Rząd wprowadzi stałą cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do 2 tys. kWh rocznie

Rząd wprowadzi stałą cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do 2 tys. kWh rocznie
Fot. stock.adobe.com/shake_pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd planuje wprowadzenie regulacji blokującej ceny energii dla gospodarstw domowych zużywających do 2 tys. KWh rocznie, potwierdził premier Mateusz Morawiecki. Koszt wszystkich instrumentów wsparcia zw. ze wzrostem cen energii znacznie przekracza 30 mld zł.

„Pierwsze rozwiązanie w ramach Tarczy Solidarnościowej to brak wzrostu kosztów energii elektrycznej, od stycznia. Wiemy, że jest bardzo wysoka inflacja, ale chcemy ją dusić, chcemy wpływać na oczekiwania inflacyjne. Dla wszystkich gospodarstw domowych – bez wyjątku dla każdego gospodarstwa domowego dajemy gwarantowaną cenę energii co najmniej do zużycia 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie” – powiedział premier.

Dla wszystkich gospodarstw domowych – bez wyjątku dla każdego gospodarstwa domowego dajemy gwarantowaną cenę energii co najmniej do zużycia 2 tys. kWh rocznie.

Jak zaznaczył, w przypadku gospodarstw domowych, w których jest przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna oraz takich, gdzie jest co najmniej trójka dzieci, ten limit będzie wyższy. Podobnie dla gospodarstw rolniczych.

Czytaj także: Rząd zapowiada zamrożenie cen prądu; ekonomiści: to obniżyłoby zimowy szczyt inflacji >>>

„W przypadku gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi będzie to 2,6 tys. kWh. Podobnie w przypadku rodzin 'trzy plus’, a więc takich, gdzie jest trójka i więcej dzieci – tam także limit, do którego nie będzie żadnej podwyżki, wynosi 2,6 tys. kWh” – powiedział premier.

„Również gospodarstwa rolnicze – tam potrzeby energii elektrycznej zazwyczaj są wyższe. Tutaj także będą to 2,6 tys. kWh rocznie” – dodał. 

Czytaj także: KE proponuje interwencję na rynku energii w celu obniżenia rachunków za prąd Europejczyków >>>

Zachęty do oszczędności

Ograniczenie zużycia prądu o 10 proc. w 2023 r. przez gospodarstwa domowe w stosunku do 2022 r. będzie wiązać się z 10-proc. obniżką całego rachunku za prąd – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Jeszcze bardziej chcemy zachęcić do oszczędzania. (…) Ograniczenie zużycia energii o 10 proc. w przyszłym roku będzie wiązało się z dodatkowym rabatem o 10 proc. całego rachunku za prąd, który będzie skonsumowany” – powiedział premier.

„Dodatek energetyczny dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się energią elektryczną – tutaj punktowo będziemy kierować dodatek energetyczny” – dodał.

Ze slajdu KPRM wynika, że ograniczenie zużycia prądu wyliczane będzie w porównaniu do 2022 r.

Administracja będzie mieć obowiązek ograniczania zużycia energii o 10 proc.

Administracja publiczna będzie miała obowiązek ograniczenia zużycia energii o 10% r/r od 1 października br., poinformował premier.  Jednocześnie zapowiedział, że skieruje wsparcie do samorządów, by mogły stosować oszczędne oświetlenie zewnętrzne i uliczne.

„Administracja rządowa i samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia energii o 10%. Każda instytucja będzie musiała ograniczyć zużycie energii od 1 października br.” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Zapowiedział wsparcie dla samorządów, aby jak najszybciej przystąpić do realizacji programu oszczędności w oświetleniu. 

Ok. 5-6 mld zł na wsparcie firm energochłonnych

Rząd przeznaczy ok. 5-6 mld zł na dofinansowanie do zakupu energii i gazu dla firm energochłonnych – powiedział premier. Ze slajdu KPRM wynika, że wsparcie otrzymają firmy, które doświadczą min. 100 proc. wzrostu energii.

„W tym obszarze zaoferujemy specjalne wsparcie, przeznaczymy na to ok. 5-6 mld zł, aby przedsiębiorstwa energochłonne wesprzeć” – powiedział premier na konferencji.

Na slajdzie KPRM podano, że wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem min. 100-proc. wzrostu cen energii.

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wypłata wsparcia ma nastąpić jeszcze w 2022 r.

„Jeszcze w tym roku do wydania będzie około 5 mld zł na rzecz tych przedsiębiorców, a pośrednikiem w tym programie będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. To będą przedsiębiorstwa takie jak huty, producenci stali, ceramiki, szkła, azotów” – powiedział.

W czwartek rano w radiu Wnet Buda informował, że w ramach tego rozwiązania firmy będą mogły liczyć na wsparcie od 2 do 25 mln euro.

Koszt wszystkich instrumentów wsparcia zw. ze wzrostem cen energii znacznie przekracza 30 mld zł

Koszt wszystkich instrumentów wsparcia związanego ze wzrostem cen energii znacznie przekracza 30 mld zł – powiedział premier.

„Łącznie wszystkie te instrumenty to potężny wydatek budżetowy – jak dodamy wszystkie razem, łącznie z wydatkami na przedsiębiorstwa energochłonne – przekraczający znacznie 30 mld zł” – powiedział. 

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews