Andrzej Domański: wakacje kredytowe powinny być dla tych, którzy mają problem ze spłatą kredytu

Andrzej Domański: wakacje kredytowe powinny być dla tych, którzy mają problem ze spłatą kredytu
Andrzej Domański. Źródło: KO
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wakacje kredytowe powinny być skierowane do tych kredytobiorców, którzy faktycznie mają problem ze spłatą kredytu, uważa doradca Donalda Tuska i przyszły poseł Platformy Obywatelskiej (PO) Andrzej Domański. Podkreślił, że koalicjanci nie uzgodnili jeszcze stanowiska w tej sprawie.

„W mojej opinii, jakaś forma pomocy dla tych kredytobiorców, którzy mają największy problem ze spłacaniem kredytu powinna zostać utrzymana, ale nad szczegółami rozwiązania musimy dyskutować wraz z naszymi koalicjantami” – powiedział Andrzej Domański w Polsat News.

„Taka pomoc powinna być skierowana faktycznie dla tych kredytobiorców, którzy faktycznie takiego wsparcia potrzebują, którzy mają de facto problem ze spłatą kredytu” – dodał.

Czytaj także: Koszty wakacji kredytowych dla banków w ’24 wynieść mogą ok. 8,06 mld zł

Czy będzie kredyt hipoteczny 0%?

Pytany o zapowiadany przez PO projekt kredyt mieszkaniowy 0%, Andrzej Domański powiedział, że „ten projekt jest oczywiście z naszej strony jak najbardziej aktualny”.

Wskazał także na inne propozycje PO w tym zakresie.

Czytaj także: Związek Banków Polskich o rządowych propozycjach kryteriów dla wydłużonych wakacji kredytowych

Mieszkaniówka w programie PO i koalicjantów

„Zwracam uwagę, że w naszym programie dotyczącym tzw. mieszkaniówki mamy cały szereg innych rozwiązań, skupiających się bardziej na stronie podażowej, chociażby uwolnienie gruntów, które w tej chwili są zamrożone w spółkach Skarbu Państwa czy w Krajowym Zasobie Nieruchomości, rewitalizacje pustostanów, remonty pustostanów znajdujących się w zasobach” – podkreślił Andrzej Domański.

„I tutaj zgoda [koalicjantów] będzie łatwiejsza do uzyskania. Wraz z naszymi kolegami i koleżankami z Lewicy i Trzeciej Drogi będziemy rozmawiać oczywiście o kredycie 0%, my – tak jak powiedziałem przed chwilą – z żadnego naszego postulatu zgłoszonego w ramach 100 konkretów nie rezygnujemy, pamiętając że będziemy to realizować razem” – podsumował poseł PO.

Czytaj także: Przedłużenie wakacji kredytowych nieracjonalne, utrudni walkę z inflacją

Źródło: ISBnews