BGK agentem rozliczeniowym w sektorze finansów publicznych

BGK agentem rozliczeniowym w sektorze finansów publicznych
Fot. stock.adobe.com / Fotokon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Gospodarstwa Krajowego, jako agent rozliczeniowy w sektorze finansów publicznych, rozliczył do tej pory transakcje na kwotę przekraczającą 140 mln zł. Polski bank rozwoju realizuje projekty wspólnie z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Cyfryzacji, Centralnym Ośrodkiem Informatyki i Polskim Standardem Płatności.

BGK w programie Finanse Publiczne realizuje działania, które podnoszą efektywność i sprawność rozliczeń w sektorze publicznym. W 2023 roku Bank, we współpracy z instytucjami partnerskimi, zaangażował się jako agent rozliczeniowy w dwa duże projekty.

Pierwszym była możliwość płatności BLIKIEM za roczny podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy oraz w serwisie Twój e-pit. Wspólna inicjatywa z Ministerstwem Finansów zdobyła nagrodę dla „Najważniejszej inicjatywy świata bezgotówkowego” w branżowym konkursie eDukaty, organizowanym przy okazji tegorocznego Cashless Congress.

Bank, wspólnie z MF i Polskim Standardem Płatności, operatorem systemu płatności mobilnych BLIK, planuje już następne projekty, które umożliwią wygodną płatność BLIKIEM za kolejne usługi oferowane przez podmioty związane z ministerstwem.

Czytaj także: PFR Ventures i BGK wnioskują do UOKiK o zgodę na utworzenie dwóch ASI

Podatki lokalne w aplikacji mObywatel 2.0

Od kilku miesięcy mieszkańcy między innymi Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Sopotu, Zabrza, Polic, Rudy Śląskiej, Dąbrowy Górniczej, Wodzisławia Śląskiego, Łowicza, Piaseczna, Ostrowca Świętokrzyskiego, Bielsko-Białej, Mińska Mazowieckiego, Stalowej Woli czy też Kalisza mogą już opłacać podatki lokalne (np. podatek od nieruchomości) w aplikacji mObywatel 2.0.

Jest to możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, Centralnym Ośrodkiem Informatyki oraz PSP.

Kolejne miasta już planują udostępnić swoim mieszkańcom możliwość wygodnych płatności za lokalne podatki w aplikacji mObywatel 2.0. Na liście znajduje się ponad 60 jednostek samorządu terytorialnego (JST), które rozpoczęły już przygotowania, aby dołączyć do tego rozwiązania.

W planach jest również rozszerzenie katalogu usług, które będzie można opłacać w mObywatelu 2.0. Użytkownicy doceniają tę aplikację za to, że jest bezpiecznym miejscem dla cyfrowych dokumentów oraz pozwala załatwić coraz większą liczbę spraw urzędowych mobilnie. Nagrodził ją Związek Banków Polskich tytułem Produktu Roku.

Czytaj także: BGK został partnerem wykonawczym Programu InvestEU

Nowe technologie w obsłudze finansów publicznych – strategia BGK

– Biorąc pod uwagę rozliczenia w sektorze finansów publicznych, 2023 rok był dla naszego Banku przełomowy. Odpowiedzieliśmy na potrzeby samorządów oraz wykorzystaliśmy nasze kompetencje i możliwości jako agent rozliczeniowy w dwóch ważnych projektach.

Dzięki współpracy z instytucjami partnerskimi umożliwiliśmy prostsze i bardziej wygodne płatności za podatki PIT oraz lokalne.

Tym samym realizujemy strategię naszego Banku, której jednym z elementów jest obsługa finansów publicznych.

Warto podkreślić gotowość BGK do tego, aby oferować te rozwiązania następnym podmiotom zależnym między innymi od Ministerstwa Finansów, co daje szansę na kolejne inicjatywy usprawniające proces rozliczeń – podkreślił Marek Tomczuk, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj także: Co Polacy wiedzą o finansach publicznych?

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK