Bezpieczny Kredyt 2%: BGK wstrzyma przyjmowanie wniosków od 2 stycznia ‘24, ale rząd zapowiada nową formę wsparcia

Bezpieczny Kredyt 2%: BGK wstrzyma przyjmowanie wniosków od 2 stycznia ‘24, ale rząd zapowiada nową formę wsparcia
Fot. stock.adobe.com / Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Gospodarstwa Krajowego osiągnął limit dopłat w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% i wstrzyma przyjmowanie wniosków od 2 stycznia 2024 r., podał Bank. Tymczasem Ministerstwo Rozwoju i Technologii oświadczyło, że 'Bezpieczny kredyt 2%' zostanie zastąpiony nową ofertą, a jej prezentacja nastąpi na początku 2024 roku.

„Z zarejestrowanych w systemie ewidencji dopłat wniosków o udzielenie Bezpiecznego Kredytu 2% wynika, że osiągnięte zostały ustawowe progi limitów dopłat (90% dla roku 2024 i 75% dla kolejnych lat).

Dlatego 1 stycznia 2024 r. opublikujemy w Biuletynie Informacji Publicznej BGK komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków przez banki kredytujące od dnia następnego (2 stycznia 2024 r.)” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Ekspert Centrum AMRON o programie Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% – podpisano 55,8 tys. umów

Prawo do dopłat uzyskają kredytobiorcy, których wnioski złożone do 31 grudnia 2023 roku włącznie, zostaną prawidłowo zarejestrowane przez banki kredytujące w systemie ewidencji dopłat do końca dnia 7 stycznia 2024 r., podano.

Jak informowała wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka, do 21 grudnia złożono 94,1 tys. wniosków, podpisano 55,8 tys. umów.

Czytaj także: BOŚ Bank zapowiada zawieszenie przyjmowania nowych wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% – dopłaty

Program Bezpieczny Kredyt 2% dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązuje od lipca 2023 roku.

Obejmuje m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%).

Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.

Czytaj także: Rządowy program wywrócił do góry nogami cały rynek mieszkaniowy

MRiT: Bezpieczny Kredyt 2%’ zostanie zastąpiony nową ofertą, jej prezentacja na początku 2024

Bezpieczny kredyt 2% w obecnej formule zostanie zastąpiony inną, „korzystną dla kredytobiorców” ofertą, zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Nowa formuła programu będzie przedstawiona na początku 2024 roku, dodano.

„W związku z wyczerpaniem ustawowego łącznego limitu na 2023 i 2024 rok na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2%, Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad nową formułą wsparcia kredytobiorców.

Naszym celem jest to, by nowy instrument był z jednej strony bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin, z drugiej, by ograniczał jego nadużywanie przez osoby, których wysokie zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu w zwykłej ofercie rynkowej.

Istotnym założeniem jest także mniejsza presja na rynek mieszkaniowy i związany z tym wpływ na wzrost cen oraz precyzyjnie adresowana pomoc państwa” – czytamy w komunikacie.

Ustawowe limity wydatków na dopłaty do Bezpiecznego Kredytu 2% zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów. Do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych.

Oznacza to, że łączne środki na bezpieczny kredyt 2% na lata 2023-2024 zostały wyczerpane i z początkiem nowego roku konieczne jest wstrzymanie przyjmowania nowych wniosków przez banki uczestniczące w programie. Wszystkie wnioski złożone do końca 2023 r. zostaną rozpatrzone, wskazano w materiale.

„Ze względu na duże zainteresowanie programem wsparcia dla kredytobiorców chcemy, aby proces legislacyjny przebiegł możliwie jak najszybciej, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych jego elementów (np. konsultacje społeczne).

Nowa formuła programu będzie przedstawiona na początku 2024 roku, niezwłocznie po zakończeniu prac nad projektem” – zapowiedział też resort.

Czytaj także: O 193% więcej klientów r/r wnioskowało o kredyt mieszkaniowy w listopadzie 2023 r.

Źródło: ISBnews