Finansowanie dla MMŚP, jest w czym wybierać

Finansowanie dla MMŚP, jest w czym wybierać
Arkadiusz Lewicki, Fot. P. Zalewski,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po zakończeniu pierwszego dnia Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw rozmawialiśmy z Arkadiuszem Lewickim, dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE oraz dyrektorem Zespołu ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych w Związku Banków Polskich.

Podsumowując pierwszy dzień Forum Finansowania MMŚP Arkadiusz Lewicki powiedział, że na nastroje przedsiębiorców w ostatnim czasie wpływa nie tylko konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą, ale także rosnące zaostrzanie polityki kredytowej banków oraz coraz mniejsza dostępność finansowania MMŚP ze strony rynku komercyjnego. Przejawem tego jest m.in. wymaganie dodatkowych zabezpieczeń kredytowych.  

Ale jak zaznaczył pierwszego dnia Forum – pewną formą odpowiedzi na te oczekiwania przedsiębiorców był komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego o uruchomieniu w lipcu ’24 specjalnych gwarancji Investmax.  

Jest to gwarancja spłaty kredytu udzielana z regwarancją EFI ze środków Programu InvestEU, co pomoże przedsiębiorcom uzyskać preferencyjne kredyty w bankach komercyjnych lub spółdzielczych.

Czytaj także: Prezes ZBP o dialogu z resortem finansów w sprawie kredytowania gospodarki

Warto korzystać z pomocy KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE

Jak podkreślił – na Forum są obecni przedstawiciele szeregu banków, funduszy gwarancyjnych, pożyczkowych, agencji publicznych, które również  proponują przedsiębiorcom finansowanie, także obrotowe.

Podkreślił, że zawsze warto zapoznać się z całą paletą dostępnego finansowania i wybrać najbardziej dopasowane do swojej firmy.

Platformą, która ułatwia zapoznanie się z dostępną ofertą finansowania jest Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Arkadiusz Lewicki zwrócił uwagę na wystąpienia podczas Forum przedstawicieli administracji państwowej, którzy zapowiadali wprowadzenia daleko idących przepisów regulacyjnych.

Nasz rozmówca powiedział, że przedsiębiorcy doczekają się wreszcie m.in. cyfrowych kontraktów leasingowych i cyfrowych zabezpieczeń wekslowych.

Czytaj także: Gwarancja Investmax zabezpieczy ponad 3 mld zł kredytu dla MŚP

Forum Finansowania MMŚP, i co dalej?

Arkadiusz Lewicki przypomniał, że obecne Forum Finansowania MMŚP jest dziesiątym z kolei i odbywa się w 20. rocznicę naszego wstąpienia do Unii Europejskiej.

„Na pierwsze Forum, jak  pamiętam, przyszło 60 uczestników i uważaliśmy to za sukces. Dzisiaj mamy ponad 600 osób stacjonarnie i drugie tyle w sieci. To potwierdza jak potrzebna jest tego typu konferencja” – wspominał dyrektor KPK.

Powiedział, że być może w przyszłym roku Forum będzie wzbogacone o szkolenie online poświęcone konkretnym formom finansowania: od kredytowego, przez kapitałowe, leasingowe po specjalne dotacje na wsparcie innowacyjnych inwestycji.

Czytaj także: Forum Finansowania MMŚP 2024 o dostępie firm do kredytu i usług bankowych

Źródło: BANK.pl