Finanse Jutra. Różnorodność, Innowacje, Wzrost
O inicjatywach, podejmowanych przez polską bankowość na rzecz różnorodności i równości płci, a także o perspektywach w tej dziedzinie w kontekście ESG, dyskutować będziemy podczas konferencji:
„Finanse Jutra. Różnorodność, Innowacje, Wzrost”, która odbędzie się 23 maja 2024 roku, o godz. 9:30 w siedzibie mBanku przy ul. Prostej 18, w Warszawie.
Na tle polskiego sektora biznesu bankowość wyróżnia się in plus pod względem równego dostępu do stanowisk kierowniczych. Według statystyk 30% Club Poland – prezeski zarządów polskich banków stanowią 10% osób na tym kluczowym stanowisku, wobec średniej na poziomie zaledwie 4% dla wszystkich spółek, notowanych na WIG140. Panie zajmują też 26% pozostałych stanowisk decyzyjnych we władzach banków, podczas gdy na poziomie WIG140 wskaźnik ten jest aż o 8 punktów procentowych niższy.
Mniej optymistycznych wniosków dostarcza zestawienie polskiej bankowości z wymogami, stawianymi przez unijną dyrektywę w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorek i dyrektorów spółek giełdowych (tzw. Women on Boards Directive).
Zgodnie z tą regulacją, do czerwca 2026 roku osoby płci niedostatecznie reprezentowanej, czyli w tym przypadku kobiety, powinny stanowić nie mniej niż 40% członków organów decyzyjnych podmiotów zatrudniających co najmniej 250 pracowników i uzyskujących przychody roczne przekraczające 50 mld euro. Według tych samych przepisów, członkinie zarządów dużych firm powinny stanowić jedną trzecią składów osobowych tych organów.
Sytuacji nie ułatwia fakt braku implementacji wspomnianego aktu prawa unijnego do polskiego porządku prawnego. Przygotowanie polskiej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem rynku finansowego, na przyjęcie nowych standardów w zakresie równości płci będzie jednym z wątków dyskusji podczas konferencji Finanse Jutra: Różnorodność, Innowacje, Wzrost.
Wśród innych tematów nie zabraknie odniesienia do tzw. luki płacowej, czyli różnicy w wysokości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn pełniących analogiczne funkcje oraz sposobów na eliminowanie tego bardzo uciążliwego zjawiska, ze szczególnym uwzględnieniem praktyk, podjętych w tym zakresie przez niektóre banki w Polsce.
Konsekwencją luki płacowej jest nie tylko niesprawiedliwe wynagradzanie aktywności zawodowej kobiet względem mężczyzn, ale również kształtowanie się modelu HR niesprzyjającego awansowaniu pań i kształtowaniu przez nie ścieżki rozwoju zawodowego, co z kolei odbija się negatywnie na innowacyjności i konkurencyjności organizacji.
– Różnorodność to po prostu droga do większej efektywności w zarządzaniu przedsiębiorstwem, wspierająca budowanie przewagi konkurencyjnej w każdym biznesie, w którym ludzie są i pozostaną zasobem – podkreśla Marzena Zahlin, przewodnicząca prezydium Komitetu ds. Diversity and Inclusion przy Związku Banków Polskich.
Szczególnym punktem wydarzenia będzie prezentacja raportu „Zarządzanie różnorodnością w bankach komercyjnych”. Analizy, przeprowadzone w 20 polskich bankach komercyjnych, wykazały istnienie dwóch prędkości w dążeniach do różnorodności, równości i włączania poszczególnych instytucji finansowych.
Jakie działania należy podejmować, by ograniczyć ową dychotomię, zmierzając zarazem ku modelowi organizacji otwartej na talenty niezależnie od płci – to jedno z zagadnień, które będą dyskutowane podczas konferencji w oparciu o dane zaprezentowane we wspomnianym raporcie.
Kwestia ta ma szczególne znaczenie również dlatego, że – jak wskazała Bożena Graczyk, przewodnicząca Grupy Roboczej ds. raportu sektorowego DEI – polskie kobiety są nierzadko lepiej przygotowane merytorycznie do sprawowania kluczowych stanowisk aniżeli ma to miejsce w najlepiej rozwiniętych państwach Unii.
Aby optymalnie wykorzystać ten niezwykły ludzki potencjał potrzeba zarówno systemowego podejścia na rzecz równości, jak i odpowiednich kwalifikacji po stronie liderów instytucji bankowych.
W dyskusji znajdzie się również odniesienie do kwestii wpływu kobiet na funkcjonowanie banków, co nie jest wprost równoznaczne z poziomem ich reprezentacji w organach przedstawicielskich, choć oczywiście pomiędzy tymi trendami istnieje ścisła zależność. Wzmocnienie pozycji kobiet na stanowiskach decyzyjnych w organizacjach sprawia, iż głos kobiet jest wyraźnie słyszalny i wywiera silniejszy wpływ na decyzje korporacyjne.
Podsumowaniem wniosków, pojawiających się w kolejnych sesjach będzie finałowa debata Liderek i Liderów Banków. Jej uczestniczy odniosą się do takich kwestii jak wpływ zmian pokoleniowych, społecznych i regulacyjnych na zmianę sposobu zarządzania różnorodnością, ale również główne bariery dla wdrażania współczesnych standardów w zakresie inkluzywności i równości płci.
Pojawi się też odniesienie do korzyści, jakie dla samych instytucji bankowych oraz ich pracowników stwarzają wymogi w zakresie zarządzania DEI, określone w nowych regulacjach unijnych.
Organizator wydarzenia:
Komitet ds. Diversity & Inclusion przy Związku Banków Polskich
Więcej informacji, program oraz rejestracja są dostępne na stronie konferencji: www.BANK.pl/FinanseJutra