Cel NBP – do 20% rezerw walutowych w złocie

Cel NBP – do 20% rezerw walutowych w złocie
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zarząd Narodowego Banku Polskiego (NBP) zdecydował o zwiększeniu zasobów złota do 20% rezerw walutowych z obecnych ok. 13%, poinformował prezes Adam Glapiński podczas konferencji prasowej.

„Wczoraj było posiedzenie zarządu Narodowego Banku Polskiego i podjęliśmy ostateczną decyzję o zwiększeniu zasobów złota do 20% całych posiadanych rezerw. […] Dalsze zakupy będą lokowane tak, żeby były bezpieczne” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

„Złoto w długim terminie zyskuje zawsze na wartości. Dlatego Narodowy Bank Polski pod moim kierownictwem podjął właśnie decyzję o dalszym, stopniowym zwiększaniu zasobów złota – aż do poziomu 20% jego udziału w oficjalnych aktywach rezerwowych. To jest najnowsza wiadomość. To 20% udziału złota w rezerwach walutowych to jest wskaźnik, który jest charakterystyczny dla krajów najbogatszych, najbardziej bezpiecznych i najbardziej wiarygodnych w obrocie międzynarodowym. Miło mi państwa o tym poinformować” – powiedział prezes w materiale wideo emitowanym podczas konferencji.

ADAM GLAPIŃSKI

Łącznie bank centralny posiada obecnie 359 ton złota o wartości 94,1 mld zł. W skarbcach NBP przechowywane jest 105 ton złota o aktualnej wartości ok. 27,5 mld zł, 124 tony przechowywane są w Banku Anglii, a pozostałe 130 ton – w nowojorskim oddziale Rezerwy Federalnej, wymienił prezes NBP.

„Łączna wartość polskiego złota wynosi aktualnie ok. 23,5 mld USD, to stanowi ok. 13% oficjalnych aktywów rezerwowych NBP” – powiedział też Glapiński.

Na początku stycznia br. prezes NBP informował, że bank centralny zakupił w ub.r. 130 ton złota, zwiększając swoje zasoby do ok. 360 ton, tj. 13% wszystkich rezerw. Szef banku centralnego podtrzymał wówczas, że celem NBP jest osiągnięcie 20% rezerw walutowych w złocie.

W tym roku stopy NBP nie zmienią się?

W Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) nie ukształtuje się w br. większość ani za obniżkami, ani za podwyżkami stóp procentowych, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

„W obie strony sądzę, że nie będzie większości. Cały czas będą wnioski o podwyżkę – tych, którzy się może martwią o jakiś proces, który za rok będzie się toczył. Będą jakieś wnioski, być może, o obniżkę – tych, którzy będą przykładać wagę do tego, że inflacja weszła w cel i nie będą się bali jej odbicia, ale nie sądzę, żeby te wnioski uzyskały większość” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Deklaracja współpracy NBP z rządem

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński zadeklarował, że będzie współpracować z nowym rządem w „dobry i konstruktywny sposób” i wyraził gotowość do spotkania się „w każdej chwili” z ministrem finansów.

„Jako prezes NBP z całą mocą podkreślam, że będę współpracować z nowym rządem i z każdym innym rządem w ten sam dobry i konstruktywny sposób, zgodny z mandatem Narodowego Banku Polskiego, określonym w konstytucji i ustawach Rzeczypospolitej Polskiej, jak również zgodnie z przepisami 'Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej’ dotyczącymi Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Wielokrotnie to publicznie deklarowałem i będę to powtarzał przy każdej stosownej okazji. NBP nie zrobi niczego, co mogłoby zachwiać tą współpracą, w ramach naszego mandatu przy zachowaniu pełnej niezależności Narodowego Banku Polskiego” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

„Powtarzam to, dlatego że w mediach różnych […] pojawiają się informacje o rzekomym konflikcie z rządem czy z ministerstwem, o jakichś działaniach NBP, które miałyby kolidować z dobrą współpracą itd. Wielokrotnie temu zaprzeczałem. W każdej chwili mogę się z ministrem finansów spotkać i każda kwestię, gdyby była jakaś trudna, rozwiązywać. W tej chwili takiej kwestii nie ma, ale się mogą pojawić, jak w toku każdego procesu gospodarczego” – dodał szef banku centralnego.

Źródło: ISBnews