AI radykalnie zmienia dotychczasową technologię
Otwierając Forum, Dariusz Piotrowski dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska stwierdził, że choć firma Dell obchodzi właśnie swoje 40 urodziny to rewolucja w zakresie AI w pewnym sensie „wywraca stolik” technologii, który był z nami od lat.
Michael Dell, prezes i dyrektor generalny Dell Technologies, zwrócił uwagę na czas w historii świata, w którym dziś żyjemy i przechodzimy od obliczeń do poznania w erze sztucznej inteligencji. Dell chce zainspirować do ponownego wyobrażenia sobie swojej organizacji, aby wykorzystać tę hiperinteligencję.
Mówił także o nowych rozwiązaniach sprzętowych zaprojektowanych z myślą o sztucznej inteligencji, tak żeby przekształcić dane w spostrzeżenia i przewagę konkurencyjną. Choć decyzja o ponownej inwestycji w systemy informatyczne wydaje się ryzykowna, to większe ryzyko wiąże się z tym, co się stanie, jeśli się tego nie zrobi.
Adrian McDonald, President EMEA w Dell Technologies w swoim wystąpieniu przedstawił w jaki sposób liderzy innowacji przyspieszają dzięki sztucznej inteligencji. Jak stwierdził – wszystko jest zbudowane na danych i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak to, co może zaskoczyć, to fakt, że 50% ważnych danych w przedsiębiorstwie jest obecnie tworzonych na brzegu sieci i będzie to tylko przyspieszać. Podobnie 83% danych znajduje się w lokalizacjach, które są własnością lub są zarządzane bezpośrednio przez same firmy, w tym też dotyczy to danych znajdujących się w centrach danych firm trzecich.
Żeby więc w pełni wykorzystać sztuczną inteligencję, musimy wprowadzić ją do danych, a nie odwrotnie. Chodzi tu o decentralizację mocy obliczeniowej. Kiedy myśli się o generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), to myślimy o ogromnych systemach hiperskalowych, jednak wiele aplikacji jest uruchamianych dla zaspokojenia znacznie mniejszych potrzeb, w dość odległych lokalizacjach, a w świecie przyszłości będzie można uruchomić także dość złożone aplikacje AI na komputerze PC lub na stacji roboczej. Dlatego, jak stwierdził, warto upewnić się, że nasza AI spełnia taki wymóg.
Kolejny element to budowa aplikacji AI tak, aby była otwarta i modułowa, bo żaden dostawca nie będzie w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb i trzeba być otwartym na innowacje w bardzo szybko zmieniającym się świecie. Dlatego potrzebny jest dynamiczny i otwarty ekosystem.
Adrian McDonald wspomniał również o partnerstwie Della w tych dziedzinach z firmą NVIDIA oraz z Intelem i Microsoftem.
Mówił także o szybszym wprowadzaniu innowacji w zakresie sztucznej inteligencji dzięki Dell AI Factory. Na przykład przy tworzeniu oprogramowania, jak ocenia Dell, można uzyskać od 20 do 30% redukcji kosztów i 20-krotnie przyspieszyć tworzenie oprogramowania dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Czytaj także: Nowoczesna aplikacja – co to znaczy?
Polska – USA: współpraca w ramach programu Cyber Shield
Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie wsparcia Della dla uchodźców z Ukrainy, którzy też wnoszą do Polski tak wiele talentów.
Wspomniał także o współpracy Ambasady Stanów Zjednoczonych z firmą Dell przy kluczowym projekcie, jakim jest AWE – (Academy for Women Entrepreneurs) – Akademia Przedsiębiorczych Kobiet, w której wspólnie działa nad wzmocnieniem pozycji kobiet w Polsce. Uczestnicy tego programu zdobywają cenne umiejętności biznesowe nie tylko w zakresie technologii, ale także w zakresie inkluzywności, różnorodności i równości.
Stwierdził też, że Polska ma ogromny potencjał, aby stać się krajem wielkiego dobrobytu. Ma utalentowaną siłę roboczą, a jej geostrategiczne położenie już napędzało rozkwitającą gospodarkę. Polacy codziennie przyczyniają się do rozwoju najnowocześniejszych technologii, współpracując z niektórymi z najbardziej innowacyjnych firm technologicznych na świecie.
Jak podkreślił Mark Brzezinski, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, to Polska posiada jedną z najbardziej kompetentnych infrastruktur cyberobrony. W ramach programu Cyber Shield obiecuje się jeszcze większe inwestycje na cyberobronę, dzięki czemu Polska jest jednym z najbardziej bezpiecznych cyfrowo krajów na świecie. Polska pokazuje, że można być blisko strefy wojny i zachować bezpieczeństwo oraz stabilność. To jak stwierdził, efekt dobrych decyzji podejmowanych w ciągu ostatnich 30 lat.
Na arenie międzynarodowej Polska ściśle współpracuje z partnerami w Stanach Zjednoczonych i w Europie w celu rozwijania infrastruktury bezpieczeństwa cyfrowego, zwalczania cyberprzestępczości i dezinformacji. Podkreślił, że wkrótce Polska obejmie główną rolę w kształtowaniu cyfrowej przyszłości w Europie, ponieważ 1 stycznia 2025 r. obejmie przewodnictwo w Radzie Europy. Podczas tej kadencji Polska ma okazję szeroko kształtować politykę cyfrową UE, taką jak AI Act – pierwsze w historii ramy prawne dotyczące sztucznej inteligencji w Europie.
Jak dodał Mark Brzezinski, nasz kraj stał się kluczowym partnerem strategicznym dla zapewnienia bezpieczeństwa Europy, Stanów Zjednoczonych i świata.
Czytaj także: Jak złapać hakera na gorącym uczynku?
„Future Made in Poland” – AI w komputerach osobistych
Dariusz Piotrowski, dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska nawiązał w swoim wystąpieniu do hasła, jakie przyświeca Forum w tym roku, czyli „Future Made in Poland”. Jako polski przykład wykorzystania nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, podał miasto Kraków, które dzięki zastosowaniu technologii i umiejętnemu wykorzystaniu danych w sposób kompleksowy, używając hurtowni danych i całościowych rozwiązań Dell – zoptymalizowało np. zużycie wody i zarządzanie ruchem miejskim, aby był bardziej efektywny, oraz podniosło na istotnie wyższy poziom bezpieczeństwo.
Jak stwierdził, sztuczna inteligencja nie znajdzie się tylko w wielkich Data Center i w superkomputerach. Obecnie trafi też do naszych komputerów osobistych, w których będziemy mieć trzy procesory. Dawne CPU, GPU obsługujące grafikę oraz NPU wspomagający funkcje sztucznej inteligencji.
Takie mocne komputery będą standardem już za parę miesięcy, a nie lat. Dzięki temu komputer osobisty dziś staje się naprawdę osobisty, bo każdy z nas zdefiniuje inaczej wykorzystanie AI na tej platformie. Dariusz Piotrowski mówił też o holistycznym zabezpieczeniu bezpieczeństwa i rozwiązaniach Dell w tym zakresie. Security powinno być dziś rozumiane jako plan ciągłości działania, funkcjonowania przedsiębiorstwa, podmiotów, ministerstw i jednostek administracyjnych.
Panel dyskusyjny: „Future Made in Poland”
Panel prowadził Maciej Kawecki, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki i popularyzator nauki.
A uczestniczyli w nim: Dariusz Piotrowski, VP, dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska; prof. Krzysztof Obłój, kierownik Katedry Strategii Organizacji w Akademii Leona Koźmińskiego; Adam Marciniak, prezes zarządu VeloBank oraz dr Agnieszka Jankowska, przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji, Ministerstwo Cyfryzacji / dyrektorka ds. Public Affairs w T-Mobile.
Na pytanie – czy przyszłość jest w Polsce, czy bardziej w Polakach – dr Agnieszka Jankowska stwierdziła, że to raczej nasze umiejętności, nasza wiedza i specjaliści są rozpoznawani za granicą.
Adam Marciniak podkreślił, że również ze względu na naszą historię i nasze przyspieszenie w ostatnich trzydziestu latach zadziały się rzeczy, które w tym obszarze geograficznym są unikalne. Jak stwierdził, nie ma drugiego takiego kraju, który w ciągu dwudziestu paru lat mógłby pochwalić się takim całościowym gospodarczym i technologicznym wzrostem. Polska ma swoją markę również jako kraj dlatego, że nasze firmy tworzą rozwiązania, które są eksportowane do Unii Europejskiej.
Dariusz Piotrowski zwrócił uwagę, że Polska gospodarka jest jednak zbudowana na małych i średnich przedsiębiorstwach, a małe i średnie przedsiębiorstwa mają dużo trudniej, jeśli chodzi o ekspansję na rynek globalny.
Nawiązując do budowy i siły marki, prof. Krzysztof Obłój stwierdził, że Polska jest jednak krajem o ograniczonym potencjale i sama w sobie będzie tylko tak silna, jak silna będzie Europa.
Odnosząc się do opublikowanego niedawno raportu dotyczącego UE, z którego wynika, że jesteśmy kontynentem przeregulowanym i niedoinwestowanym, a Stany Zjednoczone i Chiny zaczynają nam uciekać, dr Agnieszka Jankowska stwierdziła, że jest przekonanie o potrzebie powstania planu inwestycyjnego i inwestycji. Konkurencyjność Unii Europejskiej, będzie musiała być postrzegana przez wszystkie kraje unijne, a nie przez pryzmat jednego czy dwóch krajów.
Głównym wnioskiem z tego raportu jest, że musimy tworzyć unijną drużynę. Tak samo w Polsce, jeżeli mówimy o cyfryzacji, to jest ona tkanką całej gospodarki. Nie ma już w tej chwili granic ani w sektorach, ani między krajami i dopóki będziemy działać na własną rękę, to nigdy nie będziemy monetyzować tego, co już posiadamy, a posiadamy ograniczone środki. Nie mamy olbrzymiego kapitału, tak jak Stany Zjednoczone i nie mamy nieograniczonych zasobów. Nie wytworzymy drugiego Della w Polsce albo innego giganta technologicznego. Jeśli chodzi o rolę sektora finansowego w budowaniu naszego kraju,
Adam Marciniak stwierdził, że banki były zawsze bardzo silne technologicznie z racji tego, że były „forpocztą” transformacji cyfrowej. Budowały rozwiązania, patrząc na świat, bo klienci też adaptują się do światowych trendów. Przypomniał, że aspektem promowanym przez banki jest cyfrowa tożsamość. Gdyby nie banki, nie byłoby mObywatela, nie byłoby cyfrowej tożsamości i wielu usług w administracji.
Na pytanie, jakie są szanse na wejście polskich firm ze swoją ofertą na rynek europejski lub światowy – Dariusz Piotrowski stwierdził, że jest tu problem, bo nawet jeśli znajdziemy dobrze rokujące projekty, które warto dofinansować, to przy tego typu inwestycji na 10 wybranych podmiotów 5 odpadnie, trzy sobie jakoś poradzą, a tylko dwa naprawdę mogą wejść na rynki zagraniczne.
Prof. Krzysztof Obłój zwrócił uwagę, ze zbudowanie nowej marki trwa bardzo długo, np. nie ma żadnego liczącego się wyrobu czekoladowego na rynku, którego marka ma mniej niż 100 lat. Zbudowaliśmy całkiem duże przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich 30 lat, ale żadne z nich nie jest wielkim przedsiębiorstwem w skali świata.
Nie zgodził się z tym Dariusz Piotrowski twierdząc, że nie dotyczy to firm technologicznych, które znacznie szybciej zbudowały swoją pozycję na świecie, jak choćby NVIDIA, znajdując swoje miejsce na rynku.
Dr Agnieszka Jankowska mówiła o projekcie strategii cyfryzacji, który ma zostać ogłoszony pod koniec października ’24. To pierwszy projekt strategiczny cyfryzacji, który będzie starał się kompleksowo podejść do cyfryzacji i pokazać, na czym się skoncentrować przy ograniczonych środkach i w jakimś zamkniętym czasie.
Kończąc dyskusję zwrócono uwagę, że jeśli chodzi o politykę i relacje z innymi krajami to jesteśmy w sojuszu NATO, jesteśmy w Unii Europejskiej. Naszymi naturalnymi sojusznikami są Stany Zjednoczone i Europa. Nikt nie powinien tego podważać i zmieniać.
Panel dyskusyjny: „Future Made in Poland – technologie w praktyce”
Debatę poprowadził Robert Domagała, Senior Manager, ISG Technology Consulting Manager w Dell Technologies.
Uczestnikami dyskusji byli: Robert Pękal, p.o. pełnomocnika dyrektora ICHB PAN ds. PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe); Wiesław Gorzelak, VP Operations, General Manager EMFP w Dell Technologies; Edward Mężyk, General Partner, Mercaton Investment Group i Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu firmy Scanway.
Jak stwierdził Robert Pękal kluczem do tego, żeby tworzyć innowacje w PCSS jest zaawansowana infrastruktura badawcza teleinformatyczna i dostęp do wysokich technologii. Drugim czynnikiem jest interdyscyplinarne podejście i współpraca naukowców, specjalistów z różnych dziedzin, w tym współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń. Jednym z ważniejszych czynników jest oczywiście finansowanie.
Jędrzej Kowalewski mówił między innymi o przejściu ze świata nauki do biznesu. Jak stwierdził – w Polsce mamy wielu innowatorów, ludzi, którzy z nauki próbują faktycznie stworzyć biznes z różnym skutkiem. Uciążliwym aspektem tego przejścia jest poszukiwanie kapitału, który jest niezbędny na początku. Przemysł kosmiczny jest bardzo kapitałochłonny i bez dobrego zaplecza finansowego nie warto go zaczynać.
Edward Mężyk stwierdził, że w Europie największym problemem jest pozyskanie prywatnego kapitału na inwestycje wysokiego ryzyka. Również brakuje inwestowania w kolejnych rundach, w tym w środkowym odcinku rozwoju firmy.
Wiesław Gorzelak podkreślił, że sukces fabryki Della to jest sukces kapitału ludzkiego. Jest jedną z 10 fabryk na świecie, ale obecnie produkuje ponad 30% globalnego wolumenu serwerów przeznaczonych na rynek EMEA. Jak stwierdził, obecnie zakład jest całkowicie scyfryzowany.
Dyskutowano również o przyciąganiu talentów. Na przykład sektor kosmiczny przyciąga dużo zainteresowanych pracą w nim, bo jest sam w sobie atrakcyjny.
Zwracano uwagę na braki w edukacji osób, które skończyły polskie uczelnie. Brakuje nam podejścia, w którym porażki traktuje się jako okazję do wyciągnięcia wniosków nas przyszłość.
Widać także na naszym rynku, że przedsiębiorstwa, które nie są duże mają problem, żeby zainwestować stosunkowo znaczące pieniądze w badania i rozwój we współpracy z jednostkami badawczymi.