Będzie jeden login do e-usług i system e-doręczeń. To koniec papierologii w Polsce?

Będzie jeden login do e-usług i system e-doręczeń. To koniec papierologii w Polsce?
Minister Cyfryzacji Marek Zagórski na KGE Fot. Marzena Stokłosa/Copyright CPBiI
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Koniec z dziesiątkami różnych loginów do systemów e-usług administracji, ale i komercyjnych, a także z tonami papierów urzędowych wysyłanych do obywateli listami poleconymi. Między innymi takie zmiany zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski na Kongresie Gospodarki Elektronicznej.

#MarekZagórski z @MC_GOV_PL: jeden #login to nie będzie proste hasło, ale środek identyfikacji, którym będzie można się posługiwać zarówno w administracji, jaki usługach biznesowych #eadministracja #KongresGospodarkiElektronicznej

Sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych ustaw, poinformował Marek Zagórski.

– W efekcie mamy prawną postawę do tego, żeby po wejściu w życie tej ustawy, mogły być oferowane nie tylko przez państwo, ale także przez podmioty komercyjne środki identyfikacji elektronicznej – mówił minister cyfryzacji. – „Gwarantowane” przez państwo, ale wydawane przez podmioty komercyjne – uściślił.

Profil Zaufany wciąż mało popularny

Dzisiaj w Polsce mamy tylko jeden środek tego typu, czyli Profil Zaufany, z którego korzysta ok. 1,7 mln obywateli.

– Z jednej strony mamy ich tak mało, bo jest za mało e-usług w administracji, z drugiej strony to „ciśnienie” na te usługi jest niewielkie, właśnie z uwagi na to, że mamy tak niewielką liczbę użytkowników Profilu Zaufanego – wyjaśniał Marek Zagórski.

Nowy model cyfrowej tożsamości

Nowy model cyfrowej tożsamości ma być przede wszystkim powszechny, podkreślił minister cyfryzacji.

– Jeżeli te zapowiedzi m.in. Krajowej Izby Rozliczeniowej, z którą współpracujemy, się spełnią, to wszyscy użytkownicy bankowości elektronicznej w prosty i szybki sposób dostaną środki identyfikacji oferowane przez banki, czyli na starcie będziemy mieć kilkanaście milionów potencjalnych użytkowników e-usług – zauważył Marek Zagórski.

Czytaj także: Kongres Gospodarki Elektronicznej. Polska goni czołówkę, ale mamy jeszcze dużo do nadrobienia >>>

Jeden login do usług także biznesowych

Co ważne nie chodzi tylko o dostęp do usług e-administracji.

– Jeden login to będzie właśnie nie proste hasło, ale jeden środek identyfikacji, którym będzie można się posługiwać zarówno w administracji, jak i usługach biznesowych – wyjaśnił minister cyfryzacji.

Jeden login daje gwarancję bezpieczeństwa po obu stronach, podkreślił Marek Zagórski.

– Bezpieczeństwa dla obywatela, dla konsumenta, ale z drugiej strony dla firm, które będą miały możliwość identyfikowania, kto jest po drugiej stronie – mówił minister.

Czytaj także: Polscy przedsiębiorcy nie korzystają z rozwiązań gospodarki elektronicznej >>>

Nowe środki identyfikacji będą mogły znaleźć zastosowanie również w służbie zdrowia, dodał Marek Zagórski.

– Co powinno dać oszczędności, szacunki mówią nawet o od kilkudziesięciu nawet do 100 mln zł miesięcznie – podał liczby.

Mechanizm e-doręczeń ma „wyeliminować” papier z urzędów

We wtorek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zdecydował o przyjęciu mechanizmu i modelu e-doręczeń w Polsce, poinformował również na Kongresie Gospodarki Elektronicznej Marek Zagórski.

– Z punktu widzenia administracji i gospodarki elektronicznej model, w którym docelowo cała administracja będzie wysyłać swoją korespondencję elektronicznie do operatora, który będzie decydował o tym, na podstawie zarejestrowanych elektronicznych skrzynek doręczeniowych obywateli i firm, czy ta korespondencja trafi na skrzynkę elektroniczną, czy też w przypadku jej braku zostanie wydrukowana i dostarczona papierowo, jest zmianą, która spowoduje, że papieru w administracji już nie będzie. Operator ten list papierowy będzie musiał przekształcić w formę elektroniczną i to spowoduje cały szereg zmian. Urzędy przestaną te papiery gromadzić i „produkować” – podkreślił minister cyfryzacji.

Czytaj także: KGE: Neuropłatności, biometria, ale i bezpieczeństwo >>>

Dostarczenie dokumentów na elektroniczną skrzynkę doręczeniową będzie miało status dzisiejszego listu poleconego za poświadczeniem odbioru.

Prace nad tym modelem, jak poinformował Marek Zagórski, już trwają. W najbliższych miesiącach przygotowywane będą odpowiednie zmiany w ustawach.