Brytyjska marka Thomas Cook w portfolio polskiej Grupy eSky

Brytyjska marka Thomas Cook w portfolio polskiej Grupy eSky
Fot. stock.adobe.com / Pixavril
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa eSky kupiła Thomas Cook - najstarszą na świecie markę z branży turystycznej - od funduszu Fosun Tourism Group, poinformował prezes eSky Łukasz Habaj.

„Synergia niemal dwustuletniego dziedzictwa i doświadczenia marki Thomas Cook z technologią i rozumieniem potrzeb współczesnych konsumentów w eSky pozwoli umocnić naszą pozycję na zachodzie Europy, a także zwiększy elastyczność naszej oferty.

Dzięki przejęciu wejdziemy w czołówkę firm sprzedających pakiety dynamiczne w Wielkiej Brytanii, co będzie doskonałą promocją polskiego biznesu na arenie międzynarodowej” – powiedział Łukasz Habaj, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Upadek Thomas Cook Group groźny nie tylko dla inwestorów giełdowych

eSky w procesie transformacji

Decyzja o akwizycji wynika ze strategii Grupy eSky. W ostatnich latach firma bowiem najbardziej inwestowała w pakiety dynamiczne City Break i Wakacje. Są one alternatywą dla oferty tradycyjnych touroperatorów, a w rozumieniu przepisów prawa zorganizowaną wycieczką, która objęta jest ochroną TFG.

Dzięki temu produktowi polska spółka zamierza przeprowadzić transformację firmy z platformy głównie lotniczej w VTO (ang. Virtual Travel Orchestrator). Wesprze się w tym procesie silną marką Thomas Cook. Przejęcie marki otworzy Grupie drzwi do innych rynków z regionu Europy Zachodniej, podano także.

„Przejęcie brytyjskiego biura podróży przyniesie korzyści klientom z rynków, na których działa obecnie Thomas Cook, jak również wesprze naszą działalność na lokalnych rynkach w naszym regionie. Tu duży nacisk położymy na wymianę wiedzy, doświadczeń oraz produktów, przy czym szczególną uwagę zwrócimy na rozwój w pakietach dynamicznych.

 W rezultacie każdy klient korzystający z usług obu firm będzie cieszyć się kompleksową ofertą City Break i Wakacje. Nadmienię, że produkt ten pozwala zaplanować podróż do dowolnego miejsca, zgodnie z indywidualnymi preferencjami i bez ograniczeń, które znamy z oferty tradycyjnych touroperatorów” – dodał prezes.

Czytaj także: Grupa eSky wprowadza secure payment authentication od Google Pay

Globalna ekspansja Grupy eSky – strategia buy&build

Przejęcie Thomas Cook stanowi kolejny istotny krok w globalnej ekspansji oraz umacnia pozycję Grupy eSky na wysoko rozwiniętym rynku brytyjskim, z którego udział w przychodach firmy jest największy spośród wszystkich krajów zachodnioeuropejskich odpowiadających za 40% sprzedaży Grupy w 2023 r. Firma nie wyklucza wprowadzenia przejętej marki na rynek Polski i do krajów Europy Środkowo-Wschodniej w przyszłości, zaznaczono także.

„Akwizycja Thomasa Cooka jest elementem strategii buy&build budującej wartość i wpisuje się w długoterminowy cel eSky: rozwijania segmentu pakietów dynamicznych oraz ekspansji zagranicznej.

Poprzez oferowanie elastycznych pakietów City Break i Wakacji chcemy dostarczać Polakom i klientom eSky w całej Europie bardziej elastyczną i konkurencyjną cenowo ofertę niż tradycyjne biura podróży.

Przejęcie najstarszej marki turystycznej na świecie umocni pozycję eSky na rynkach zagranicznych, w szczególności na największym rynku turystycznym w Europie, czyli rynku brytyjskim.

Dzięki tej akwizycji łączna sprzedaż pakietów turystycznych w eSky ma szansę w przyszłym roku przekroczyć 1 mld zł i utrzymać trzycyfrową dynamikę wzrostu” – dodał senior investment partner MCI Capital, większościowego udziałowca eSky, Michał Górecki.

W jego ocenie, dzięki temu, co zyskuje konsument wydaje się, że eSky jest w stanie na rynku Europy Centralnej zbudować wiodącą pozycję.

„W tym celu będziemy na pewno patrzeć na potencjalne podmioty w naszym regionie, które mogą uzasadnić tą tezę, czyli które mogą nam pomóc szybciej zbudować pozycję w top3 w danym kraju w ramach obiektów turystycznych i poprzez wsparcie wiedzy produktowej Thomas Cook” – dodał partner.

Umowa między Grupą eSky a funduszem Fosun Tourism Group dotyczy przejęcia marki Thomas Cook z wyjątkiem jej działalności w Chinach i Indiach. Kwota transakcji nie została ujawniona.

Finalizacja transakcji uzależniona jest od spełnienia warunków brytyjskiego Civil Aviation Authority, stwierdzono w informacji.

Czytaj także: MCI inwestuje w Profitroom

***

Grupa eSky to traveltech z ofertą tworzącą kompleksowy one stop shop w kategorii podróży i wypoczynku. Obecnie eSky oferuje swoje usługi w ponad 50 krajach.

W maju 2022 r. fundusz private equity MCI Capital oraz Grupa eSky sfinalizowali proces inwestycyjny opiewający na kwotę 157 mln zł za 55% udziałów w akcjonariacie eSky. MCI Capital jest jednym z największych technologicznych funduszy inwestycyjnych w Europie Środkowej. Fundusz inwestuje 25-100 mln euro w cyfrowych czempionów: spółki technologiczne, spółki przechodzące transformację cyfrową oraz infrastrukturę IT. Fundusz był zaangażowany m.in. w Mall.cz (e-commerce, Czechy), WP.pl (media cyfrowe, Polska), Invia (e-travel, CEE), Dotpay/eCard (fintech, Polska), iZettle (fintech, global) oraz ATM SA (centra danych, Europa).

Źródło: ISBnews