Bank Pekao uruchomił dla przedsiębiorców wyszukiwarkę form wsparcia z programów unijnych
Jak podkreśliła, o MMŚP należy dbać, dostarczając im odpowiedniego kredytowania, a także wspierając je informacyjnie. „To robi Bank Pekao” – zaznaczyła Magdalena Zmitrowicz.
„Firmy muszą wiedzieć jakie są programy, jak o nie aplikować, które produkty są dostępne teraz, gdzie jest dofinansowanie do odsetek czy do kapitału. To jest naszą rolą żeby te informacje były publicznie dostępne.
Dlatego uruchomiliśmy wyszukiwarkę wszystkich funduszy unijnych. Zachęcam wszystkie firmy do wejścia na naszą stronę, nie tylko klientów Banku” – dodała.
Czytaj także: Prezes ZBP o dialogu z resortem finansów w sprawie kredytowania gospodarki
KPO – czas goni
Magdalena Zmitrowicz stwierdziła, że z powodu dwóch lat opóźnień w uruchomieniu KPO należy jak najlepiej wykorzystać pozostały czas do końca unijnej perspektywy finansowej. Dlatego konieczne jest dotarcie do przedsiębiorców z odpowiednią informacją o możliwości korzystania z różnych form wparcia.
„Tu chodzi o innowacje, tu chodzi o ESG, tu chodzi o sprawy, które mają kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki” – mówiła.
„Musimy być innowacyjni. Innowacje to koszty, innowacje nigdy nie były tanie – przedsiębiorcy muszą być zachęcani do tego typu inwestycji” – dodała Magdalena Zmitrowicz.
„Wiele firm miało przygotowane projekty i czekało tylko na uruchomienie KPO, na odblokowanie środków unijnych. Mam więc nadzieję, że pójdzie nam dobrze z wykorzystaniem funduszy unijnych” – stwierdziła.
Czytaj także: Finansowanie dla MMŚP, jest w czym wybierać
Polskie firmy muszą inwestować w innowacje
Nie do końca zgodziła się z naszą uwagą, że małe i średnie firmy wykazują niską skłonność do inwestowania. Podkreślała, że polskie firmy muszą inwestować w zwiększenie swojej innowacyjności.
„Tworzą się nowe tańsze rynki, takie jak np. rynek indyjski który zaczyna zabierać polskim firmom sporo kontraktów. Polskie przedsiębiorstwa muszą wytwarzać bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Musimy stawiać na nowe modele produkcji, podstawowe czynności powinny wykonywać maszyny, komputery i roboty, a kompetencje technologiczne człowieka powinny stale być rozwijane ” – mówiła.
Zwróciła uwagę, że przedsiębiorcy powinni wykorzystać potencjał polskiej młodzieży, która jest dobrze wykształcona i posiada wysokie kompetencje technologiczne.
Na nasze pytanie, czy jako bankowiec nie widzi zagrożenia w tym, że przedstawiciele rządu coraz głośniej mówią o wzmocnieniu finansowania przedsiębiorców przez rynek kapitałowy – Magdalena Zmitrowicz odpowiedziała, że w sytuacji kiedy zdolność kredytowa firm nie jest jeszcze na odpowiednim poziomie wskazane jest kapitałowe wzmocnienie takich spółek. Mogą to też robić banki.
Wyraziła przekonanie, że jeśli firmom się pomoże, to po jakimś czasie wejdą one na rynek finansowania bankowego, będą spełniać wszystkie procedury kredytowe zgodne z zaleceniami KNF. Dlatego jej zdaniem banki nie powinny traktować rynku kapitałowego jako konkurenta.
„Trzeba pomagać firmom, szczególnie tym, które mają pomysły na innowacje i chcą je szybko wdrożyć” – zaznaczyła Magdalena Zmitrowicz.