Bank Spółdzielczy w Brodnicy ostrożnie podchodzi do kredytów hipotecznych

Bank Spółdzielczy w Brodnicy ostrożnie podchodzi do kredytów hipotecznych
Łukasz Radomiński, Fot. T. Kulesza,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O kredytach mieszkaniowych i kredytach dla deweloperów, w kuluarach XX Kongresu Finansowania Nieruchomości 2024 rozmawialiśmy z Łukaszem Radomińskim, dyrektorem Departamentu Analiz Kredytowych w Banku Spółdzielczym w Brodnicy.

Kredyty hipoteczne są istotną częścią portfela w Banku Spółdzielczym w Brodnicy, ale nie są obecnie kluczowym aktywem, tym niemniej ich udział w portfelu Banku rośnie – mówił Łukasz Radomiński.

Kredyty hipoteczne wynoszą 250 mln złotych, przy sumie bilansowej ok. 3,5 miliarda złotych. Bank ostrożnie podchodzi do kredytowania deweloperów, a ich  finansowanie nie jest znaczące.

„Wynika to z naszej dotychczasowej konserwatywnej polityki kredytowej, w której braliśmy pod uwagę nasze możliwości kapitałowe, czyli to jaki kapitał mieliśmy 5-6 lat temu” – powiedział.

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Kongres Finansowania Nieruchomości | Kongres Finansowania Nieruchomości po raz dwudziesty

Banki ostatniej szansy?

Na pytanie – jaki jest jego zdaniem wizerunek banków spółdzielczych jako podmiotów finansujących nieruchomości – nasz rozmówca powiedział:

„Bazując na relacjach z różnymi przedsiębiorcami mogę stwierdzić, iż bardzo często bankowość spółdzielcza jest postrzegana przez nowych klientów jako banki ostatniej instancji.

Niektórzy przedsiębiorcy oczekują od bankowości spółdzielczej bardzo liberalnego podejścia, znacznie luźniejszej polityki kredytowej, mniej ostrożnościowej niż ta przyjmowana przez banki komercyjne. My oczywiście w tym kierunku nie idziemy”.

„Rozpoczynając współpracę informujemy potencjalnych klientów, iż także i nas obowiązują pewne normy ostrożnościowe, których musimy przestrzegać, ale jednocześnie wykorzystując bardziej eksperckie podejście i znajomość rynków lokalnych, potrafimy dostrzec w pewnych projektach potencjał, mimo że inne instytucje finansowe tego nie dostrzegły” – dodał.

„Chcemy wspierać przedsiębiorców, którzy widzą zalety pewnych regionów i mamy apetyt na to, by ostrożnie angażować się w coraz ciekawsze nowe projekty firm, które podobnie jak my dostrzegają potencjał w danej konkretnej lokalizacji” – wyjaśniał Łukasz Radomiński.

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Kongres Finansowania Nieruchomości | Spółdzielcy radzą sobie świetnie na rynku nieruchomości

Rozważne udzielanie kredytów hipotecznych

Mówiąc o czynnikach, które Bank Spółdzielczy w Brodnicy bierze pod uwagę udzielając kredytów mieszkaniowych – Łukasz Radomiński stwierdził, że w Banku trwa dyskusja na ten temat.

„Należy rozróżnić cel polegający na zaspokojeniu własnych, prywatnych potrzeb mieszkaniowych od tego, polegającego na inwestowaniu w nieruchomości w celu uzyskania określonej stopy zwrotu” – mówił.

Inne parametry brane pod uwagę przez Bank to wiek kredytobiorców i potencjał ich dalszego rozwoju oraz funkcjonowania na rynku pracy w regionie obsługiwanym przez Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Odnosząc się do Bezpiecznego Kredytu 2% zauważył, że przygotowanie Banku do obsługi tego kredytu wymagało dużych nakładów pracy ze strony pracowników IT BS. Wpływ tego programu na akcję kredytową Banku Spółdzielczego w Brodnicy był jednak niewielki.

Przyznał, że osiągnięty wynik w postaci tysiąca kredytów hipotecznych na kwotę 250 mln złotych został osiągnięty w zasadzie bez BK2%.

Pytany o podejście Banku Spółdzielczego w Brodnicy do kredytów hipotecznych w następnych latach, Łukasz Radomiński powiedział:

„Myśląc o kredytach mieszkaniowych musimy mieć na uwadze kwestię adekwatności kapitałowej, kwestię współczynnika finansowania długoterminowego i coś, co jest pewną cechą wyróżniającą banki spółdzielcze, czyli fakt, że kapitały generujemy głównie z zysków.

Nie posiadamy właściciela zagranicznego, który w zależności od polityki kredytowej mógłby nas dokapitalizować. Nie emitujemy także akcji. To nie ta forma prawna. Posiadamy obecnie ok. 400 milionów złotych  kapitałów. Musimy rozważnie nimi zarządzać, myśląc o rozwoju portfela długoterminowych kredytów hipotecznych”.

Czytaj także: Kredyt hipoteczny ze stałą czy ze zmienną stopą procentową?

Robert Lidke
Robert Lidke, redaktor naczelny portalu BANK.pl, współtwórca pierwszego magazynu biznesowego w polskich mediach elektronicznych – Radio Biznes, nadawanego w radiowej Jedynce od jesieni 1989 r. Inicjator utworzenia i szef portalu ekonomicznego Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl, były redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, ostatni redaktor naczelny Gazety Prawnej przed jej połączeniem z Dziennikiem.
Źródło: BANK.pl