Mniej mieszkań od deweloperów w kolejnych latach
W 2025 roku deweloperzy przekażą nabywcom nie więcej niż 117 tys. nowych mieszkań – ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich, komentując dane GUS.
W 2025 roku deweloperzy przekażą nabywcom nie więcej niż 117 tys. nowych mieszkań – ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich, komentując dane GUS.
Trzeba stworzyć spójną i długofalową strategię mieszkaniową dla Polski, odblokować grunty pod zabudowę, skończyć z nieuprawnionymi odwołaniami od decyzji administracyjnych oraz wprowadzić zachęty podatkowe.
To cztery kluczowe wnioski, jakie opracowali eksperci z Platformy Mieszkaniowo – Budowlanej Pracodawców RP dla nowego rządu na pierwsze 100 dni. Premiera postulatów miała miejsce 27 listopada 2023 r. podczas śniadania prasowego w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Do udziału zaproszono przedstawicieli wszystkich partii politycznych, czytamy w informacji PZFD.
12 279 – budowę tylu nowych mieszkań rozpoczęli deweloperzy w październiku bieżącego roku, to o 0,6 proc. więcej niż we wrześniu. W ujęciu rocznym wciąż notowane są jednak spadki, podkreślają eksperci z PZFD.
W ramach XIII edycji Rankingu Miast Polski Związek Firm Deweloperskich po raz kolejny docenił samorządy, które stawiają zarówno na szybkość procedur administracyjnych, jak i na jasne warunki inwestowania na swoich terenach, czytamy w komunikacie prasowym PZFD.
Jak zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe Polaków? pod tym hasłem odbyła się debata zorganizowana przez Polski Związek Firm Deweloperskich i Pracodawców RP. Pretekstem do zorganizowania spotkania w gronie ekspertów była inauguracja stworzonej w ramach Pracodawców RP „Platformy Mieszkaniowej”.
W rankingu liczby pokoi na osobę, na 27 europejskich krajów, Polska zajmuje czwarte miejsce – czytamy w materiale prasowym Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
„Za powolnym zrostem podaży mieszkań przemawiają: duże zainteresowanie programem Bezpieczny Kredyt 2%, prognozowane obniżki stóp procentowych, czy notowany spadek inflacji” pisze Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich w komentarzu do opublikowanych właśnie przez GUS wyników budownictwa mieszkaniowego po siedmiu miesiącach 2023 roku.
Największe organizacje branżowe złożyły na ręce Elżbiety Witek, marszałek Sejmu RP wspólny apel o dalsze procedowanie komisyjnego projektu ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Powód? Przeciwdziałanie kryzysowi w budownictwie mieszkaniowym, poinformował PZFD.
– Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku, zaobserwowaliśmy 30% spadek nowych inwestycji w sektorze deweloperskim – mówi Patryk Kozierkiewicz z PZFD.
Organizacja Build Europe, której członkiem jest Polski Związek Firm Deweloperskich, opublikowała list otwarty do Komisji Europejskiej, wzywający do wzięcia pod uwagę kwestii dostępności mieszkaniowej podczas trójstronnych negocjacji między Parlamentem Europejskim i Radą, dotyczących Dyrektywy o Efektywności Energetycznej Budynków (EPBD). Organizacja ta reprezentuje europejskich deweloperów i budowniczych domów i mieszkań, odpowiadających za ponad 60% europejskiego rynku mieszkaniowego, poinformował PZFD.
Projekt ustawy „Pierwsze Mieszkanie” jest krokiem w dobrym kierunku, ale niewystarczającym, wynika z wypowiedzi Łukasza Bernatowicza, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, eksperta BCC ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych oraz Konrada Płochockiego, wiceprezesa Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
W styczniu rozpoczęto budowę zaledwie 5 817 mieszkań – o ponad 20 procent mniej niż w styczniu roku ubiegłego. Deweloperzy zapowiadają na rok 2023 budowę tylko 60-70 tys. mieszkań, czyli aż o 100 tys. mniej niż w roku 2021. Tymczasem przez ostatnią dekadę deweloperzy wybudowali aż milion lokali mieszkalnych. Co jest potrzebne do przywrócenia dobrej koniunktury w budownictwie mieszkaniowym pisze Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
W ciągu 10 ostatnich lat firmy deweloperskie w Polsce oddały do użytku ponad milion mieszkań, spełniając marzenia setek tysięcy polskich rodzin. Ten niewątpliwy sukces skutkował udziałem całej branży w budowaniu polskiego PKB. Dane pokazują wyraźnie, że branża deweloperska wraz z powiązanymi z nią usługami były kołem zamachowym gospodarki III RP w ostatnich latach. Czy tak będzie nadal? – analizują eksperci Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Kancelarii Premiera oraz Zespołu ds. Projektowania Prac Rządu ze stanowiskiem w sprawie proponowanych ograniczeń w nabywaniu kolejnych mieszkań oraz wprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku tego typu transakcji.
Branżowy prognostyk to wspólna inicjatywa Skanska Residential Development Poland, Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz firmy 4CF. Nowatorskie opracowanie przedstawia główne kierunki rozwoju rynku deweloperskiego w Polsce w perspektywie najbliższych 5 lat. Raport „Fundamenty przyszłości” to wynik analiz blisko stu ekspertów, którzy ocenili, że wiodącymi trendami będą m.in. wzrost znaczenia budownictwa modułowego i automatyzacji mieszkaniowej oraz inwestycje efektywne energetycznie, poinformował w komunikacie prasowym Związek.
Dziesięć organizacji branżowych; Związek Pracodawców AGD-APPLiA Polska, Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Polska Unia Ceramiczna, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Związek Firm Pośrednictwa Finansowego, Związek Polskie Okna i Drzwi oraz Polski Związek Firm Deweloperskich zostało sygnatariuszami wspólnego apelu branż o wprowadzeniu rozwiązań zmniejszających skalę zapaści, jaka czeka rynek pracy związany z sektorem mieszkaniowym.
Łódź, Gorzów Wielkopolski i Lublin znalazły się na podium Rankingu Miast Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
W nawiązaniu do ostatnich doniesień medialnych Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministerstwa Aktywów Państwowych z prośbą o wyjaśnienie w sprawie nowych rekomendacji podatkowych dotyczących sektora PRS (najmu instytucjonalnego), poinformał Związek w komunikacie prasowym.
Polski Związek Firm Deweloperskich i Stowarzyszenie Mieszkanicznik wystąpiły do Ministerstwa Finansów ze wspólnym apelem
o przywrócenie amortyzacji podatkowej lokali i budynków mieszkalnych, poinformowały Organizacje w opublikowanym komunikacie.
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”, o czym poinformował w komunikacie prasowym.
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, która umożliwi obywatelom Ukrainy nabywanie nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej bez zezwolenia.
Praktycznie wszyscy najemcy instytucjonalni są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze świadczonych usług najmu: to aż 97% badanych. Bardzo wysoki poziom zadowolenia wskazują również najemcy prywatni ‒ w tej grupie zadowolonych jest 88% ankietowanych – pokazują badania „Rynek wynajmu w Polsce” wykonane na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
W ramach działalności Polskiego Związku Firm Deweloperskich w Build Europe – organizacji zrzeszającej organizacje deweloperskie z krajów Europy, reprezentującej ponad 30 tys. firm – dokonano przeglądu rozwiązań legislacyjnych, mających na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób opuszczających terytorium Ukrainy w związku z rosyjską agresją, poinformował PZFD.
Już w drugim kwartale tego roku rząd ma przyjąć nowelizację prawa bankowego, zakładającą wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych oczekujących na wpis bankowej hipoteki – wynika z informacji umieszczonych właśnie w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.
W związku z rozpoczęciem w pełnej skali w czwartek 24 lutego napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w imieniu branży deweloperskiej Polski Związek Firm Deweloperskich angażuje się w pomoc uchodźcom i osobom dotkniętym skutkami wojny, informuje PZFD.
Polski Związek Firm Deweloperskich w imieniu własnym, branży którą reprezentuje, a także przyszłych nabywców mieszkań przedłożył na ręce Piotra Uścińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, raport podsumowujący sytuację na polskim rynku mieszkaniowym, poinformował PZFD.
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami, które mają przyspieszyć wpisy do ksiąg wieczystych, poinformował PZFD.
Deweloperzy wybudują w tym roku rekordową liczbę domów jednorodzinnych, wynika z najnowszych danych Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Jak podaje dr Adam Czerniak ze Szkoły Głównej Handlowej do końca 2023 roku liczba lokali w sektorze najmu instytucjonalnego może sięgnąć niemal 33 tys., podczas gdy obecnie ta wartość wynosi około 7,2 tys., czytamy w komunikacie PZFD.
Deweloperzy już po raz piętnasty oceniali banki pod kątem współpracy w zakresie finansowania i obsługi deweloperskich inwestycji mieszkaniowych, przypomina PZFD.