Bezrobocie cały czas w odwrocie. Problemy z pozyskaniem rąk do pracy

Bezrobocie cały czas w odwrocie. Problemy z pozyskaniem rąk do pracy
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W maju stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc., wobec 6,3 proc. w kwietniu – szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pracodawcy zgłaszają rosnące trudności z pozyskaniem pracowników, zarówno do prac niewymagających kwalifikacji, jak i specjalistycznych #praca #bezrobocie #KonfederacjaLewiatan

W okresie od kwietnia do maj bieżącego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy spadła o 39 tys. osób, co stanowi 3,7%. W tym samym czasie ubiegłego roku (maj 2017 – kwiecień 2017) stopa bezrobocia obniżyła się o 0,3 punktu (z poziomu 7,6% w kwietniu do 7,3% w maju). Spadek liczby osób bezrobotnych w tym okresie roku jest związany ze zwiększonym sezonowo zapotrzebowaniem na pracę w takich branżach jak budownictwo, turystyka czy rolnictwo.

Czytaj także: Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 6,1% w maju >>>

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach. Najsilniejszy spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano w województwach:

  • warmińsko-mazurskim- o 5,7% (3,2 tys. osób);
  • opolskim – o 5,5% (1,3 tys. osób);
  • zachodniopomorskim – o 5% (o 2,5 tys. osób);
  • wielkopolskim – o 4,6% (o 2,7 tys. osób).

Warto zauważyć, że dynamika spadku bezrobocia była największa w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia nadal jest dwucyfrowa i wynosi 10,5%.

Rosnące trudności z pozyskaniem pracowników

Nadal pracodawcy zgłaszają rosnące trudności z pozyskaniem pracowników, zarówno do prac niewymagających kwalifikacji, jak i specjalistycznych. Spadkowi bezrobocia towarzyszy silne zapotrzebowanie na pracowników, które częściowo jest zaspokajane poprzez zatrudnianie cudzoziemców, szczególnie pochodzących z Ukrainy.