Będą kolejne wakacje kredytowe? Akcje banków na GPW tracą na wartości

Będą kolejne wakacje kredytowe? Akcje banków na GPW tracą na wartości
Wakacje Kredytowe | Źródło: AdobeStock
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przedłużenie wakacji kredytowych zależne będzie od wysokości stóp procentowych, decyzje zapadną w połowie roku - powiedział podczas briefingu rzecznik rządu Piotr Muller. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz jednoznacznie ocenia ten pomysł: "Przedłużanie wakacji kredytowych to skrajna nieodpowiedzialność". W tej kwestii wypowiedział się też premier Mateusz Morawiecki.

„Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja. Na ten rok rozwiązania są przyjęte. Zobaczymy jak będą kształtowały się stopy procentowe. Jeśli stopy spadną w dół, to nie będzie potrzebne przedłużenie” – powiedział rzecznik rządu i dodał „Decyzje zapadną w połowie roku”..

Jednak kilka godzin później stwierdził: „Obecnie nie są prowadzone żadne prace zmierzające do przedłużenia obowiązywania wakacji kredytowych na rok przyszły”.

W poniedziałek 30 stycznia głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. „Decyzje w sprawie ewentualnego przedłużenia wakacji kredytowych jeszcze nie zapadły, zależą one od tego, jak ukształtuje się sytuacja inflacyjna w dalszej części roku. Te decyzje jeszcze nie zostały podjęte, ponieważ zależą one od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku.” – powiedział premier podczas konferencji prasowej.

Wiceminister finansów Artur Soboń poinformował w RMF FM, że Ministerstwo Finansów będzie zastanawiać się w połowie roku nad potrzebą przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 r. w zależności od poziomu inflacji. Stwierdził, że gdyby inflacja w lipcu-sierpniu wynosiła 12-13% r/r, „z całą pewnością jakieś decyzje wówczas trzeba będzie podjąć”.

Portal Money. pl podał w środę, że rząd rozważa wydłużenie ustawowych wakacji kredytowych co najmniej o rok, czyli do końca 2024 r. Według anonimowych rozmówców portalu to na razie tylko „luźny pomysł” i nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie.

Tymczasem sprzeczne informacje dotyczące intencji rządu wobec sektora bankowego spowodowały na giełdzie w Warszawie głębokie spadki notowań akcji banków. W środę indeks WIG-Banki stracił 4,1 procent. Rekordzistami spadków były mBank (-4,7%), Pekao (-4,7%) oraz PKO BP (-4,0%).

Spadki te przeniosły się w środę 25 stycznia także na kursy spółek z innych sektorów, które także straciły na wartości. Przed spadkami w WIG-20 obroniły się tylko akcje: Dino (+0,4%), JSW (+0,1%) oraz Kruk (0%).

Czytaj także: Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP: złożonych zostało ok. 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe>>>

Kolejne wakacje kredytowe ryzykiem dla banków

Koszt wakacji kredytowych jest jednym z najbardziej obciążających wyniki finansowe banków kosztem.

Według ubiegłorocznych ocen NBP koszt wakacji kredytowych dla banków może wynieść 20 mld złotych, a w ocenie Związku Banków Polskich 18,3 mld złotych.

„Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych byłoby skrajną nieodpowiedzialnością” – ocenił prezes Związku Banków Polski Krzysztof Pietraszkiewicz w komentarzu dla PAP Biznes odnosząc się do sytuacji spowodowanej wypowiedzią rzecznika rządu.

„Skala obciążeń i strat kapitałowych sektora bankowego jest na tyle duża, że w perspektywie najbliższych trzech lat zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki została ograniczona o ponad 300 mld zł. Każde kolejne działanie, osłabianie funduszy własnych i opóźnienie budowy kapitału sektora bankowego oznacza brak możliwości zrealizowania strategicznych programów rozwojowych” – doprecyzował swoje stanowisko prezes ZBP.

W raporcie Programu Analityczno Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości poświęconym ocenie wpływu czynników regulacyjnych i fiskalnych na wyniki finansowe banków w III kwartale 2022 roku, jego autorzy piszą wprost: ” W trzecim kwartale sytuacja uległa gwałtownemu pogorszeniu, a sektor bankowy odnotował wysoką stratę, co wynika głównie z konsekwencji zmian ustawowych, wprowadzających tzw. wakacje kredytowe.”

I dalej przewidują: „W kolejnych kwartałach na sytuację finansową sektora bankowego wpływać będą ustawowe decyzje dotyczące wakacji kredytowych oraz innych, potencjalnych form (kredyty frankowe) obciążeń sektora bankowego, jak też spadek zdolności kredytowej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w związku z prognozowanym osłabieniem aktywności gospodarczej oraz wysokim wzrostem kosztów oprocentowania kredytów.”

Czytaj także: Banki po trzech kwartałach 2022 roku>>>

Jakie zasady wakacji kredytowych?

Z ustawowych wakacji kredytowych według obecnych zasada mogą skorzystać osoby posiadające kredyt hipoteczny w złotówkach.

Możliwość zawieszenia spłaty przysługuje wyłącznie w stosunku do jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W ramach wakacji kredytowych można zawiesić 8 rat kredytu hipotecznego. Zawieszone raty kredytu hipotecznego zostaną przeniesione na koniec okresu kredytowania. Okres spłaty kredytu zostanie wydłużony o raty, których nie spłacono w ramach wakacji.

Zawieszenie spłaty rat jest możliwe do 31 grudnia 2023 roku.

Czytaj także: Prezes BNP Paribas: poranione banki w ciężkich czasach dla gospodarki>>>

Źródło: BANK.pl, PAP BIZNES, Biuro Informacji Kredytowej / BIK, ISBnews, Dom Maklerski BDM