Posiedzenie Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej
W posiedzeniu Rady Konsultacyjnej udział wzięli Prezesi Banków Zrzeszających, Przewodniczący Rad Zrzeszeń BPS i SGB oraz Rad Nadzorczych Banków Zrzeszających, Prezesi i Przewodniczący Rad Nadzorczych Systemów Ochrony Instytucjonalnej BPS i SGB, Przewodnicząca Rady Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających Związku Banków Polskich, jak również Zarząd Krajowego Związku Banków Spółdzielczych i Związku Banków Polskich.
Przedmiotem posiedzenia było omówienie bieżących kwestii dotyczących sektora bankowości spółdzielczej w Polsce, które są podejmowane przez ZBP i KZBS w celu rozwoju i usprawnienia funkcjonowania sektora.
Reforma wskaźników referencyjnych
Podczas posiedzenia Prezes Związku Banków Polskich – dr Tadeusz Białek, Przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych – przedstawił aktualny stan prac związany z reformą wskaźników referencyjnych w Polsce oraz najważniejsze wyzwania związane z reformą, zwracając uwagę w szczególności na zmiany harmonogramu wdrożenia reformy oraz dodatkowe konsultacje publiczne w zakresie wyboru docelowego wskaźnika referencyjnego alternatywnego dla WIBOR.
Pozaustawowe moratorium kredytowe dla powodzian – wspólna inicjatywa ZBP i KZBS
Omówiona została także wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich oraz Krajowego Związku Banków Spółdzielczych dotycząca pozaustawowego moratorium kredytowego dla powodzian. Zasady tej inicjatywy, skierowanej do kredytobiorców indywidualnych i małych przedsiębiorstw, przewidują możliwość odroczenia spłaty zobowiązań kredytowych do trzech miesięcy, co ma na celu złagodzenie skutków finansowych klęski żywiołowej.
Zgodnie z projektem, banki nie będą pobierać opłat za rozpatrzenie wniosków dotyczących odroczenia spłat. Moratorium obejmuje także produkty leasingowe i faktoringowe, gdzie spłaty mogą być odraczane na podobnych zasadach.
Projekt został przekazany do Ministerstwa Finansów oraz Komisji Nadzoru Finansowego i czeka na notyfikację przez EBA. Do czasu notyfikacji, banki mogą indywidualnie stosować moratorium.
Czytaj także: Obradowała Sekcja Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP
Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków
W trakcie posiedzenia przedstawiono informację na temat proponowanych zmian w rozporządzeniu Ministra Finansów dotyczącym zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków. Propozycje zgłoszone przez sektor bankowości spółdzielczej mają na celu wzmocnienie stabilności sektora poprzez bardziej elastyczne podejście do zarządzania ryzykiem kredytowym, co pozwoli bankom na skuteczniejsze dostosowywanie polityki rezerw do aktualnych potrzeb rynku.
Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej oraz polityki wynagrodzeń w bankach
Prezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych – Prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska przypomniała propozycje zgłaszane przez sektor bankowości spółdzielczej, związane z wykonywaniem funkcji audytu przez jednostkę zarządzającą systemem ochrony na rzecz jego uczestników.
Projekt zmian rozporządzenia w tym był już opiniowany, a obecnie trwa druga tura uzgodnień, związana z dołączeniem do projektu zmian wynikających z implementacji DORA.
Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających Prezes Zarządu KZBS omówiła aktualny stan prac nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających, wskazując że postulaty środowiska wraz z szerokim uzasadnieniem zostały przedłożone Ministerstwu Finansów 2 sierpnia br.
Czytaj także: Posiedzenie Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej
Podsumowanie Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2024
Zaprezentowano podsumowanie Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2024 zorganizowanego przez Związek Banków Polskich we współpracy z Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz SGB-Bank S.A. w dniach 17-18 września 2024 r. Przedstawiono główne wnioski i rezultaty dyskusji z tego wydarzenia. W wydarzeniu udział wzięło blisko 550 uczestników z całej Polski.
Forum Liderów Banków Spółdzielczych jest jedną z najważniejszych, corocznych konferencji dedykowanych sektorowi bankowości spółdzielczej, w którym uczestniczą Prezesi, Wiceprezesi i wyższa kadra kierownicza Banków Zrzeszających oraz Banków Spółdzielczych z całej Polski, jak również Członkowie Zarządów Rad Nadzorczych Banków Zrzeszających i Systemów Ochrony Instytucjonalnej, a także członkowie Rad Zrzeszeń.
Posiedzenie zakończono podsumowaniem i wyznaczeniem kluczowych działań na najbliższy okres, mających na celu dalsze wzmocnienie i rozwój sektora bankowości spółdzielczej, zapraszając jednocześnie do udziału w nadchodzących wydarzeniach organizowanych przez Związek Banków Polskich oraz Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.
Kontakt:
ZBP: Łukasz Bogusz, Doradca Zarządu ZBP oraz Sekretarz Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP, e-mail: Lukasz.Bogusz@zbp.pl
KZBS: Grzegorz Parol, Dyrektor Biura KZBS, e-mail: G.Parol@kzbs.org