Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią przygotowuje się na obniżkę stóp NBP
![Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią przygotowuje się na obniżkę stóp NBP Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią przygotowuje się na obniżkę stóp NBP](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1024,h_576/https://bank.pl/wp-content/uploads/2024/09/BS-w-Nakle-1024x576.jpg)
„Jako sektor banków spółdzielczych mocno jesteśmy uzależnieni od poziomu stóp procentowych. Kiedy stopy były na znacznie niższym poziomie, to faktycznie banki spółdzielcze miały problemy z generowaniem odpowiedniej rentowności.
Natomiast teraz, kiedy teraz mamy względnie bardzo wysokie stopy procentowe, to jesteśmy na przeciwległym biegunie i wyniki mamy rekordowe” – powiedział Sebastian Stożek.
„Spadek stóp procentowych na pewno przyczyni się do obniżenia naszych wyników finansowych”.
Następnie mówił o rozwiązaniach, które już teraz prowadza Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią, aby skutki spadku stóp ograniczyć.
„Zasada jest prosta – budować relatywnie wysoko oprocentowany portfel kredytowy” – stwierdził.
Czytaj także: Prezes BFG o dobrej sytuacji banków spółdzielczych
Warto zwiększać akcję kredytową
Prezes Sebastian Stożek przyznał, że trudne jest zwiększanie zainteresowania kredytami klientów, którzy ociągają się z wnioskowaniem o nie właśnie z powodu wysokich stóp procentowych (kredyt jest dla nich drogi) i ze względu na niepewność dotyczącą dalszego rozwoju naszej gospodarki.
Zaznaczył, że należy starać się zwiększać akcję kredytową, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego poziomu ryzyka kredytowego.
Wspomniał, że w roku ubiegłym udało się Bankowi Spółdzielczemu w Nakle powiększyć portfel kredytowy, ze względu na skierowany przez państwo duży strumień pieniądza na wsparcie kredytów płynnościowych dla sektora rolniczego.
Przyznał, że Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią ma dużą nadpłynność.
„Depozytów mamy sporo i spokojnie mogą one finansować akcję kredytową” – podkreślił Sebastian Stożek.
Czytaj także: Jak zwiększyć akcję kredytową banków spółdzielczych?
Instrumenty finansowe o stałej stopie
Kolejnym już od dawna realizowanym sposobem Banku Spółdzielczego w Nakle na utrzymanie dobrego wyniku finansowego na wypadek obniżki stóp procentowych jest inwestowanie w instrumenty finansowe o stałej stopie.
„Jest to taka polisa ubezpieczeniowa na sytuację, w której stopy procentowe będą obniżane przez Radę Polityki Pieniężnej. W takim momencie instrumenty te zostają na tej samej rentowności i gwarantują nam pewną stałą stopę dochodu. Teraz jest odpowiedni czas na to aby w takie instrumenty inwestować, bo stopy są wysokie, a zapowiada się ich obniżkę” – zdradził nasz rozmówca.
W rozmowie zasugerowaliśmy, że innym sposobem na zwiększenie wpływów Banku jest leasing.
„Leasing jest dosyć marginalnie oferowany w Bankach Spółdzielczych. Mamy spółkę SGB Leasing, która właśnie jest dedykowana temu, aby oferować usługi leasingowe w Grupie SGB. Nie wszystkie Banki Spółdzielcze z naszego Zrzeszenia korzystają z usług tej Spółki.”
„W naszym Banku mamy rozwiązanie polegające na tym, że pomimo, iż klient składa tylko wniosek o jedną usługę bankową, powiedzmy o kredyt, to dostaje oprócz tego analizę zdolności kredytowej i warunków kredytowych wraz z analizą możliwość skorzystania z leasingu.
Często po zapoznaniu się z ofertą przedsiębiorcy decydują się na leasing. To rozwiązanie zaczyna się coraz lepiej sprawdzać w naszym Banku.
Oprócz sprzedaży kredytów realizujemy sprzedaż leasingu, także takie rozwiązanie budowy przychodów pozaodsetkowych również u nas funkcjonuje i zaczyna się coraz lepiej sprawdzać” – podsumowuje Sebastian Stożek, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią.