Gazety Prawnej przed jej połączeniem z Dziennikiem.
Źródło: BANK.pl,