Minister cyfryzacji postuluje powołanie europejskiego funduszu cyberbezpieczeństwa

Minister cyfryzacji postuluje powołanie europejskiego funduszu cyberbezpieczeństwa
Krzysztof Gawkowski. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska opowiada się za powołaniem europejskiego funduszu dot. cyberbezpieczeństwa i deklaruje, że cyberbezpieczeństwo będzie jednym z jej priorytetów podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I poł. 2025 roku, poinformował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

„Chcemy uprościć ten proces legislacyjny. Dlatego na najbliższe 6 miesięcy priorytetem w ramach prezydencji Polski w Unii Europejskiej będzie na pewno również cyberbezpieczeństwo.

Chcemy i odważnie o tym mówimy, żeby w Europie powstał wspólny, jeden europejski fundusz dotyczący cyberbezpieczeństwa, że trzeba zmodyfikować prawo dotyczące incydentów dużej skali” – powiedział Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że jeżeli Polska jest atakowana dzisiaj w cyberprzestrzeni najmocniej w Unii Europejskiej, to każdemu partnerowi może się to zdarzyć.

Czytaj także: Ministerstwo Cyfryzacji i BGK: ponad 2,8 mld zł z KPO na wsparcie transformacji cyfrowej firm

Cyfryzacja w UE na nowych warunkach

Dyplomacja cyfrowa stanie się na 6 miesięcy w polskiej agendzie jednym z najważniejszych elementów, dodał wicepremier.

„Chcemy, żeby w Unii Europejskiej wybrzmiało jedno hasło: koniec z przeregulowaniem. Czas na to, abyśmy wdrażali to, co już powstało. Szukajmy w Unii Europejskiej opiekuna, ale dajmy jej jasne wytyczne, że trzeba prawo, które zostało uchwalone, najpierw dobrze wdrożyć, a później zastanawiać się nad kolejnymi rozwiązaniami. Polska udowodniła przez ostatni rok, że to potrafi.

Cyfryzacja się zmienia. Polska się zmienia” – podsumował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Czytaj także: Prezes ZBP o roli banków w budowie odporności cyfrowej kraju

Strategia cyfryzacji Polski do 2035 roku

Krzysztof Gawkowski poinformował podczas konferencji o wynikach konsultacji „Strategii cyfryzacji Polski do 2035 r.”

„Tak jak obiecaliśmy, przez ostatnie tygodnie pracowaliśmy, żeby ją konsultować. Konsultacje były otwarte i dzisiaj już wiem, że w tych konsultacjach tylko sektorowo wzięło ponad 400 osób.

Uwagi na piśmie, które do dziś zebraliśmy, to ponad 500 dokumentów. Bardzo się z tego cieszę i za te wszystkie uwagi dziękuję” – powiedział wicepremier.

„Część zmian możemy obiecać już teraz. Doprecyzujemy cele i narysujemy takie trajektorie ich osiągnięcia, żeby nikogo nie przerażały, a ze wszystkim, co w Polsce, współgrały.

Dokładniej opiszemy cele dotyczące strategii długoterminowej i finansowania strategii. Uwagi odnosiły się jednak do wszystkich obszarów strategii, a wiele z nich wymaga głębszej analizy” – dodał.

W konsultacjach proszono o zwrócenie uwagi na kwestie dotyczące suwerenności cyfrowej, zajęcie się różnymi elementami dotyczącymi odpowiedzialności, mocy obliczeniowej czy wspólnej infrastruktury sieciowej; proszono też o silniejsze podkreślenie tematu edukacji w zakresie cyfryzacji czy dodatkowe działania stymulujące tworzenie innowacji w Polsce, wymienił szef resortu.

Jak informowano w październiku ‘24, cele strategii do osiągnięcia do 2035 r.:

* W roku 2035 przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe będzie miało 85% obywateli;

* 100% projektów IT o publicznym zastosowaniu realizowanych zgodnie z jednolitymi standardami i rekomendacjami architektonicznymi Architektury Informacyjnej Państwa;

* 100% podmiotów realizujących zadania publiczne pracuje na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami;

* 100% spraw prowadzonych przez te podmioty załatwiana jest elektronicznie;

* 20 mln Polaków posiada portfel tożsamości cyfrowej;

* Wszystkie kluczowe e-usługi dostępne w aplikacji mObywatel;

* 100 jednostek chorobowych diagnozowanych wspomagająco z wykorzystaniem AI;

* Przynajmniej 1,5 mln specjalistów ICT;

* 100% jednostek administracji publicznej udostępniających e-płatności;

* 50% firm wykorzystujących narzędzia AI;

* 5% PKB na cyfryzację od 2035 roku.

Prezentując projekt strategii w końcu października ‘24 Krzysztof Gawkowski poinformował, że koszt jej wdrożenia to ponad 100 mld zł.

Podkreślał, że w jej realizacji wykorzystywane będą m.in. środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Europejskie Forum Nowych Idei 2024 | Wyzwania dla biznesu, polskiej prezydencji i przyszłości świata

Źródło: ISBnews