„Miesięcznik Finansowy BANK”: listopad 2024. Demokracja i technologie
Obecnie trudno jednak nie zauważyć, jak istotne w tym procesie są również zmiany na arenie międzynarodowej. W szczególności nie sposób pominąć wyborów w USA oraz zmian politycznych, które kształtują się na naszych oczach.
Niestety, jednym z kluczowych zjawisk ostatnich lat jest umacnianie się skrajnych poglądów społecznych. Tego typu zmiany prowadzą do osłabienia demokracji i praw człowieka, a także mogą potęgować międzynarodowe napięcia, zwłaszcza w relacjach między demokracjami a państwami autorytarnymi.
Równocześnie widać wzrost militarnego zaangażowania wielu państw, zarówno poprzez intensyfikację konfliktów zbrojnych, jak i rozwój najnowocześniejszych rozwiązań wojskowych.
Zbrojenia, cyberwojna, rozwój broni i nowe modele prowadzenia konfliktów – to wszystko wpływa na globalne bezpieczeństwo. Obecna pozycja Chin na arenie międzynarodowej, a także rosnąca rola innych azjatyckich potęg, wskazują na przesunięcie ciężaru globalnej polityki z Zachodu na Wschód.
W tym kontekście wybory w USA, szczególnie wybór Donalda Trumpa, mogą istotnie wpłynąć na przyszłość globalnego porządku. Polityka „America First” oraz protekcjonizm mogą osłabić międzynarodową współpracę i wpłynąć na globalne organizacje. Rola USA jako państwa stabilizującego światowy porządek była i będzie nie do przecenienia.
Należy mieć nadzieję że w tym trudnym okresie rywalizacja cyfrowa, militarna, wyzwania gospodarcze czy nastroje społeczne istotnie roli tej nie wypaczą. Warto pamiętać, że zarówno idea demokracji, jak i rewolucja technologiczna, to przełomowe osiągnięcia dzisiejszego świata, które zrodziły się w Stanach Zjednoczonych.
W tym numerze dużą część poświęciliśmy sztucznej inteligencji. Dr Konrad Maj wyjaśnia, że z jednej strony nadal nie do końca rozumiemy, czym jest AI, z drugiej – dostrzegamy jej atrakcyjność. Zachowujemy się trochę jak dziecko, które po raz pierwszy widzi choinkę – podziwia ją, ale nie wie, czego może dotknąć, a czego lepiej unikać.
Natomiast Wiesław Kotecki zauważa, że zamiast mnożyć funkcjonalności, z których część była mało przydatna dla przeciętnego Kowalskiego, rozwija się te, które odpowiadają na kluczowe potrzeby użytkowników. Banki kładą nacisk na aplikacje z usprawnioną ścieżką klienta, co wpływa na nowe podejście do UX, a sztuczna inteligencja jest często wykorzystywana do personalizacji – co widoczne jest w zmianach trendów w rozwoju kanałów mobilnych w bankowości.
Po raz dziewiętnasty, zgodnie z wieloletnią tradycją, prezentujemy nasz specjalny ranking IT@BANK 2024, czyli zestawienie firm technologicznych współpracujących z sektorem finansowym. Jak radziły sobie te instytucje w 2023 roku i jak radzą sobie dziś?
Zapraszam do lektury całego listopadowego ’24 wydania „Miesięcznika Finansowego BANK”.
Paweł Minkina
Redaktor naczelny
„Miesięcznika Finansowego BANK”
***
Pełne wydanie pisma jest dostępne:
w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA)
oraz
elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal BANK.pl oraz e-Kiosk).
Prenumerata: www.BANK.pl/Prenumerata , www.BANK.pl/BANK