AI fundamentalnie zmieni branżę ubezpieczeniową w 2024 roku

AI fundamentalnie zmieni branżę ubezpieczeniową w 2024 roku
Fot. stock.adobe.com / Jokiewalker
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wysokie koszty reasekuracji i utrzymujący się wpływ inflacji odszkodowań zmuszą ubezpieczycieli do przedefiniowania ich modeli biznesowych – wynika z raportu Sollers Consulting „Against the wind”, zawierającego prognozy dotyczące rynku ubezpieczeń na rok 2024. Konieczna będzie większa automatyzacja procesów. Aby się na to przygotować, głównym celem branży w przyszłym roku będzie wdrożenie rozwiązań chmurowych i rozwój w obszarze zarządzania danymi, poinformowała Firma.

W roku 2024 firmy ubezpieczeniowe drugi rok z rzędu będą musiały się mierzyć z wpływem inflacji roszczeń – czytamy w raporcie Sollers Consulting. Nietypowe zjawiska pogodowe nałożą na sektor dodatkową presję finansową poprzez utrzymanie wysokich kosztów reasekuracji.

W tym aspekcie większego znaczenia nabierze wydajność operacyjna. Ponieważ branża przygotowuje się do wykorzystywania sztucznej inteligencji, firmy skupią się na zarządzaniu danymi i chmurze.

Prawodawstwo UE i zmiany na rynku londyńskim spowodowane przez Blueprint II będą wspierać rozwój modeli biznesowych opartych na danych.

– Sztuczna inteligencja fundamentalnie zmieni branżę ubezpieczeniową. Jednak aby wykorzystać AI, ubezpieczyciele muszą zainwestować w swoje rozwiązania IT – mówi Niels Zijderveld, dyrektor ds. sprzedaży w Sollers Consulting.

– Firmy ubezpieczeniowe zmodyfikują swoje strategie w celu zmniejszenia kosztów odszkodowań i skoncentrują się na modelach efektywnych kosztowo: zautomatyzowanej dystrybucji i underwritingu – dodaje.

Czytaj także: Konferencja Leasing a ubezpieczenia 2023 o innowacjach technologicznych, integracji danych oraz rosnącej roli zrównoważonego rozwoju

Ubezpieczyciele z CEE mierzą się z inflacją

Dla ubezpieczycieli w Europie Środkowo-Wschodniej głównym problemem pozostaje inflacja. W klimacie gospodarczym wrażliwym na zmiany cen i w obliczu silnej konkurencji nie wszystkie próby podniesienia składek zakończą się sukcesem.

Ubezpieczyciele zwrócą się w stronę wydajniejszych kanałów dystrybucji. Branża poczyni znaczące postępy w zakresie embedded insurance i cyfrowych rozwiązań bancassurance.

– Ponieważ ubezpieczyciele w Europie Środkowo-Wschodniej są zaawansowani technologicznie, zwłaszcza w zakresie likwidacji szkód, automatyzacja i sztuczna inteligencja będą wykraczać poza zarządzanie szkodami i wnikną do innych obszarów łańcucha wartości – komentuje Andrzej Łach, partner w Sollers Consulting.

– Zwiększając bieżącą automatyzację procesów biznesowych, ubezpieczyciele w Europie Środkowo-Wschodniej skupią się na wykorzystaniu potencjału rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji – podkreśla.

Czytaj także: Bancassurance, gdzie jesteśmy, dokąd zdążamy?

Nowe regulacje zmienią globalny rynek ubezpieczeniowy

W przyszłym roku wiele rynków będzie się mierzyć z rosnącym wpływem regulacyjnym i politycznym na ubezpieczenia z uwagi na wybory, które odbędą się w USA i najprawdopodobniej w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zintensyfikuje działania na rzecz stworzenia ram prawnych dla wykorzystania danych i sztucznej inteligencji. Oba te fakty będą miały bezpośredni wpływ na sektor ubezpieczeń.

Raport Sollers Consulting został oparty na danych ekonomicznych i wywiadach z menedżerami z branży ubezpieczeniowej z 15 rynków w Europie, Ameryce, Azji i w rejonie Pacyfiku.

Raport Sollers Consulting „Against the wind”, zawierający prognozy dotyczące rynku ubezpieczeń na rok 2024, do pobrania tutaj

Źródło: Sollers Consulting