Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią przygotowuje się na obniżkę stóp NBP

Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią przygotowuje się na obniżkę stóp NBP
Sebastian Stożek, Fot. P. Zalewski,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Forum Liderów Banków Spółdzielczych (FLBS 2024) zapytaliśmy Sebastiana Stożka, prezesa zarządu Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią, jak jego Bank przygotowuje się do nieuchronnej obniżki stóp procentowych.

„Jako sektor banków spółdzielczych mocno jesteśmy uzależnieni od poziomu stóp procentowych. Kiedy stopy były na znacznie niższym poziomie, to faktycznie banki spółdzielcze miały problemy z generowaniem odpowiedniej rentowności.

Natomiast teraz, kiedy teraz mamy względnie bardzo wysokie stopy procentowe, to jesteśmy na przeciwległym biegunie i wyniki mamy rekordowe” – powiedział Sebastian Stożek.

„Spadek stóp procentowych na pewno przyczyni się do obniżenia naszych wyników finansowych”.

Następnie mówił o rozwiązaniach, które już teraz prowadza Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią, aby skutki spadku stóp ograniczyć.

„Zasada jest prosta – budować relatywnie wysoko oprocentowany portfel kredytowy” – stwierdził.

Czytaj także: Prezes BFG o dobrej sytuacji banków spółdzielczych

Warto zwiększać akcję kredytową

Prezes Sebastian Stożek przyznał, że trudne jest zwiększanie zainteresowania kredytami klientów, którzy ociągają się z wnioskowaniem o nie właśnie z powodu wysokich stóp procentowych (kredyt jest dla nich drogi) i ze względu na niepewność dotyczącą dalszego rozwoju naszej gospodarki.

Zaznaczył, że należy starać się zwiększać akcję kredytową, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego poziomu ryzyka kredytowego.

Wspomniał, że w roku ubiegłym udało się Bankowi Spółdzielczemu w Nakle powiększyć portfel kredytowy, ze względu na skierowany przez państwo duży strumień pieniądza na wsparcie kredytów płynnościowych dla sektora rolniczego.

Przyznał, że Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią ma dużą nadpłynność.

„Depozytów mamy sporo i spokojnie mogą one  finansować akcję kredytową” – podkreślił Sebastian Stożek.

Czytaj także: Jak zwiększyć akcję kredytową banków spółdzielczych?

Instrumenty finansowe o stałej stopie

Kolejnym już od dawna realizowanym sposobem Banku Spółdzielczego w Nakle na utrzymanie dobrego wyniku finansowego na wypadek obniżki stóp procentowych jest inwestowanie w instrumenty finansowe o stałej stopie.

„Jest to taka polisa ubezpieczeniowa na sytuację, w której stopy procentowe będą obniżane przez Radę Polityki Pieniężnej. W takim momencie instrumenty te zostają na tej samej rentowności i gwarantują nam pewną stałą stopę dochodu. Teraz jest odpowiedni czas na to aby w takie instrumenty inwestować, bo stopy są wysokie, a zapowiada się ich obniżkę” – zdradził nasz rozmówca.

W rozmowie zasugerowaliśmy, że innym sposobem na zwiększenie wpływów Banku jest leasing.

„Leasing jest dosyć marginalnie oferowany w Bankach Spółdzielczych. Mamy spółkę SGB Leasing, która właśnie jest dedykowana temu, aby oferować usługi leasingowe w Grupie SGB. Nie wszystkie Banki Spółdzielcze z naszego Zrzeszenia korzystają z usług tej Spółki.”

„W naszym Banku mamy rozwiązanie polegające na tym, że pomimo, iż klient składa tylko wniosek o jedną usługę bankową, powiedzmy o kredyt, to dostaje oprócz tego analizę zdolności kredytowej i warunków kredytowych wraz z analizą możliwość skorzystania z leasingu.

Często po zapoznaniu się z ofertą przedsiębiorcy decydują się na leasing. To rozwiązanie zaczyna się coraz lepiej sprawdzać w naszym Banku.

Oprócz sprzedaży kredytów realizujemy sprzedaż leasingu, także takie rozwiązanie budowy przychodów pozaodsetkowych również u nas funkcjonuje i zaczyna się coraz lepiej sprawdzać” – podsumowuje Sebastian Stożek, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią.

Czytaj także: Debata FLBS 2024 o przyszłości i wspólnych działaniach w bankowości spółdzielczej

Źródło: BANK.pl