Inflacja w grudniu ’24 nie wzrosła m/m
„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,7% (przy wzroście cen usług – o 6,6% i towarów – o 4%).
W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,1% i utrzymujących się na tym samym poziomie cenach towarów).
Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2024 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 3,6%” – czytamy w komunikacie GUS.
Inflacja: zmiany % wskaźnika CPI w grudniu ’24 w ujęciu r/r
W grudniu 2024 w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,2%), transportu (o 0,6%), restauracji i hoteli (o 0,3%) oraz zdrowia (o 0,4%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc., 0,05 pkt proc. i po 0,02 pkt proc.
Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,5%), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,6%) oraz rekreacji i kultury (o 0,3%), obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc., 0,03 pkt proc. i 0,02 pkt proc.
Czytaj także: Inflacja w grudniu wzrosła, ale nie tak wysoko jak przewidywano
Inflacja CPI w grudniu ’24 bez zmian m.in. dzięki spadkowi inflacji bazowej
Inflacja CPI w grudniu 2024 r. jednak nie wzrosła względem listopada i pozostała na poziomie 4,7 proc. rdr, a to za sprawą m.in. zaskakująco niskich cen żywności i miesięcznemu spadkowi inflacji bazowej – wskazują analitycy. Szacują, że inflacja bazowa mogła spaść w grudniu poniżej 4 proc. rdr.
Analitycy PKO BP (platforma X): „Inflacja w grudniu jednak nie wzrosła, a ostateczny wynik na poziomie 4,7 proc. rdr był o 0,1 pp niższy od szacunku flash. Rewizja w porównaniu z wstępnymi danymi dotyczyła kategorii bazowych – szacujemy, że inflacja bazowa spadła poniżej 4,0 proc. rdr wobec 4,3 proc. rdr w listopadzie.
Dynamika cen usług spowolniła do 6,6 proc. rdr z 7,2 proc. rdr przed miesiącem, ceny towarów wzrosły natomiast o 4,0 proc. rdr po wzroście o 3,8 proc. rdr w listopadzie”.
Analitycy mBanku (platforma X): „Inflacja w grudniu jednak bez zmian na poziomie 4,7 rdr. Do zaskakująco niskich cen żywności doszły miesięczne spadki inflacji bazowej (wskaźnik roczny wylądował na 3,8-3,9 proc.). Owszem, pomogły zaskakujące spadki cen alkoholu, ale inne kategorie – szczególnie bazowe – też zgubiły impet. Wniosek na dziś jest taki: stanęło Panie i Panowie!”.
Analitycy PIE (platforma X): „GUS zrewidował odczyt inflacji w grudniu do 4,7 proc. rdr – to 0,1 pkt. mniej niż wskazywały wstępne szacunki i taki sam poziom jak w listopadzie. Szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła ok. 4,0 proc. rdr – oznacza to pierwszy od ponad roku spadek w ujęciu mdm”.
Analitycy ING BSK (platforma X): „Grudniowa inflacja zrewidowana do 4,7 proc. rdr z 4,8 proc. rdr. Niższa względem wstępnego szacunku okazała się inflacja bazowa. Wyniosła 4,0 proc. rdr z 4,3 proc. rdr w listopadzie.
Pierwsze miesiące 2025 pod znakiem dalszego wzrostu inflacji, ale marcowy szczyt obniża się. W Czechach zanotowano podobne zaskoczenie i złagodzenie nastawienia CNB. Czy wpłynie to na retorykę A. Glapińskiego na piątkowej konferencji?”.