Czy EBC w czerwcu obniży stopy procentowe?

Czy EBC w czerwcu obniży stopy procentowe?
European Parliament from EU, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kluczowe zdanie w komunikacie, wskazujące na warunki do obniżek stóp, wyjaśnia funkcję reakcji EBC - poinformowała prezes EBC Christine Lagarde. Dodała, że znaczna większość członków Rady Prezesów zdecydowała się wstrzymać z decyzjami do czerwca ‘24.

„To ważne zdanie, bo opisuje mechanikę, wyjaśnia naszą funkcję reakcji” – powiedziała Christine Lagarde.

Christine Lagarde powtórzyła kluczowe stwierdzenia zawarte w komunikacie, że gdyby aktualna ocena perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej miała dalej umocnić Radę Prezesów w przekonaniu, że inflacja trwale zbliża się do poziomu docelowego, należałoby złagodzić obecną restrykcyjną politykę pieniężną.

Dodała, że Rada Prezesów będzie nadal ustalać odpowiedni stopień i czas trwania restrykcyjności w oparciu o dane i na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie. Podkreśliła, że EBC nie deklaruje z góry jakiejkolwiek ścieżki stóp procentowych.

Czytaj także: EBC chce, by stopy procentowe pozostały na restrykcyjnych poziomach

Rada Prezesów EBC czeka na dane o inflacji – zdecyduje w czerwcu ‘24

Prezes EBC poinformowała, że znaczna większość członków Rady Prezesów zdecydowała się poczekać do czerwca ‘24, żeby ocenić, czy inflacja w wystarczająco trwały sposób zmierza do celu.

Kilkoro członków było jednak wystarczająco pewnych w kwestii zmierzania inflacji do celu, ale w ramach konsensusu w Radzie Prezesów przystali na zdanie większości.

Christine Lagarde dodała, że w czerwcu ‘24 EBC będzie posiadać dużo więcej danych i informacji, a także dysponować nowymi projekcjami, które to uwzględnią.

„Jesteśmy zależni od danych, będziemy patrzeć na wszystkie informacje i dane i wyniki projekcji (…) zdeterminują, czy potwierdzą, czy inflacja zmierza do celu w sposób trwały i czy wzmocnione są warunki (do obniżek stóp – PAP)” – wskazała.

Czytaj także: Przewodnicząca Rady ds. Nadzoru EBC zapowiada trudniejsze czasy dla europejskich banków

Inflacja w celu w połowie 2025 roku

Poinformowała, że spadek inflacji nie będzie linearny, a efekty bazowe związane z cenami energii sprawią, że będzie ona fluktuować wokół obecnych poziomów w kolejnych miesiącach, zanim w połowie 2025 r. spadnie do celu.

„Inflacja będzie fluktuować wokół bieżących poziomów w najbliższych miesiącach, a w przyszłym roku spadnie do celu” – powiedziała Lagarde.

Christine Lagarde podkreśliła, że decyzje EBC zależą od danych, a nie od decyzji Fed.

Źródło: PAP BIZNES