Barometr Ofert Pracy w kwietniu w dół, realny wzrost bezrobocia dopiero przed nami

Barometr Ofert Pracy w kwietniu w dół, realny wzrost bezrobocia dopiero przed nami
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 32,6 pkt tj. o 28% m/m i wyniósł 218 pkt w kwietniu 2020 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według Instytutu, tak dużą jednorazową redukcję liczby ofert w skali kraju notujemy po raz pierwszy od początku monitorowania rynku wakatów, tj. od 1999 r. Realny wzrost bezrobocia jest dopiero przed nami, zdaniem analityków.
Barometr Ofert Pracy (#BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 32,6 pkt tj. o 28% m/m i wyniósł 218 pkt w kwietniu 2020 r. #praca #OfertyPracy #BIEC

„Analizując stan rynku wakatów od samego momentu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego należy zaznaczyć, że w przekroju całego kraju jest już ich o 40% mniej, a obecne wartości oscylują się na poziomie zbliżonym do stycznia/lutego 2015 roku. Podobne wyniki notujemy w Wielkiej Brytanii, w której w tym samym okresie liczba wakatów spadła o 42%. Nieco łagodniejsze spadki wystąpiły w Austrii – 28%, Szwecji – 25% oraz Holandii – 24%. Gorzej jest zaś w Australii, gdzie ofert jest już o 54% mniej niż w lutym br.” – czytamy w raporcie.

Skutki globalnej pandemii objęły już 190 mln pracowników

BIEC podał, że według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy negatywne, skutki globalnej pandemii objęły już 190 mln pracowników i przewiduje się wzrost tej liczby.

Czytaj także: Bezrobocie w kwietniu już wyższe niż przed rokiem i dalej będzie rosło >>>

Biuro zaznaczyło, że rynek wakatów został najbardziej dotknięty w regionach o strukturze przemysłu zorientowanej na branże dostarczające rozwiązań dla turystyki i transportu, w także w samej turystyce.

W kwietniu 47% wszystkich obserwowanych ofert w sposób bezpośredni umożliwiono potencjalnym pracownikom przeprowadzenie całego procesu rekrutacji w trybie zdalnym, co jest o 7 pkt proc. więcej niż przed miesiącem, podało BIEC.

Więcej ofert pracy zdalnej

Wzrósł również odsetek ofert, w których umożliwiano pracę zdalną. Spośród obserwowanych ofert w skali kraju odsetek ten wyniósł 5%.

„Spadek liczby wakatów w kwietniu dotyczył w największym stopniu ofert pracy fizycznej oraz dla tej absolwentów nauk społecznych i prawnych. Najmniejszą redukcję notujemy dla absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych” – czytamy w raporcie.

Wskazano, że w kwietniu w zawodach usługowych redukcja w największym stopniu dotknęła szeroko pojętą turystykę, w której spadek liczby wakatów w samym kwietniu był na poziomie 70%, zaś w relacji do lutego br. – 84%.

Czytaj także: Koronawirus wymusił zwolnienia w twojej firmie? Zobacz, jakie masz prawa >>>

„W logistyce spadek liczby wakatów był na poziomie średniej krajowej. Wyjątkiem jest jednak transport, która to kategoria znalazła się wśród tych, w których spadek był najmniejszy, wynosząc (jedynie) 10%” – podano także.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews