Redaktor Naczelny MF BANK: luty 2011 – Grosiki Kowalskiego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

brzeg.wielunski.stanislaw.02.100xPrzejęcie przez austriacki Raiffeisen greckiego Polbanku jest sygnałem początku zjawiska konsolidacji i fuzji banków nastawianych na detal.

Redaktor Naczelny
Stanisław Brzeg-Wieluński

Co prawda w tym przypadku wymuszonym przez kłopoty spółki matki z Grecji, ale generalnie pokazujący kierunek rozwoju polskiej bankowości w kolejnych latach i dekadach.

Skoro nie widać chętnych do wejścia na polski rynek i dotyczy to, co paradoksalne, także chińskich banków, nieuchronne będą rozwiązania znane z bardziej dojrzałych rynków finansowych. Ponieważ rynek wewnątrz bankowy pokazuje sporą dozę wzajemnej nieufności – o czym świadczą miliardy zdeponowane w NBP, nikogo nie powinna dziwić walka o klienta dotycząca lokat. Jest o co walczyć, skoro oszczędności Polaków szacowane są na minimum 800 mld zł, z czego tylko połowa jest na lokatach bankowych. Banki muszą pozyskać nowe środki także z uwagi na wymogi Bazylei III. A jej wejście jest nieuchronne i już dziś jest powodem do zmartwień dla wielu zarządów banków. I właśnie z tego powodu znajdą Państwo w najnowszym numerze MF Bank liczne publikacje odnoszące się do Bazylei III oraz wciąż na szczęście tylko planowanego podatku bankowego na Wisłą. Zapraszamy do lektury.