Będą kolejne wakacje kredytowe? Akcje banków na GPW tracą na wartości
„Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja. Na ten rok rozwiązania są przyjęte. Zobaczymy jak będą kształtowały się stopy procentowe. Jeśli stopy spadną w dół, to nie będzie potrzebne przedłużenie” – powiedział rzecznik rządu i dodał „Decyzje zapadną w połowie roku”..
Jednak kilka godzin później stwierdził: „Obecnie nie są prowadzone żadne prace zmierzające do przedłużenia obowiązywania wakacji kredytowych na rok przyszły”.
W poniedziałek 30 stycznia głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. „Decyzje w sprawie ewentualnego przedłużenia wakacji kredytowych jeszcze nie zapadły, zależą one od tego, jak ukształtuje się sytuacja inflacyjna w dalszej części roku. Te decyzje jeszcze nie zostały podjęte, ponieważ zależą one od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku.” – powiedział premier podczas konferencji prasowej.
Wiceminister finansów Artur Soboń poinformował w RMF FM, że Ministerstwo Finansów będzie zastanawiać się w połowie roku nad potrzebą przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 r. w zależności od poziomu inflacji. Stwierdził, że gdyby inflacja w lipcu-sierpniu wynosiła 12-13% r/r, „z całą pewnością jakieś decyzje wówczas trzeba będzie podjąć”.
Portal Money. pl podał w środę, że rząd rozważa wydłużenie ustawowych wakacji kredytowych co najmniej o rok, czyli do końca 2024 r. Według anonimowych rozmówców portalu to na razie tylko „luźny pomysł” i nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie.
Tymczasem sprzeczne informacje dotyczące intencji rządu wobec sektora bankowego spowodowały na giełdzie w Warszawie głębokie spadki notowań akcji banków. W środę indeks WIG-Banki stracił 4,1 procent. Rekordzistami spadków były mBank (-4,7%), Pekao (-4,7%) oraz PKO BP (-4,0%).
Spadki te przeniosły się w środę 25 stycznia także na kursy spółek z innych sektorów, które także straciły na wartości. Przed spadkami w WIG-20 obroniły się tylko akcje: Dino (+0,4%), JSW (+0,1%) oraz Kruk (0%).
Kolejne wakacje kredytowe ryzykiem dla banków
Koszt wakacji kredytowych jest jednym z najbardziej obciążających wyniki finansowe banków kosztem.
Według ubiegłorocznych ocen NBP koszt wakacji kredytowych dla banków może wynieść 20 mld złotych, a w ocenie Związku Banków Polskich 18,3 mld złotych.
„Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych byłoby skrajną nieodpowiedzialnością” – ocenił prezes Związku Banków Polski Krzysztof Pietraszkiewicz w komentarzu dla PAP Biznes odnosząc się do sytuacji spowodowanej wypowiedzią rzecznika rządu.
„Skala obciążeń i strat kapitałowych sektora bankowego jest na tyle duża, że w perspektywie najbliższych trzech lat zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki została ograniczona o ponad 300 mld zł. Każde kolejne działanie, osłabianie funduszy własnych i opóźnienie budowy kapitału sektora bankowego oznacza brak możliwości zrealizowania strategicznych programów rozwojowych” – doprecyzował swoje stanowisko prezes ZBP.
W raporcie Programu Analityczno Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości poświęconym ocenie wpływu czynników regulacyjnych i fiskalnych na wyniki finansowe banków w III kwartale 2022 roku, jego autorzy piszą wprost: ” W trzecim kwartale sytuacja uległa gwałtownemu pogorszeniu, a sektor bankowy odnotował wysoką stratę, co wynika głównie z konsekwencji zmian ustawowych, wprowadzających tzw. wakacje kredytowe.”
I dalej przewidują: „W kolejnych kwartałach na sytuację finansową sektora bankowego wpływać będą ustawowe decyzje dotyczące wakacji kredytowych oraz innych, potencjalnych form (kredyty frankowe) obciążeń sektora bankowego, jak też spadek zdolności kredytowej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w związku z prognozowanym osłabieniem aktywności gospodarczej oraz wysokim wzrostem kosztów oprocentowania kredytów.”
Czytaj także: Banki po trzech kwartałach 2022 roku>>>
Jakie zasady wakacji kredytowych?
Z ustawowych wakacji kredytowych według obecnych zasada mogą skorzystać osoby posiadające kredyt hipoteczny w złotówkach.
Możliwość zawieszenia spłaty przysługuje wyłącznie w stosunku do jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
W ramach wakacji kredytowych można zawiesić 8 rat kredytu hipotecznego. Zawieszone raty kredytu hipotecznego zostaną przeniesione na koniec okresu kredytowania. Okres spłaty kredytu zostanie wydłużony o raty, których nie spłacono w ramach wakacji.
Zawieszenie spłaty rat jest możliwe do 31 grudnia 2023 roku.
Czytaj także: Prezes BNP Paribas: poranione banki w ciężkich czasach dla gospodarki>>>