Bank i Klient: Innowacje zmieniają ofertę

Bank i Klient: Innowacje zmieniają ofertę
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Współpraca z zewnętrznymi czy wewnętrznymi zespołami odpowiedzialnymi za rozwój i innowację ma jeden główny cel - zmienić sposób myślenia danej organizacji.

Marcin Złoch

Zbadania Ayming Polska płyną niepokojące wnioski dotyczące działań badawczo-rozwojowych (B+R) wśród przedsiębiorców. Aż 14% respondentów w ogóle nie wie, czym one są. Dla 31% pytanych działalność B+R to opracowywanie nowych produktów i usług, a dla 23% – wdrażanie nowych technologii lub systemów produkcji. Część firm rozumie działalność badawczo-rozwojową jako współpracę z jednostkami naukowymi i uczelniami (4%) oraz opracowanie prototypów, własne prace badawcze i badania laboratoryjne (5%). Ponadto aż 60% respondentów twierdzi, że nie jest, lub raczej nie jest, aktywna w obszarze badawczo-rozwojowym. A 63% badanych firm podkreśla, że nie planuje wydatków na działania badawczo-rozwojowe w najbliższym roku.

Ankieta dotyczyła 150 polskich firm z 5 branż: spożywczej, farmaceutyczno-chemicznej, energetycznej, gospodarowania odpadami, przetwórstwa metali i niemetali oraz produkcji maszyn i urządzeń. Jej wyniki pokazują, że sektor bankowy wyraźnie odstaje od reszty rynku.

– Banki są skazane na szukanie przewag konkurencyjnych opartych na innowacjach. Dzieje się tak na dwóch poziomach. Pierwszy to technologia i automatyzacja. Drugi to rozszerzanie pola kompetencji banków i mieszanie się różnorodnych kategorii produktowych. W dzisiejszych czasach banki powinny poszukiwać różnorodnych kolaboracji, w szczególności z inicjatywami o charakterze technologicznym – informuje Tomasz Bartnik, partner w pracowni koncepcyjnej ONE ELEVEN.

Wielotorowe prace

W wielu bankach powołano grupę osób, których codziennym zadaniem jest śledzenie trendów rynkowych oraz postępów technologicznych i produktowych z obszaru finansów. Najważniejszym aspektem jest to, aby nadążać za pojawiającymi się nowościami i dostosowywać je do ostatecznych odbiorców usług, czyli klientów. Banki, jako duzi gracze rynku finansowego, w wielu sferach współpracują ze środowiskiem start-upowym, którego przedstawiciele dysponują niekonwencyjnymi propozycjami na urozmaicenie oferty i uproszczenie wielu procesów. Organizowane są spotkania, podczas których kadra menedżerska odpowiedzialna za wdrażanie innowacji w konkretnych obszarach banku może spotkać się na żywo, a przede wszystkim zainspirować rozwiązaniami prezentowanymi przez start-upy.

– Ważne są także oddolne inicjatywy bankowców pracujących na co dzień w pierwszej linii kontaktu z klientem. Ich propozycje mogą ujrzeć światło dzienne dzięki rozpowszechnionej w ostatnich latach idei crowdsourcingu, w której wszyscy pracownicy firmy dzielą się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami z osobami zaangażowanymi bezpośrednio w projekty biznesowe poświęcone produktom i usługom. Taka współpraca nad wspólnym celem pozwala na wypracowanie kompleksowej koncepcji dostosowanej do potrzeb klientów. Dodatkowo eksperci bankowi korzystają z pomocy firm doradczych zajmujących się ściśle rynkiem usług finansowych. Dzięki wspólnie prowadzonym projektom badawczym wypracowywane są założenia implementowane w przyszłości w strukturach organizacji – wylicza Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta Banku PKO.

Rynek bankowy w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty technologicznie i jest innowacyjny. Banki obserwują trendy, podążają za nimi, a niejednokrotnie je wyprzedzają, stale też szukają nowych rozwiązań i technologii. Chętnie też korzystały z zewnętrznych doradców, ale coraz częściej zdarza się, że ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI