Rozpoczęło się Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2024

Rozpoczęło się Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2024
FLBS 2024. Tadeusz Białek. Fot. Michał Wagner
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Forum Liderów Banków Spółdzielczych jest największą coroczną konferencją, dedykowaną lokalnemu sektorowi finansowemu w Polsce – powiedział dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, podczas inauguracji tegorocznej edycji Forum. Podkreślił, iż wydarzenie to stwarza unikalną możliwość wymiany poglądów i doświadczeń, z udziałem banków obu Zrzeszeń oraz instytucji działających samodzielnie.

Witając uczestników wydarzenia, prezes ZBP odniósł się do dramatycznej sytuacji na obszarach Polski dotkniętych przez niszczycielski żywioł.

– Wiele regionów jest wciąż zagrożonych, nie wiemy, kiedy to zagrożenie w pełni ustanie, szczególnie że prognozy nie są stabilne, ani spójne – podkreślił dr Tadeusz Białek, dodając, iż lokalne instytucje finansowe nie mogą być obojętne na krzywdę tak wielu obywateli czy przedsiębiorców.

– Dlatego też będziemy podejmować działania na rzecz odroczenia terminów spłaty rat odsetkowych dla ofiar powodzi, dla osób i przedsiębiorców funkcjonujących na tych terenach. To są działania, które jeszcze dzisiaj będziemy starać się skoordynować także we współpracy z przedstawicielami bankowości komercyjnej – zadeklarował prezes ZBP.  

Wspomniał też o konieczności współpracy z nadzorcą i przedstawicielami administracji rządowej, między innymi w celu wypracowania rozwiązań prawnych, umożliwiających zaoferowanie przedsiębiorcom na terenach dotkniętych przez powódź kredytów klęskowych, gdyż w obecnym stanie prawnym instrument ten dostępny jest jedynie dla sektora agro.

– Będziemy także uruchamiać zbiórki dla poszkodowanych na terenach zalanych – podkreślił dr Tadeusz Białek, dodając, iż ZBP jest w stałym kontakcie z reprezentantami tych instytucji finansowych, które prowadzą działalność na terenach opanowanych przez żywioł.

Sektor banków spółdzielczych 2024

Odnosząc się do sytuacji ekonomicznej sektora, prezes ZBP podkreślił, iż jest ona w znacznej mierze analogiczna jak rok temu. Otoczenie wyższych stóp procentowych pozwala bankom lokalnym na osiąganie wyższych dochodów odsetkowych, co jednakże nie znajduje wystarczającego przełożenia na rozwój akcji kredytowej.

Wręcz przeciwnie, przygotowany przez ZBP raport Polska-Europa. 20 lat funkcjonowania w Unii Europejskiej ukazuje, iż poziom kredytów dla przedsiębiorstw kształtuje się obecnie na poziomie 11,5% PKB, i jest to najniższy rezultat w historii członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Rzecz w tym, że polskie banki inwestują w obligacje Skarbu Państwa i inne papiery dłużne – ich udział w całości aktywów bankowych jest w Polsce najwyższy w całej Unii Europejskiej, co, jak zauważył prezes ZBP, nie jest pozytywnym sygnałem.

– Dodatkowo wysoka dynamika depozytów powoduje trudność aktywizowania środków na nową akcję kredytową. (…) To wszystko powoduje, że banki spółdzielcze osiągają dobre wyniki finansowe bez szerszego rozwoju akcji kredytowej.

Lepsze wyniki pozwalają oczywiście na pokrycie wyższych kosztów działania, które są spowodowane przez inflację i wyższe koszty pracy – odnotował prezes ZBP, dodając, iż taka strategia obarczona jest sporym ryzykiem w przypadku spodziewanych obniżek stóp procentowych przez bank centralny.

Ma to znaczenie zwłaszcza w obliczu struktury przychodów rodzimego sektora finansowego.

– Wynik finansowy banków, zarówno spółdzielczych, jak i komercyjnych w Polsce aż w 88% zależy od wyników odsetkowych. To znów najwyższy poziom Unii Europejskiej; przykładowo we Francji zaledwie 40% wyników finansowego banków powoli z wyniku odsetkowego – zauważył dr Tadeusz Białek.

Nowe technologie w bankach spółdzielczych

W dalszej części swego wystąpienia prezes ZBP apelował do spółdzielców, by wykorzystać obecny czas prosperity, wykorzystując pozyskiwane środki np. na rozwój technologiczny instytucji i całego sektora. Działania te mogą wszak wpłynąć pozytywnie na zwiększenie konkurencyjności spółdzielców wobec banków komercyjnych.

Dr Tadeusz Białek nawiązał też do kluczowych wyzwań dla sektora, które będą tematem kolejnych sesji Forum, takich jak konieczność stawienia czoła cyberprzestępcom, ale również nierzetelnym kancelariom odszkodowawczym, kwestionującym wykorzystanie wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych czy też podważającym umowy o kredyt konsumencki w celu doprowadzenia do zastosowania tzw. sankcji kredytu darmowego w oparciu o wątpliwej jakości argumenty.

– Na koniec chcemy porozmawiać o kwestii pozyskiwania udziałowców przez banki spółdzielcze. Zmiany demograficzne, zachodzące w naszym kraju są nieubłagane, i banki spółdzielcze muszą w tych warunkach działać nie tylko w obszarze rozwoju akcji kredytowej, ale także pozyskiwania nowych współwłaścicieli – podsumował prezes ZBP.

Źródło: BANK.pl