Barometr Ofert Pracy w kwietniu w górę; tempo szczepień poprawia sytuację na rynku

Barometr Ofert Pracy w kwietniu w górę; tempo szczepień poprawia sytuację na rynku
Fot. stock.adobe.com/thanksforbuying
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 5 pkt w kwietniu 2021 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Rosnące oczekiwania inflacyjne z przyczyn kosztowych mogą ograniczyć aktywność gospodarczą, również na rynku pracy. Z kolei przyspieszające tempo szczepień poprawia perspektywy na rynku pracy.

„Ten wzrost jest zasługą zapotrzebowania na pracowników w zawodach wymagających wykształcenia ścisłego. W pozostałych kategoriach ofert pracy ubyło” – czytamy w raporcie.

W zawodach usługowych dalszy spadek liczby ofert pracy

BIEC podkreśliło, że w zawodach usługowych w kwietniu dalszy spadek liczby ofert pracy notujemy przede wszystkim w branży hotelarsko-gastronomicznej oraz logistyce.

Czytaj także: Barometr Ofert Pracy w marcu w górę, wzrost odsetka ogłoszeń dotyczących pracy zdalnej >>>

Spośród pozytywnych czynników oddziałujących na rynek wakatów musimy wymienić dużo szybsze niż przed miesiącem tempo szczepienia populacji.

„Przyczynia się to do ograniczeń rozprzestrzeniania epidemii i sprzyja kontaktom społecznym, a zatem również pracy. Dodatkowo wyróżnić możemy zbliżający się okres wakacyjny. W ubiegłym roku od czerwca do października obserwowaliśmy wzrost liczby publikowanych w Internecie ofert pracy” – podał BIEC.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews