Buda: przygotowujemy projekt ws. wakacji kredytowych w 2024 r. na następne posiedzenie Rady Ministrów

Buda: przygotowujemy projekt ws. wakacji kredytowych w 2024 r. na następne posiedzenie Rady Ministrów
Waldemar Buda Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt ustawy o wakacjach kredytowych w 2024 r. na najbliższe posiedzenie Rady Ministrów, zapowiedział szef resortu Waldemar Buda. Podał, że przy wprowadzeniu kryteriów dochodowych, z tego rozwiązania w przyszłym roku mogłoby skorzystać ok. 1,7 mln - 1,75 mln kredytobiorców.

„My przygotowujemy już ustawę na najbliższą Radę Ministrów […] Ministerstwo Finansów już bardzo mocno nad tym pracuje i na najbliższą Radę Ministrów we wtorek chcemy przedłożyć gotowy projekt ustawy, bo słyszymy, że jest to bardzo potrzebne, a poza tym stopy procentowe nie spadły aż tak mocno, żeby dzisiaj można było z tego zrezygnować” – powiedział Waldemar Buda w radiowej Trójce.

„To jest po prostu konieczne” – dodał.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Loża Komentatorów | Jak przedłużenie wakacji kredytowych może wpłynąć na finansowanie gospodarki przez banki?

Kryteria dochodowe?

Zapowiedział też wprowadzenie kryteriów dochodowych. 

„Będą kryteria, które zaproponujemy w tej ustawie.

Nie chcę zdradzać szczegółów […], ale większość osób, które skorzystało z wakacji będzie mogła z nich skorzystać.

Na 2 mln osób, które skorzystało z wakacji, 1,7 mln – 1,75 mln z pewnością z nich skorzysta [w 2024]” – podkreślił.

Czytaj także: Prezes ZBP o kryterium dochodowym w przedłużanych wakacjach kredytowych

We wrześniu ’23 premier Mateusz Morawiecki informował, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały 2024 r. z zastosowaniem kryterium dochodowego.

Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022 i mogą ubiegać się o wakacje kredytowe także w tym roku.

Czytaj także: Premier zapowiada przedłużenie wakacji kredytowych na cały przyszły rok z zastosowaniem kryterium dochodowego

Źródło: Newseria Biznes