Bazylea III w UE opóźnia się

Bazylea III w UE opóźnia się
Fot. stock.adobe.com / Funtap
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Unia Europejska odroczy o rok wdrożenie fundamentalnego przeglądu księgi handlowej (FRTB), będącego istotną częścią Bazylei III. Jak podaje Reuters przepisy prawdopodobnie wejdą w życie 1 stycznia 2027 r.

Decyzja ta zapadła w obliczu rosnącej niepewności co do regulacji finansowych w USA pod rządami prezydenta Trumpa. Amerykańscy decydenci nie podali jeszcze ostatecznego harmonogramu wprowadzania zasad Bazylei III i zasygnalizowali możliwość odwrócenia wcześniejszych reform.

Także Wielka Brytania opóźniła wprowadzanie FRTB, co może postawić banki z Unii Europejskiej w niekorzystnej pozycji względem konkurentów spoza Unii. 

FRTB reguluje sposób, w jaki banki obliczają wymogi kapitałowe dla działalności handlowej, w tym ujednolicone i wewnętrzne podejścia do ryzyka. Większość pakietu Bazylei III została już przyjęta w UE, w przeciwieństwie do USA i Wielkiej Brytanii.

Stanowisko Europejskiej Federacji Bankowej

Komisja Europejska w marcu zebrała opinie  sektora bankowego na temat tego, czy FRTB powinno zostać opóźnione czy wprowadzane ze zmianami. Europejska Federacja Bankowa, reprezentująca banki z siedzibą w UE, prowadzące znaczące operacje transgraniczne, poparła opóźnienie.

Także Międzynarodowe Stowarzyszenie Swapów i Instrumentów Pochodnych (ISDA) poinformowało, że zdecydowana większość jego globalnych członków opowiada się za odroczeniem.

Komisarz UE Maria Luís Albuquerque oficjalnie poinformowała ministrów finansów UE o opóźnieniu podczas spotkania 13 maja.

Europejski Bank Centralny, który wcześniej opowiadał się za pełnym i terminowym wdrożeniem Bazylei III, zaproponował kompromis: odłożenie wprowadzania wewnętrznych zasad modeli ryzyka do 2027 r. i rozpoczęcie stopniowego wdrażania podejścia standaryzowanego w roku 2026 r. Proces ten powinien zostać zakończony do roku 2029 r.

Zmiana strategii regulacyjnej UE wobec instytucji finansowych

Przedstawiciele banków twierdzą, że opóźnienie jest konieczne, aby utrzymać konkurencyjność sektora. Mówiła o tym między innymi prezes Commerzbanku Bettina Orlopp na niedawnej konferencji bankowej.

Prezydent Emmanuel Macron wezwał do synchronizacji przepisów między głównymi jurysdykcjami, co jednak jest trudne wobec niechęci administracji Trumpa do wprowadzania bardziej restrykcyjnych regulacji.

Opóźnienie wprowadzenia FRTB w Unii Europejskiej jest jednym z sygnałów zmiany strategii regulacyjnej Europy dotyczącej instytucji finansowych. Władze Unii formalnie wciąż opowiadają się za pełnym wdrożeniem przepisów Bazylei III, ale muszą brać pod uwagę tendencje deregulacyjne w Stanach Zjednoczonych oraz opóźnienia we wprowadzaniu przepisów w Wielkiej Brytanii.

Są też pod presją sektora finansowego oraz rządów krajów członkowskich, którym zależy na pobudzaniu gospodarki przez bardziej aktywną akcję kredytową.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl