Bank i klient: Gotówka ma być démodé!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2011.02.foto.058.a.100Terminal do płatności kartą w każdym sklepie i punkcie usługowym, dwa razy więcej bankomatów niż obecnie, a wszystkie pensje i świadczenia publiczne wypłacane na konta. To cele, jakie resort finansów chce osiągnąć, realizując program rozwoju obrotu bezgotówkowego.

Grzegorz Stanisławski

Projekt programu przesłano jakiś czas temu pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wynika z niego, że z ubankowieniem i edukacją finansową w naszym kraju nie jest dobrze. Zawarta w raporcie diagnoza obrotu bezgotówkowego w Polsce nie pozostawia złudzeń – pod tym względem jesteśmy zacofani i daleko nam nie tylko do rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, ale i do niektórych nowych państw we wspólnocie. Oto dowody.

Mało bankomatów i POS-ów

Dla osób mieszkających w wielkim mieście możliwość zapłacenia kartą za zakupy w sklepie to coś całkowicie naturalnego. Wystarczy jednak wyjechać kilkanaście- kilkadziesiąt kilometrów poza miasto, by się zorientować, że terminal do przyjmowania płatności kartą trudniej znaleźć niż rodzynek w cieście. Statystyki nie kłamią. Zgodnie z danymi z końca 2008 r. na milion mieszkańców naszego kraju przypadało niewiele ponad 5,5 tys. terminali POS. Średnia w Unii Europejskiej wynosiła wówczas ponad 16 tys. Już porównanie tych liczb może przyprawić o ból głowy. Prawdziwym szokiem może okazać się przyrównanie polskich danych z tymi ze strefy euro (ponad 19 tys. na milion mieszkańców) czy z informacjami takich krajów, jak Hiszpania i Grecja (ponad 30 tys. na milion mieszkańców).

To dopiero początek złych informacji. Jak wiadomo, bankomat służy do wypłacania gotówki, więc z obrotem bezgotówkowym ma niewiele wspólnego. Jednak to pozory. – Aby móc płacić kartą, człowiek musi założyć konto. A nie założy go, jeżeli nie będzie miał szybkiego i łatwego dostępu do pieniędzy. Dlatego kluczem do rozwoju obrotu bezgotówkowego jest szybki rozwój sieci bankomatów – uważa Katarzyna Kwiatkowska, dyrektor sprzedaży firmy Euronet Polska. Projekt programu przygotowany przez resort finansów zdaje się potwierdzać tę teorię, wskazując na konieczność zwiększenia liczby bankomatów w kraju. Na razie jest z tym słabo. Zgodnie z danymi zawartymi w projekcie programu w Polsce na milion mieszkańców mamy jedynie 356 bankomatów. W Unii jest to średnio prawie 900 urządzeń. A w Portugalii aż 1600.

Na razie górą portmonetka

Kolejna informacja zawarta w dokumencie przygotowanym w urzędzie przy ul. Świętokrzyskiej jest równie przygnębiająca. Niemal 98 proc. transakcji dokonywanych codziennie przez Polaków (drobne zakupy zapłata za usługi) realizowanych jest gotówką. Bardzo słabo prezentujemy się także w opłacaniu comiesięcznych rachunków, choćby czynszu czy abonamentu telefonicznego, a nawet otrzymywaniu wynagrodzenia. Wciąż jeszcze kilkadziesiąt procent z nas odbiera pieniądze w kasie pracodawcy. Nic więc dziwnego, że ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI