Charles Goodhart laureatem nagrody „Dla wizjonera ekonomii” EKF
– Postanowiliśmy corocznie przyznawać tytuł najlepszego wizjonera roku. Chodzi o osobę, która wiele lat wcześniej przewidziała to, co się dzieje dzisiaj.
Charles Goodhart jest prawdziwym wizjonerem współczesnej ekonomii – powiedział Leszek Pawłowicz, koordynator EKF podczas wręczenia nagrody.
Czytaj także: Bankowcy najbardziej obawiają się zagrożeń spoza gospodarki
Charles Goodhart o stabilności finansowej
Przez dziesiątki lat pracy naukowej Charles Goodhart zajmował się kwestiami stabilności finansowej. Jest on autorytetem dla wielu pokoleń ekspertów związanych z sektorem finansowym i od dekad w inspirujący, nowatorski sposób wyjaśnia fundamentalne zagadnienia dla rozwoju gospodarczego świata.
W 2020 roku w swej książce przestrzegł, że wielka zmiana demograficzna spowoduje niebezpieczeństwo wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych na wiele lat.
– Wielokrotnie z ust profesora Charlesa Goodharta padały trafne ostrzeżenia – stwierdził w laudacji Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF.
Czytaj także: EKF 2023: rekomendacja dotycząca uruchomienia rynku detalicznych listów zastawnych
Społeczeństwa dotknięte demograficznymi zmianami mają kilka alternatyw
W zdalnym połączniu z Europejskim Kongresem Finansowym w Sopocie Charles Goodhart mówił, że zwiększony współczynnik obciążenia demograficznego, czyli stały wzrost liczby osób starszych w stosunku do młodych, wywrze znaczną presję na finanse sektora publicznego, a społeczeństwa dotknięte demograficznymi zmianami mają kilka alternatyw. Żadna nie jest pozbawiona kosztów i ryzyka.
– Jedną z alternatyw jest zmniejszenie emerytur czy zmniejszenie wydatków przeznaczanych na zaspokajanie potrzeb i utrzymanie wysokiego standardu życia osób starszych. Druga to zwiększenie podatków. Trzecia to przyznanie się do niewypłacalności poprzez ciągłe zadłużanie się państw, co jednak może generować poważne, negatywne skutki ekonomiczne – mówił Charles Goodhart.
– Najlepszym rozwiązaniem byłoby zwiększanie obciążeń podatkowych, ale w sposób racjonalny, przemyślany i niehamujący wzrostu gospodarczego. Formą opodatkowania, ku której możemy się zwrócić, jest podatek od gruntów. Własność gruntu to jeden z przywilejów osób, które są bogate. Podatek taki nie ograniczy jednak potencjału rozwojowego klasy średniej. Jeśli chcemy iść w dobrym kierunku powinniśmy iść w kierunku podatku gruntowego – powiedział Charles Goodhart.
Czytaj także: Rekomendacje EKF 2023 dotyczące udziału sektora finansowego w odbudowie Ukrainy
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z wręczenia nagrody. Wideo dostępne jest na stronie