BGK jednym z inwestorów nowego funduszu funduszy, zarządzanego przez EFI – Three Seas Initiative Innovation Fund
BGK, polski bank rozwoju oraz NRI, instytucja prorozwojowa z Czech, dołączyły dziś (30.09.2024) do inicjatywy Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), mającej na celu wspieranie spółek w fazie wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej. Czeski wkład jest finansowany przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej.
BGK i NRI przeznaczyły po 20 mln euro na rzecz Three Seas Initiative Innovation Fund. Planuje on zapewnić nowe źródło inwestycji dla przedsiębiorstw po wczesnej fazie rozwoju, które mają siedzibę w krajach położonych między morzami Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim.
EFI, który jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), dorówna poziomem zaangażowania finansowego do deklaracji BGK i NRI.
Czytaj także: Europejski Fundusz Inwestycyjny z kolejnym programem finansowym dla Litwy, Łotwy i Estonii
180 mln euro dla Three Seas Initiative Innovation Fund
3SI Innovation Fund, który ma objąć do dziewięciu krajów w regionie i dysponować kwotą 180 mln euro, wraz z dodatkowym finansowaniem z EFI, podwajającym wartość 3SI Innovation Fund, będzie inwestować w fundusze private equity, venture capital i prywatne fundusze kredytowe.
Ogólnym celem jest zmobilizowanie około 1 miliarda euro nowego finansowania i wzmocnienie rozwoju biznesu w Europie Środkowej i Wschodniej. W tym regionie takie finansowanie było stosunkowo rzadkie i zaspokojenie popytu rynkowego jest ważne dla zrównoważonego rozwoju i utrzymania globalnej konkurencyjności.
– EFI z zadowoleniem przyjmuje BGK i NRI jako pierwszych inwestorów w 3SI Innovation Fund, który połączy zasoby krajowe w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej w celu zwiększenia konkurencyjności, umożliwienia szybszej integracji rynku wewnętrznego UE i przyspieszenia działań na rzecz klimatu.
Fundusz zapewni ważny impuls dla innowacji, pomoże tworzyć nowe produkty i usługi, a także nowe miejsca pracy. Wyjątkowa wizja i przywództwo uczestniczących krajowych banków rozwoju tworzą model współpracy, który przyniesie korzyści regionowi jeszcze długo po tym, jak 3SI Innovation Fund wypełni swoją misję.
Sygnalizuje to nowy rozdział współpracy gospodarczej w tej części UE, który przyczyni się nie tylko do rozwoju gospodarczego, ale także do konkurencyjności Europy na arenie międzynarodowej – podkreślił Roger Havenith, zastępca dyrektora generalnego EFI.
– Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, także tych innowacyjnych, jest częścią misji BGK. Z tego względu inicjatywa EFI o powołaniu nowego funduszu funduszy spotkała się z naszym dużym zainteresowaniem. Zgromadzony kapitał pozwoli nam rozwijać ekosystem inwestycji kapitałowych oraz przyznawać dostęp do finansowania spółkom na późniejszych etapach rozwoju. W ten sposób polskie firmy będą mogły uzyskać alternatywne źródła finansowania.
Three Seas Initiative Innovation Fund w dłuższej perspektywie przyczyni się do wzrostu zatrudnienia i konkurencyjności gospodarczej. Jako polski bank rozwoju chcemy angażować się w takie międzynarodowe inicjatywy, które zacieśniają relacje między EFI a bankami z regionu Trójmorza – stwierdził Mirosław Czekaj, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Na naszą decyzję o przystąpieniu do 3SI Innovation Fund wpłynęły pozytywne doświadczenia z Central European Fund of Funds. Z funduszu tego dofinansowano kilka czeskich funduszy private equity, a także czeskie spółki. Reakcja rynku była zatem zachęcająca.
Wierzę, że 3SI Innovation Fund będzie miał podobny wpływ na czeskie środowisko start-upów oraz rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw – dodał Martin Potůček, CEO NRI.
Czytaj także: Gwarancje BGK z InvestEU zabezpieczą ponad 3 mld zł finansowania dla MŚP
Integracja gospodarcza UE i globalna konkurencyjność
3SI Innovation Fund jest wzorowany na inicjatywie EFI z 2017 roku: Central Europe Fund of Funds (CEFoF), który umożliwił pięciu uczestniczącym krajom – Austrii, Czechom, Węgrom, Słowenii i Słowacji – zmobilizowanie 700 mln euro, a tym samym zwiększenie inwestycji kapitałowych w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz małe spółki o średniej kapitalizacji w regionie.
Fundusze funduszy – zrównoważony wzrost gospodarczy
Fundusze funduszy ukierunkowane na innowacje i wzrost, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeby działań na rzecz klimatu, odgrywają kluczową rolę we wspieraniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Kierują one kapitał do sektorów o wysokim potencjale, które napędzają postęp technologiczny i zrównoważony rozwój środowiska. Łącząc zasoby i inwestując w różnorodne fundusze bazowe, fundusze funduszy zmniejszają ryzyko dla inwestorów, jednocześnie zwiększając wpływ wielu innowacyjnych przedsięwzięć, w tym czystej energii, zielonych i najnowocześniejszych technologii.
Takie fundusze mogą pomóc wypełnić luki finansowe dla firm opracowujących rozwiązania przyjazne dla klimatu, które są niezbędne do osiągnięcia globalnych celów środowiskowych.
Z kolei inwestycje te stymulują tworzenie miejsc pracy, zwiększają produktywność i sprawiają, że gospodarki stają się bardziej odporne i konkurencyjne na szybko zmieniającym się globalnym rynku skoncentrowanym na zrównoważonym rozwoju.
Czytaj także: EBI: Polska trzecim w UE beneficjentem wsparcia spójności z 4,85 mld euro w 2023 r.
***
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Jego główną misją jest wspieranie europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) poprzez pomaganie im w dostępie do finansowania. EFI projektuje i rozwija kapitał wysokiego ryzyka i kapitał na rozwój, gwarancje i instrumenty mikrofinansowania, które są skierowane specjalnie do tego segmentu rynku.
W ten sposób przyczynia się do osiągnięcia kluczowych celów polityki UE, takich jak konkurencyjność i wzrost gospodarczy, innowacje i cyfryzacja, wpływ społeczny, umiejętności i kapitał ludzki, działania w dziedzinie klimatu i zrównoważenie środowiskowe.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w Polsce. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia – buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą – ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli i Frankfurcie nad Menem.
Bank jest zaangażowany we wdrażanie Funduszy Europejskich w Polsce, jak również produktów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.
National Development Investment (Národní rozvojová investiční / NRI) jest spółką zależną czeskiego Narodowego Banku Rozwoju (Národní rozvojová banka / NRB).
NRI koncentruje się na wdrażaniu kapitałowych i quasi-kapitałowych instrumentów finansowych ze środków publicznych, w modelu inwestycji bezpośrednich lub funduszy funduszy. Główne obszary inwestycji to venture capital, private equity i rozwój obszarów miejskich.