Premier zapowiada przedłużenie wakacji kredytowych na cały przyszły rok z zastosowaniem kryterium dochodowego

Premier zapowiada przedłużenie wakacji kredytowych na cały przyszły rok z zastosowaniem kryterium dochodowego
Mateusz Morawiecki. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wakacje kredytowe będą przedłużone na cały przyszły rok, będzie jednak kryterium dochodowe - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki

„Będziemy stosowali kryterium dochodowe; nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci bardziej zamożni, bardziej majętni, ci, których stać na spłatę” – powiedział szef rządu telewizji Polsat News.

Jak dodał, polecił opracowanie kryteriów dochodowych, które „będą sprawiedliwe i pomogą polskim rodzinom”.

Jak wskazał Mateusz Morawiecki, do końca roku obowiązują obecne przepisy, a przedłużenie wakacji na 2024 roku miałoby być jedną z pierwszych inicjatyw PiS realizowanych po wyborach, w nowym Sejmie.

„Chcemy doprowadzić do tego, by inflacja spadła mocno poniżej może nawet 4 proc. i wtedy w 2025 roku nie będzie potrzeby przedłużenia wakacji kredytowych”.

W połowie maja ’23 premier informował, że bierze pod uwagę przedłużenie wakacji kredytowych, jeżeli inflacja pozostanie na tyle wysoka, że uniemożliwi obniżenie kosztów rat kredytowych.

Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022 i mogą ubiegać się o wakacje kredytowe także w tym roku.

W marcu ’23 Mateusz Morawiecki mówił, że rząd nie wyklucza przedłużenia wakacji kredytowych na kolejny rok, „jeżeli będzie tego wymagać sytuacja”.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews