Spadają ceny energii na świecie

Spadają ceny energii na świecie
Fot. stock.adobe.com/vchalup
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejskie ceny energii elektrycznej spadają dzięki łagodnej pogodzie i spadającym cenom gazu ziemnego.

Norweska firma konsultingowa Rystad Energy podała, że  zeszłym tygodniu ceny energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii były o ponad 80% niższe niż w sierpniu, gdy osiągnęły poziom 560 funtów (650 euro) za MWh. Ceny we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech są obecnie niższe niż 200 euro za MWh, a w Skandynawii niższe niż 100 euro za 1 MWh.

Na Towarowej Giełdzie Energii 1 MWh osiągnęła 26 października cenę 709 PLN (tzw cena base), czyli ok. 150 euro. 1 września cena 1 MWh wynosiła 1552 PLN, zaś w październiku 2021 roku średnio 470 PLN.

Cena kontraktów futures na gaz w wirtualnym punkcie handlu gazem Dutch Title Transfer Facility (TTF), który jest najważniejszym w Europie miejscem, gdzie kształtują się ceny tego surowca, spadła poniżej 100 euro za 1 MWh i jest najniższa od połowy czerwca.

Według komunikatu Rystad Energy  istnieje potencjał dla  dalszego spadku cen energii wynikający ze wzrostu zapasów gazu.

Magazyny zapełnione gazem

Ryzyko ograniczenia przez Moskwę dostaw gazu w szczycie sezonu zimowego skłoniło UE do zwiększenia swoich rezerw gazu w krótkim okresie. Europejskie podziemne magazyny gazu są wypełnione w 92,8%, co jest najwyższym poziomem od listopada 2020 r.

Bardzo znaczny jest import skroplonego gazu ziemnego (LNG), ponieważ kraje starają się zapewnić sobie alternatywne źródła energii przed zimą. 2/3 zapasów gazu w magazynach przypada na Niemcy, Włochy, Francję, Holandię i Austrię.

Unia Europejska jest największym importerem gazu na świecie, a Stany Zjednoczone największym eksporterem. W I kwartale 2022 roku kraje UE sprowadziły około 30 mld m3 LNG o wartości prawie 33 mld  euro.

Węgiel zastępuje gaz

Ceny węgla, które wzrosły na początku tego roku z powodu zakłóceń spowodowanych wojną i sankcjami przeciwko Rosji, a także niedoborami węgla w Chinach, spadły w ostatnich tygodniach. Benchmark API2 dla europejskich cen węgla kamiennego spadł od września o 30%.

Powodem był znaczny wzrost produkcji węgla w Chinach, co zmniejszyło chiński import i uwolniło większą podaż do innych regionów świata. We wrześniu kopalnie w Chinach wydobyły 390 mln ton węgla kamiennego, co oznacza wzrost rok do roku o 12,3%. Od stycznia do września wydobycie chińskiego węgla wyniosło 3,32 mld ton czyli o 11,2% więcej niż w tym samym czasie roku 2021.

Niemcy, które zwiększają produkcję energii z węgla, aby oszczędzać gaz. Planują przywrócić zimą 7  dodatkowych GW mocy z węgla brunatnego i kamiennego, aby złagodzić presję na rynku energii. Według Rystad Energy to posunięcie pozwoli zaoszczędzić do 30 TWh gazu.

Źródło: aleBank.pl