Analitycy spekulują kto może kupić Santander Bank Polska

Bloomberg, powołując się na nieoficjalne informacje podał we wtorek (8.04.2025), że Banco Santander, główny akcjonariusz Santander Bank Polska, rozważa różne opcje dla tego Banku, w tym potencjalną jego sprzedaż.
„Wiadomość ta jest zgodna z naszymi oczekiwaniami, ponieważ wymienialiśmy Santander Bank Polska wśród możliwych celów do przejęcia w Polsce. Uważamy, że Santander Bank Polska, który jest bankiem nr 3 na polskim rynku, jest bardzo atrakcyjnym aktywem do przejęcia. Mogą być nim zainteresowani zarówno lokalni, jak i zagraniczni gracze, jednak my obstawiamy tych drugich” – ocenił w komentarzu analityk BM mBanku Michał Konarski.
Jego zdaniem dla nowego gracza na polskim rynku Santander Bank Polska byłby idealnym aktywem do przejęcia, ponieważ kupujący zapewniłby sobie od razu miejsce w pierwszej trójce największych banków pod względem udziału w rynku.
„Po drugie, uważamy, że struktura transakcji mogłaby być podobna do PZU/PFR/Pekao/UniCredit, a mianowicie obejmować większościowy pakiet akcji, ale nieprzekraczający 50 proc., więc niewywołujący konieczności ogłoszenia wezwania na pozostałe akcje.
Oznacza to, że dość drogi bank mógłby zostać przejęty za połowę ceny. To byłaby również potencjalnie zła wiadomość dla akcjonariuszy mniejszościowych, ponieważ Banco Santander pozostałoby z nieco ponad 12 proc. akcji, które najprawdopodobniej zostałyby sprzedane za pośrednictwem giełdy.
Jednocześnie jest to kontrargument na rzecz lokalnego gracza, który w celu fuzji i pełnej konsolidacji musiałby najprawdopodobniej przejąć 100 proc. akcji i tym samym wydać znacznie więcej” – dodał.
Czytaj także: Banco Santander rozważa różne opcje dla Santander BP, także potencjalną sprzedaż
Czy PKO BP lub Bank Pekao to prawdopodobni nabywcy z polskiego rynku?
Podał, że na krajowym rynku bankami, które zawsze stawiane są w roli potencjalnych nabywców są duże banki, których akcjonariuszem jest też Skarb Państwa.
„Obecnie widzimy znacznie większe szanse na ewentualną transakcję dla PKO BP niż dla Banku Pekao, gdzie właściciel próbuje zmienić strukturę grupy lub ewentualnie pozbyć się jednego banku ze względu na zbliżającą się dyrektywę Solvency II.
W takim scenariuszu uważamy, że dopóki decyzja o utworzeniu spółki holdingowej w grupie PZU nie zostanie podjęta i przede wszystkim nie będzie w pełni wykonalna, Grupa PZU nie będzie nabywać kolejnych aktywów bankowych, aby nie komplikować jeszcze bardziej sytuacji kapitałowej” – napisał Michał Konarski.
„W przypadku PKO BP ryzyko koncentracji widzimy tylko w kredytach hipotecznych, choć nie zmienia to faktu, że nabycie Santandera byłoby znacznym obciążeniem dla tego banku. Przypominamy również, że minister aktywów państwowych zapowiadał wcześniej, że banki państwowe nie będą dalej konsolidować rynku” – dodał.
Jego zdaniem spośród innych potencjalnych nabywców można wymieniać także Credit Agricole i BNP Paribas, które mają „bogatych rodziców”, a ten drugi dodatkowo jest znany ze wzrostu poprzez przejęcia.
„Jednocześnie bylibyśmy nieco zaskoczeni, gdyby do wyścigu przystąpiły fundusze private equity (Cerberus, AnaCap), ponieważ zazwyczaj kupują one aktywa po okazyjnych cenach, a Santander zdecydowanie do nich nie należy” – uważa Michał Konarski.
Czytaj także: Santander Bank Polska chce wypłacać dywidendę w wysokości 100% zysku
Erste Group, UniCredit, OTP Bank szukają podmiotu do przejęcia w Polsce
Jego zdaniem spośród zagranicznych graczy najbardziej zainteresowany Santanderem może być Erste Group.
„Warto zauważyć, że prezes Erste oświadczył w 2024 roku, że szuka podmiotu do przejęcia w Polsce i powinien to być podmiot o znaczącym udziale w rynku.
Nasza analiza pokazuje, że Erste Group byłoby w stanie przejąć kontrolny pakiet akcji w Santander Bank Polska (ok. 50 proc.) bez konieczności podwyższania kapitału.
Wśród potencjalnych nabywców widzimy również UniCredit, który niedawno ogłosił, że jest zdecydowany rozwijać się na rynku polskim, a innym zainteresowanym może być OTP Bank, który w swoim ostatnim raporcie rocznym wskazał, że utrzymuje nadwyżkę kapitału na możliwe znaczące transakcje M&A” – uważa Michał Konarski.
Bloomberg podał we wtorek (8.04.2025), że największy bank w Hiszpanii współpracuje z doradcą w celu przeglądu swoich 62 proc. udziałów w Santander Bank Polska SA i skontaktował się z nim, aby ocenić zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Według rozmówcy Bloomberga rozważania są wstępne i Santander może zdecydować się na dłuższe utrzymanie swojego zaangażowania lub na częściową sprzedaż swoich udziałów.
Banco Santander ma 62,2 proc. akcji Santander BP.