Alior Bank w drugim kwartale z najwyższym w swojej historii zyskiem netto

Alior Bank w drugim kwartale z najwyższym w swojej historii zyskiem netto
Grzegorz Olszewski Alior Bank | Materiały Prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
To kolejny bardzo dobry kwartał Alior Banku. Możemy ogłosić dwa rekordy: najwyższy w historii Alior Banku rating długoterminowy oraz najwyższy zysk netto, powiedział Grzegorz Olszewski, prezes Zarządu Alior Banku podczas konferencji prasowej.

W II kwartale 2023 roku Alior Bank wypracował przychody na poziomie 1,385 mld zł, co stanowi wzrost o 15 proc. w ujęciu rocznym.

Zysk netto wyniósł 506 mln zł i był o 290 mln zł wyższy niż w II kwartale poprzedniego roku (wzrost o ponad 130 proc.). Zysk netto za I półrocze wyniósł 872 mln zł, co oznacza wzrost o 126 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Bank utrzymuje także bezpieczną pozycję kapitałową oraz płynnościową, ze współczynnikiem TIER 1 na poziomie ponad 14 proc. oraz TCR powyżej 15 proc. oraz odnotował wzrost rentowności ROE do niemal 28 proc. za II kwartał br.

W tym czasie znacząco poprawił także marżę odsetkową netto (NIM) do poziomu 6,05 proc., co stanowi rekordową wartość tego wskaźnika.

Wyższy rating

Wypracowane w drugim kwartale br. 1,385 mld zł to najwyższe przychody w historii Alior Banku. W pierwszym półroczu 2023 r. wyniosły one łącznie 2,715 mld zł. Zysk netto w I połowie br. wyniósł 872 mln zł i wzrósł o 486 mln zł w porównaniu z wynikiem I połowy 2022 r.

Potwierdzeniem bardzo dobrej kondycji Banku, w szczególności w zakresie konsekwentnej poprawy jakości portfela kredytowego i zarządzania ryzykiem, jest także najwyższy w jego historii długoterminowy rating (BB+) przyznany przez agencję S&P.

Kluczowe wskaźniki finansowe Grupy Alior Banku w II kwartale 2023 roku

  • Przychody: 1,385 mld zł – rekordowy poziom w historii Alior Banku.
  • Zysk netto: 506 mln zł – jest to rekordowy wynik (zysk netto w I półroczu 2023 r.: 872 mln zł).
  • Bezpieczna pozycja kapitałowa oraz płynnościowa Banku: współczynnik TIER 1 na poziomie 14,16 proc., a TCR 15,11 proc. Nadwyżka ponad minima regulacyjne dla TIER 1 wynosi 551 pb., a TCR 446 pb.
  • CoR (koszty ryzyka): 0,95 proc.
  • NIM (marża odsetkowa netto): 6,05 proc.
  • ROE (rentowność kapitału własnego): 27,8 proc.
  • C/I (koszty do dochodów): 35,3 proc.

Klienci wolą kredyty ze zmienną stopą

Na pytanie BANK.pl czy poza bezpiecznym kredytem klienci Alior Banku chętniej sięgają po kredyty hipoteczne ze zmienną stopą czy też okresowo stałą stopą procentową Grzegorz Olszewski odpowiedział:

„Kredyty hipoteczne z okresową stałą stopą procentową cieszyły się i pewnie będą cieszyć się mniejszym popularnością w Alior Banku. Ja osobiście uważam, że w Polsce nadal nie jest w pełni uregulowana kwestia kredytu z okresową z całą stopą procentową. Ten kredyt generuje określone ryzyka ponieważ nadal nie jest jasna sytuacja co się wydarzy w sytuacji kiedy klient spłaca wcześniej ten kredyt.

Jego zdaniem kwestia dotrzymywania umów społecznych związanych z zaciąganiem długoterminowych zobowiązań i spłatą tych zobowiązań, które zaciągają klienci banków to jedno z większych wyzwań dla sektora, dla całej gospodarki w najbliższych latach.

Czytaj także: Kredyt hipoteczny jest produktem dla średnio i dobrze zarabiających Polaków>>>

Zakłada, że kredytów o zmiennej stopie nadal będą banki sprzedawać więcej z tego powodu, że już pojawiło się oczekiwanie na spadek stóp procentowych i dlatego klienci chętniej sięgają po kredyty ze zmienną stopą.

„Jestem zwolennikiem wolnego wyboru klientów, ale również dochowania zobowiązań, które się zaciąga.” – mówił prezes Alior Banku i dodał:

„Zbytnie przeregulowanie rynku w tym zakresie mogłoby spowodować, że rynek znów źle się ukształtuje, więc myślę pozostawmy to rynkowi i zobaczmy jakie efekty będą w najbliższych kwartałach.”

Prezes Pekao SA: Bank nie zrezygnuje z oferowania kredytów ze stopą zmienną do czasu pojawienia się WIRONu>>>

Robert Lidke
Robert Lidke, redaktor naczelny portalu BANK.pl, współtwórca pierwszego magazynu biznesowego w polskich mediach elektronicznych – Radio Biznes, nadawanego w radiowej Jedynce od jesieni 1989 r. Inicjator utworzenia i szef portalu ekonomicznego Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl, były redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, ostatni redaktor naczelny Gazety Prawnej przed jej połączeniem z Dziennikiem.
Źródło: BANK.pl