Przewodnicząca Rady ds. Nadzoru EBC zapowiada trudniejsze czasy dla europejskich banków             

Przewodnicząca Rady ds. Nadzoru EBC zapowiada trudniejsze czasy dla europejskich banków             
Claudia Buch, Źródło ANGELA MORANT / ECB
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
- Europejskie banki muszą przygotować się na rosnącą liczbę upadłości, większe ryzyko geopolityczne i wstrząsy w energochłonnych branżach - ostrzegła Claudia Buch, która w styczniu '24 stanęła na czele Rady ds. Nadzoru Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

„Regiony przemysłowe Europy będą w przyszłości wyglądać zupełnie inaczej niż dziś, zależnie od dostępności energii odnawialnej w różnych krajach. To jest coś, co banki muszą wziąć pod uwagę. Jest po prostu bardzo mało prawdopodobne, by w okresie znacznych zmian strukturalnych nie wystąpił wzrost liczby niewypłacalności” – powiedziała w wywiadzie dla Financial Times.

Według Claudii Buch podniesione do rekordowego poziomu 4% stopy procentowe będą jeszcze przez jakiś czas wpływały na stan systemu finansowego, a liczba bankructw i niespłacanych kredytów prawdopodobnie będzie rosła.

Wprawdzie liczba upadłości w Europie w latach 2020-2022 spadła, gdyż rządy zapewniły przedsiębiorstwom znaczną pomoc, aby złagodzić skutki pandemii i kryzysu energetycznego spowodowanego wojną w Ukrainie, a banki europejskie odnotowały wzrost zysków, dzięki wyższym marżom kredytowym, ale Claudia Buch przestrzega przed samozadowoleniem i uważa, że metody stosowane przez banki do oceny ryzyka są niedoskonałe.

Czytaj także: EBC: nominacja Claudii Buch na przewodniczącą Rady ds. Nadzoru

Banki i ryzyko polityczne

„Większość modeli ryzyka stosowanych przez banki tak naprawdę nie dostarcza nam informacji na temat ewolucji ryzyka w przyszłości, ponieważ opierają się one na przeszłości” – stwierdziła w wywiadzie.

Według niej banki powinny uwzględniać ryzyko geopolityczne, na przykład zakłócenia żeglugi przez Morze Czerwone i zrywanie łańcuchów dostaw.

Niektórzy bankowcy uważają, że Claudia Buch jest zbyt rygorystyczna, że wyznaje nową filozofię nadzoru bankowego, która kładzie większy nacisk na „nieznane niewiadome”.

Czytaj także: EBC chce, by stopy procentowe pozostały na restrykcyjnych poziomach

EBC wobec ryzyka cyberataków na banki

Buch w wywiadzie odparła te zarzuty. Mówiła, że nowe przepisy, wprowadzane w Stanach Zjednoczonych spowodują, że amerykańskie wymogi kapitałowe dla dużych banków będą wyższe niż europejskie.

„W przypadku mniejszych i średnich banków w Europie regulacje amerykańskie przewidują nieco niższe wymogi kapitałowe. Jestem zadowolona z naszego bardziej rygorystycznego podejścia, biorąc pod uwagę to, co wydarzyło się ostatnio w kilku średnich amerykańskich bankach” – mówiła.

Poinformowała, że EBC jest w trakcie przeprowadzania testów warunków skrajnych, mających na celu ocenę zabezpieczeń banków przed ryzykiem cyberataków, które w ostatnich latach wzrosło.

Rada ds. Nadzoru EBC wywiera presję na banki europejskie działające w Rosji, aby wycofały się z tej działalności. Według Claudii Buch banki strefy euro ograniczyły swoją aktywność w Rosji o połowę w ciągu ostatnich dwóch lat, a te, które nadal tam funkcjonują, np. włoski UniCredit i austriacki Raiffeisen, są pod presją EBC, by się wycofały.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl