Technologia blockchain zmieni sposób dostarczania listów poleconych?

Technologia blockchain zmieni sposób dostarczania listów poleconych?
Fot. stock.adobe.com/sdecoret
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain spółka Billon zapewni klientowi banku łatwy dostęp do każdego dokumentu, nawet po ustaniu jego relacji z bankiem. Dokumenty będą dostępne także przez aplikację w telefonie komórkowym. A wkrótce zmieni się system dostarczania listów poleconych.

#Billon chce wkrótce zmienić system dostarczania listów poleconych i umożliwić pełne zdalne podpisywanie umów #blockchain @BillonGroup

– Jesteśmy firmą technologiczną, która ucywilizowała blockchain, a jako pierwsi na świecie dostaliśmy od brytyjskiego regulatora, odpowiednika polskiego KNF, zgodę na bicie funta na systemie blockchain –  mówi Andrzej Horoszczak, założyciel i prezes firmy Billon spółka z o.o.

Czytaj także: Blockchain wkracza do polskich banków. Co zyskają klienci?

W IV kwartale 2017 r. BIK SA i Billon rozpoczęły prace nad sektorowym rozwiązaniem problemu tzw. trwałego nośnika informacji, zdefiniowanego przez szereg regulacji i dyrektyw unijnych, takich jak  RODO oraz najnowszych rozporządzeń MIFID II i IDD. Obie firmy już w tym roku wprowadzą – nie tylko w instytucjach finansowych – nowoczesną i unikalną technologię blockchain Billona do przechowywania i przesyłania dokumentów na trwałym nośniku, z pełnym zabezpieczeniem przed ingerencją jednej strony w treść dokumentu. Software Billona pozwala też  na realizację usług elektronicznego potwierdzenia doręczenia oraz zdalnego zawierania umów online. Korzyści z tego rozwiązania odczują także klienci indywidualni, korzystający z usług bankowych. W partnerstwie z BIK, który w ciągu 20 lat obecności na polskim rynku zgromadził w swojej bazie około 146 milionów historii kredytowych ponad 24 milionów Polaków, stwarza to niespotykaną dotąd przestrzeń do ochrony tożsamości i nową jakość zarządzania dokumentami klientów.

Zastosowanie również poza sektorem finansowym

Testy, w których aktywnie uczestniczyły polskie banki, potwierdziły, że blockchain opracowany przez Billon spełnia wymogi trwałego nośnika informacji. Wdrażany system blockchain jest otwarty i może być wykorzystywany również poza sektorem finansowym, czyli przez takie instytucje, jak firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe czy energetyczne. Współpraca Billon i BIK to pierwszy krok do wprowadzenia masowego wykorzystania technologii blockchain w zakresie zarządzania dokumentami.

– Podczas testów pokazaliśmy już fenomenalną wydajność naszego systemu, ponad 150 mln dokumentów może być opublikowanych w ciągu miesiąca – mówi prezes Andrzej Horoszczak.

Billon chce wkrótce zmienić system dostarczania listów poleconych i umożliwić pełne zdalne podpisywanie umów.

Źródło: MarketNews24