Artykuły ze źródła: Saxo Bank

Gospodarka | Komentarze ekspertów

Obawy o rynek obligacji w strefie euro

Codziennie ktoś nas pyta: „Będzie recesja, czy nie będzie recesji?”. To nie jest sytuacja binarna, w której recesja jest zła, a brak recesji to zielone światło dla ryzyka. Czeka nas znacznie niższy niż wielu zakładało wzrost gospodarczy, w szczególności w roku 2023, niezależnie od tego, czy pod względem technicznym recesja nastąpi, czy nie. Istotne spowolnienie wzrostu widoczne jest we wszystkich najnowszych statystykach, podkreśla Christopher Dembik z Saxo Banku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Steen Jakobsen, Główny Ekonomista i CIO Saxo Banku
Gospodarka | Komentarze ekspertów

Inflacja nie powróci do umiarkowanego poziomu, to rozpędzony pociąg; prognozy Saxo Banku na II kw. 2022 r.

Cechą ludzkiej psychiki jest olbrzymia potrzeba normalności i przewidywalności. Na to właśnie liczą inwestorzy i twórcy polityki pieniężnej od czasu rozpętania się chaosu najpierw w związku z pandemią, a następnie – z wojną w Ukrainie. Chwilowo jednak nie ma co liczyć na złagodzenie obecnego brutalnego tempa zmian i zmienności. Nie należy oczekiwać powrotu do umiaru i spokoju do końca 2022 r. ani przez pewien czas po tym terminie, napisał Steen Jakobsen, główny ekonomista i CIO Saxo Banku w najnowszej prognozie na II kwartał 2022 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Christopher Dembik
ESG | Komentarze ekspertów

Saxo Bank: na obecnym poziomie rozwoju technologicznego OZE nie jest w stanie zastąpić konwencjonalnych źródeł energii

W miarę jak rosną nadzieje, że pandemia w krajach rozwiniętych niemal dotarła do końca, pojawia się coraz więcej wizji kolejnych „szalonych lat dwudziestych”, analogicznie do dekady, która nastąpiła po zakończeniu największej pandemii XX wieku. W epoce jazzu ukształtowały się konsumpcjonizm i kultura masowa. Pojawiały się takie innowacje jak samochody, radio, filmy czy urządzenia elektryczne pozwalające zaoszczędzić na czasie, przypomina Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Christopher Dembik
Gospodarka | Komentarze ekspertów

Na świecie znów pojawi się inflacja? Analiza Saxo Banku

Nasze pierwsze założenie na ten rok to znacznie wyższy wzrost w związku z uwolnieniem skumulowanego popytu po zniesieniu większości restrykcji i lockdownów, w przypadku Wielkiej Brytanii i Izraela ‒ być może już na wiosnę, a także z realizacją programu szczepień. Nasze drugie założenie to pojawienie się w tym roku inflacji w związku z fizycznymi niedoborami w obszarze logistyki po wielu latach niedoinwestowania ‒ pisze Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Steen Jakobsen, Główny Ekonomista i CIO Saxo Banku
Komentarze ekspertów

Prognoza post Covid-19: deglobalizacja i przyspieszenie śmierci wolnego rynku jako motoru gospodarki?

W ciągu ostatnich trzydziestu lat, po zakończeniu zimnej wojny, a w szczególności po historycznym przystąpieniu Chin do Światowej Organizacji Handlu w 2001 r., świat stał się jeszcze bardziej powiązany i zintegrowany dzięki technologii i globalizacji. Jednak począwszy od prezydentury Trumpa – a ponadto, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w coraz szybszym tempie przez pandemię Covid-19 – wydaje się, że świat się rozpada przez egoizm, nieufność i podejście „albo my, albo oni”.

CZYTAJ WIĘCEJ
open banking, klawiatura komputera
Komentarze ekspertów

Od czego zależeć będzie sukces otwartej bankowości po pandemii COVID-19?

Podczas gdy świat zastanawia się, jaka będzie nowa normalność po COVID-19, wybitny znawca branży Chris Skinner na swoim blogu The Finanser zamieścił już kilka celnych spostrzeżeń. Jeden z jego artykułów kieruje do slajdów z Finch Capital, The Future of Disruptive and Enabling Financial Technology post CV-19, oferujących wiele refleksji na temat wpływu kryzysów na wyniki ekonomiczne i wycenę spółek z branży fintech, jak również ich przyszłego dostępu do finansowania.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Macron ‒ Merkel: świetna inicjatywa, ale lepiej poczekać ze świętowaniem

Przed szczytem UE przewidzianym na 27 maja, francusko-niemiecki tandem ogłosił 18 maja swój plan na okres po pandemii, obejmujący m.in. wydatki z unijnego budżetu w wysokości 500 mld EUR, finansowane de facto emisją na poziomie federalnym w ramach wieloletnich ram finansowych (na lata 2021‒2027) ‒ przypomina Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku.

CZYTAJ WIĘCEJ
John J. Hardy
Komentarze ekspertów

Skutki koronawirusa: trzy scenariusze i sposób na ich rozegranie

Rynki dążą do stabilizacji po tygodniu niemal bezprecedensowego pogromu, w szczególności dla amerykańskich akcji. W jego trakcie historycy rynku sięgali po dane niemal sprzed stu lat, aby znaleźć moment równie gwałtownej korekty. Głównym winowajcą był wybuch epidemii koronawirusa w sytuacji, gdy rynek docierał w obszar wyjątkowej beztroski w odniesieniu do ryzyka kredytowego i zmienności. Znacznie lepiej poradziły sobie surowce, szybko wykazując negatywne skutki bieżącej sytuacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Otwarta bankowość
Technologie i innowacje | Z rynku finansowego

Otwarta bankowość: trzy scenariusze na najbliższe lata

Oferta większości banków w zakresie otwartej bankowości sprowadza się obecnie do zapewnienia dostępu do rachunku bieżącego klienta, inicjowania płatności i agregacji rachunków. Wiele banków postrzega takie API jako zagrożenie lub wyłącznie poprzez pryzmat spełnienia wymogu regulacyjnego, ponieważ monetyzacja tego rodzaju rozwiązań była dotychczas bardzo trudna.

CZYTAJ WIĘCEJ
Peter Garnry z Saxo Bank
Komentarze ekspertów

Akcje Amazona najpopularniejsze w 2019 r. W tym roku GPW pod znakiem OZE ?

Dla inwestorów i traderów ubiegłoroczne zyski z akcji światowych spółek przekroczyły najodważniejsze fantazje, a indeks S&P 500 zyskał aż 29%, dzięki czemu był to dla niego najlepszy rok od 2013 r. Po bardzo korzystnym roku dla inwestorów, kiedy to giełdy odnotowały nowe historyczne maksima, Saxo Bank prezentuje listę pięciu najpopularniejszych akcji wśród wszystkich swoich klientów w 2019 roku oraz komentuje sytuację na GPW.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii: trudno określić konsensus co do wyników

Obecny wybory powszechne uznano już za najważniejsze od czasu zwycięstwa konserwatystów pod przywództwem Margaret Thatcher w 1979 r. Można dyskutować, czy opinia ta jest słuszna, ponieważ są to już trzecie z rzędu wybory w ciągu niecałych pięciu lat bezpośrednio związane z prawdziwym trzęsieniem ziemi w postaci referendum w sprawie Brexitu z 2016 r., przeprowadzonym w efekcie obietnicy wyborczej Davida Camerona złożonej w 2015 r. po nieudanych próbach renegocjacji relacji Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską.

CZYTAJ WIĘCEJ
Sztuczna inteligencja
Technologie i innowacje

Jak banki, fintechy i instytucje finansowe mogą skuteczne wdrożyć sztuczną inteligencję

W 2018 r. sektor usług finansowych przeznaczył 1,5 mld USD na sztuczną inteligencję (AI), a do 2021 r. wydatki mają wzrosnąć do 2,8 mld USD. Wiele w ostatnich latach mówiono o rozwoju automatyzacji, jednak takie firmy jak Amazon i Google wytyczyły już drogę do przyszłości, w której aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję pozyskują i interpretują dane, aby lepiej odpowiadać na nasze potrzeby.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Jak najlepiej rozegrać brexit?

Wybory do Parlamentu Europejskiego pod koniec maja dla wyborców brytyjskich stanowiły swego rodzaju „miękkie referendum” w sprawie UE – okazję do wyjścia z domu i oddania głosu na najbardziej probrexitowskie ugrupowanie lub na najbardziej prounijne partie, takie jak Liberalni Demokraci. Jeżeli sondaż może stanowić jakąkolwiek wskazówkę co do powszechnych odczuć na temat wyjścia z Unii, wynik okazał się zdecydowanie probrexitowski, a Brexit Party, najnowsze ugrupowanie Nigela Farage’a, uzyskało najwięcej głosów i zwolennicy pozostania w Unii nie przeważyli.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Dlaczego hossa włoskich obligacji już się kończy?

Ubiegłotygodniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego wyraźnie wykazało, że odejście od luzowania ilościowego nie rozpocznie się, dopóki gospodarka się nie ustabilizuje. EBC zakomunikował również, że pozostaje otwarty na możliwość dalszego luzowania ilościowego w przypadku dalszego poważnego pogorszenia warunków makroekonomicznych. Wiadomość ta spowodowała hossę na rynku obligacji strefy euro, przede wszystkim papierów o długich terminach wykupu. Krzywa dochodowości w strefie euro uległa spłaszczeniu w miarę spadku rentowności obligacji długoterminowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 7