Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wywinduje ceny nowych mieszkań?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wywinduje ceny nowych mieszkań?
Fot. stock.adobe.com/1599685sv
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowa propozycja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przewiduje nowelizację ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego jest alternatywą dla poprzedniego pomysłu - likwidacji otwartych rachunków powierniczych bez zabezpieczenia.

Wpłata na rzecz #DFG dla zamkniętego rachunku powierniczego ma nie przekroczyć 1 proc., dla rachunku otwartego ma wynosić maksymalnie 5 proc. #DeweloperskiFunduszGwarancyjny

– Ten pięcioprocentowy poziom mógłby wywołać wiele szkód. Gdyby od każdego mieszkania przez dłuższy czas trzeba byłoby wpłacać po 5 procent, mieszkania by podrożały – mówi Jarosław Jędrzyński.

– Zobaczymy, jak to się wszystko potoczy, kiedy ta ustawa zostanie uchwalona. Miejmy nadzieję, że to nie będzie tak znacząca opłata, która by spowodowała, że rynek mieszkaniowy poważnie to odczuje – mówi Michał Rudnicki z Emmerson Realty.

Czytaj także: Nowa ustawa deweloperska: nabywcy mieszkań będą chronieni jak klienci banków >>>

– Sytuacja na rynku się zmienia i trzeba jak najszybciej wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia na wypadek, gdyby niektórzy deweloperzy nie poradzili sobie z nową sytuacją – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny; Michał Rudnicki, Emmerson Realty, Aleksander Skirmuntt, Maxon i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty.

Źródło: MarketNews24