Polska bankowość przyczyniła się do sfinansowania od roku 2000 ponad 2 mln mieszkań
Prezes ZBP przypomniał, iż kwestie z zakresu polityki mieszkaniowej i finansowania nieruchomości są przedmiotem działalności funkcjonującego w ramach ZBP Komitetu Finansowania Nieruchomości.
– Komitet od lat jest współinicjatorem bądź współautorem wielu inicjatyw sprzyjających rozwoju budownictwa mieszkaniowego – podkreślił dr Tadeusz Białek, dodając, iż środowisko bankowe aktywnie uczestniczy w konsultacjach projektów aktów prawnych, wpływających na funkcjonowanie rynku nieruchomości i finansowania potrzeb mieszkaniowych Polaków.
Stanowisko bankowców w tym zakresie często jest spójne z postawą, reprezentowaną przez innych uczestników rynku, jak choćby firmy deweloperskie, obie branże realizują też nierzadko wspólne działania.
Prezes ZBP przypomniał, iż polska bankowość przyczyniła się do sfinansowania od roku 2000 ponad 2 mln mieszkań; obecnie portfel kredytów hipotecznych opiewa na kwotę przeszło 490 miliardów złotych. Tak powszechna akcja kredytowa pozwoliła na istotne zwiększenie zamożności Polaków, przyczyniając się zarazem do budowy klasy średniej.
Czytaj także: W Polsce ceny nieruchomości mieszkaniowych w I. kwartale ’24 r/r wzrosły najbardziej w całej Unii Europejskiej
Kredyty frankowe i podważanie wskaźnika WIBOR
Prezes ZBP nawiązał do aktualnych problemów, związanych z masowym podważaniem umów kredytowych przez kancelarie odszkodowawcze. Dotyczy to kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty szwajcarskiej, która to sprawa w dalszym ciągu nie jest zamknięta.
Dr Tadeusz Białek przypomniał, iż niektóre z kancelarii skupują za ułamek wartości roszczenia z tytułu spłaconych już zobowiązań, w tym kontekście wdrożenie systemowych rozwiązań jest konieczne, by problem ten nie wpływał na funkcjonowanie sektora jeszcze co najmniej przez dekadę.
– Na własne życzenie wyhodowaliśmy sobie w kraju przemysł kancelarii prawnych i odszkodowawczych – podkreślił prezes ZBP. Kolejnym przejawem aktywności tego biznesu są obserwowane mniej więcej od dwóch lat próby podważania WIBOR.
Czytaj także: Sądy nigdy nie potwierdziły manipulowania wskaźnikiem WIBOR
Potrzeby mieszkaniowe Polaków – problem nierozwiązany
Pomimo silnego impulsu dla rynku kredytów mieszkaniowych, jakim był program Bezpieczny Kredyt 2%, a także aktywności środowiska deweloperskiego w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych Polaków, nasz kraj wciąż zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem dostępności lokali.
– W zasadzie jedynym sprawnym instrumentem rozwiązywania tego problemu w dalszym ciągu jest wyłącznie hipoteczny kredyt mieszkaniowy – podkreślił prezes ZBP dr Tadeusz Białek.
Przypomniał, iż inicjatywy takie jak konto mieszkaniowe były obarczone wadami już na etapie legislacji, podobnie zresztą nie udało się wprowadzić kas oszczędnościowo-budowlanych, mimo iż w pewnym okresie obowiązywała nawet stosowna ustawa pozwalająca na ich tworzenie.
Do tego wszystkiego dochodzi fatalna konstrukcja podatku bankowego, która de facto karze banki za ich działalność na rynku kredytowym. W tym kontekście pozytywnym sygnałem są zapowiedzi szefa resortu finansów odnośnie gotowości do zmiany podstawy opodatkowania dla tej daniny.
Prezes ZBP wyraził również nadzieję, iż obecny Kongres przyczyni się do wymiany poglądów i wypracowywania konkretnych propozycji, bazujących na wieloletnich doświadczeniach sektora bankowego w obszarze finansowania nieruchomości.
Czytaj także: Banki liberalizują swoje podejście do klientów ubiegających się o kredyty hipoteczne
Zobacz także relację wideo – XX Kongres Finansowania Nieruchomości