Credit Agricole i EFL zapraszają do udziału w Akcji Czysta Wisła

Credit Agricole i EFL zapraszają do udziału w Akcji Czysta Wisła
Akcja Czysta Wisła 2023. Źródło: Credit Agricole Bank Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już od ponad trzech lat walczymy z plastikiem i mikroplastikiem, który zaśmieca nam świat. Wkrótce nadarzy się kolejna okazja. Na zakończenie wakacji bank Credit Agricole, wspólnie ze spółką leasingową EFL oraz ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim organizują „Akcję Czysta Wisła”, poinformował Bank.

Akcja Czysta Wisła to kolejna inicjatywa edukacyjno-ekologiczna organizowana w ramach kampanii Credit Agricole Bank Polska #mniejplastiku.

W ciągu 10 dni: od 25 sierpnia do 3 września ‘23, wolontariusze i wolontariuszki z całej Polski posprzątają Wisłę na całej jej ponad 1000-kilometrowej długości: od źródeł na Baraniej Górze, aż po ujście w Gdańsku.

Akcje sprzątania będą odbywały się również na wielu dopływach Wisły, np.: Brdzie, Radomce, Sanie, Sole czy Wieprzu.

Czytaj także: 28 kwietnia – 7 maja ’23: Akcja Czysta Odra czyli wspólne sprzątanie z Credit Agricole i EFL

Mikroplastik jest wszędzie

Do Akcji Czysta Wisła przyłączać się mogą również mieszkańcy z innych części Polski. Każdy może posprzątać rzekę w swojej okolicy i pomóc walczyć z falą mikroplastikowych śmieci, które zatruwają rzeki i morza i mają coraz większy wpływ na zdrowie ludzi.

– Mikroplastik jest dosłownie wszędzie. Każdy człowiek nieświadomie połyka w ciągu roku ponad ćwierć kilograma mikroplastiku. Te niewidzialne dla ludzkiego oka drobiny są znajdowane we krwi, w mózgu i w płodach. Chcemy nagłaśniać ten problem i potrzebujemy do tego pomocy – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik banku Credit Agricole.

– Zapraszamy do wspólnego sprzątania brzegów królowej polskich rzek – od gór aż do morza. Wisła to jedyna tak duża dzika rzeka w Europie i symbol czystej natury. Przywróćmy jej blask – dodaje.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Startup po Polsku | Zrobić coś dobrego dla świata

Czysta Wisła – wspólna sprawa

Do akcji może dołączyć każdy chętny.

– Wystarczy zebrać rodzinę i znajomych, zorganizować lokalny sztab akcji, wybrać miejsce i czas sprzątania i zgłosić się do regionalnego koordynatora. Jeśli ktoś nie chce zakładać własnego sztabu – może dołączyć do akcji, które organizuje ktoś inny.

Koordynatorzy udzielą informacji gdzie odbywać się będą akcje, do których można dołączyć – zachęca Przemysław Przybylski.

Dla pierwszych pięćdziesięciu grup sprzątających Bank funduje finansowe granty na wsparcie organizacji akcji.

Regionalni koordynatorzy Akcji Czysta Wisła:

  • Na odcinku od źródeł Wisły do Krakowa akcje koordynuje Fundacja Ekologiczna Arka. Kontakt: Anna Sobańska, tel. 609 333 504, a.sobanska@fundacjaarka.pl
  • Akcje organizowane na odcinkach od Krakowa do Włocławka oraz od Grudziądza do Gdańska należy zgłaszać do Dominika Dobrowolskiego: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978.
  • Zgłoszenia akcji od Włocławka do Grudziądza należy kierować do Fundacja „Zielone Jutro”. Kontakt: Karolina Kozłowska, Karolina.Kozlowska@zielonejutro.org.pl; tel. 509 652 783.
Źródło: Credit Agricole Bank Polska S.A.