Bezrobocie spada, ale liczba osób aktywnych zawodowo maleje
Bezrobocie ciągle spada, ale w rejestrach powiatowych urzędów pracy nadal znajduje się 1042,5 tys. osób bezrobotnych. Najwięcej jest ich w województwie mazowieckim (bez terenów Warszawy i okolic) – 99,8 tys. i śląskim – 90.9 tys. osób. W obu tych przypadkach czynnikiem wpływającym na pozostawanie tych osób poza rynkiem pracy może być niska mobilność lub brak rzeczywistej chęci czy potrzeby podjęcia pracy. Część osób, przy rosnącym średnim wynagrodzeniu, świadomie nie podejmuje pracy, bo oczekuje od potencjalnego pracodawcy jeszcze wyższych zarobków.
Czytaj także: Stopa bezrobocia zarejestrowanego spadła do 6,3 proc. w kwietniu >>>
Obserwujemy również spadek liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych – w kwietniu br. wyniosła ona 126 tys., wobec 137,3 tys. miesiąc wcześniej. W analogicznym okresie roku ubiegłego w urzędach pracy zarejestrowano się 134,4 tys. osób.
GUS opublikował również informację o rynku pracy w pierwszym kwartale 2018 roku przygotowaną na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). W pierwszym kwartale br. populacja osób aktywnych zawodowo wynosiła 17 053 tys. osób. Aktywność ekonomiczna ludności w wieku 15 lat i więcej zmniejszyła się w porównaniu zarówno z I, jak i z IV kwartałem 2017 roku i wyniosła 56 proc. Występują znaczne różnice pomiędzy aktywnością mężczyzn i kobiet – wartość wskaźnika w przypadku mężczyzn wynosi 64,5 proc., zaś w przypadku kobiet zaledwie 48,2 proc. Wskaźniki aktywności zawodowej są zróżnicowane w zależności od wieku – w grupie 35 – 44 lat odsetek aktywnych zawodowo wynosi 87,0 proc, podczas gdy w grupie 60/65 lat i więcej zalewie – 8,1 proc.
Nadal poza rynkiem pracy znajduje się wiele kobiet i osób starszych
Te dane potwierdzają, iż nadal poza rynkiem pracy znajduje się wiele kobiet i osób ze starszych grup wiekowych. Z uwagi na rosnące potrzeby gospodarki w zakresie pozyskiwania nowych pracowników, zasadne byłoby wdrożenie programów ułatwiających godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych poprzez dalszy wzrost liczby miejsc opieki nad dziećmi i stworzenie systemu wspierającego rodziny w opiece nad osobami niesamodzielnymi. Jednocześnie warto rozważyć wprowadzanie efektywnych zachęt do pozostania na rynku pracy dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny.