Podsumowanie XIII Kongresu EFPA Polska
„Chcemy tworzyć zrównoważone finanse dla nowego świata, budować kulturę zaufania, odpowiedzialności i dobra wspólnego.”
„Chcemy działać zgodnie z naszymi wartościami, stawiać człowieka w centrum naszego zainteresowania i dbać o planetę dla nas i przyszłych pokoleń.”
Tak wybrzmiały najważniejsze przesłania XIII Kongresu EFPA Polska, współtworzone przez liczne grono Prelegentów i Gości.
Czytaj także: Coraz więcej wątpliwości sektora finansowego wobec ESG>>>
Ponad 1200 uczestników Kongresu, zgromadzonych w studio i online, mogło wysłuchać inspirujących wstąpień, mocnych sporów na argumenty i poruszających rozmów. Wśród nich m.in.:
– Jak być rozrabiaką w dobrej sprawie? pokazywał Wojciech Sobieraj, prezes Vodeno, przekonując, że warto być pożytecznym społecznie;
– Jak technologie zmieniają nasz świat i czy nadal mamy na nie wpływ, objaśniała Jowita Michalska, Digital University;
– Na pytanie, czego pragną klienci we współpracy z doradcami i czy doradcy rozumieją ich branże odpowiadali ‒ Małgorzacie Anczewskiej, EFPA Polska ‒ klienci bankowości prywatnej, m.in.: Andrzej Seweryn, Solange Olszewska, Piotr Wielgomas;
– O potrzebie zabezpieczenia majątków Polaków i wzmocnienia ich odporności finansowej rozmawiali Jarosław Fuchs, Bank Pekao i Mariola Szymańska, EFPA Polska;
– Jak Big Data i sztuczna inteligencja już dziś jest przez analityków zaprzęgana do tworzenia wartościowych strategii inwestycyjnych mówiła Hania Shmidt z Goldman Sachs;
– Nad tezą: „Czy zrównoważone finanse ESG uratują nas przed katastrofą?” spierały się w debacie oksfordzkiej pod dowództwem Marszałka Grzegorza Nawrockiego dwie Drużyny Opozycji i Propozycji, w składzie:
prof. ALK dr hab. Bolesław Rok, Ewa Radkowska-Świętoń, 30% Klub Polska, Łukasz Kędzior, Pekao TFI, Marcin Wlazło, Biuro Maklerskie Pekao SA, Marek Rybiec, iWealth, Małgorzata Jarczyk-Zuber, ING Bank Śląski, Przemysław Furlepa, BNP Paribas, Krzysztof Pietraszkiewicz, Związek Banków Polskich;
– Przedstawiciele Certyfikowanych Partnerów EFPA przedstawili ważne rekomendacje rynkowe:
– szerokiej sektorowej kampanii edukacyjnej dla Klientów o oszczędzaniu, zabezpieczeniu emerytalnym i usłudze doradztwa inwestycyjnego,
– poszerzenia dostępu Klientów w Polsce do usługi doradczej oraz
– utworzenia przez Ministerstwo Finansów Wykazu Tytułów Zawodowych, potwierdzających wypełnienie wymagań kwalifikacyjnych doradców;
– Pakiet eksperckich webinarów prowadzonych przez najlepszych praktyków rynkowych nt. inwestowania tematycznego oraz dobrych praktyk w doradztwie finansowym i inwestycyjnym.
Czytaj także: Bankom i TFI nie podoba się narzucenie im odpowiedzialności za ESG>>>
Jak nadać nowy sens usługom finansowym?
Kongres zakończyła poruszająca rozmowa Barbary Stęchły, wiceprzewodniczącej Rady EFPA Polska z Józefem Wancerem, bankowcem i finansistą o tym, jak BYĆ:
„Najczęściej mówi się o ESG w odniesieniu do firm czy organów państwowych, kiedy tak naprawdę powinniśmy sobie uzmysłowić, że tu chodzi o CZŁOWIEKA, o CZŁOWIECZEŃSTWO, o CZUŁOŚĆ do NASZEJ PLANETY.
Sukces wdrażania ESG jest głównie uzależniony od postawy człowieka. Firmy to ludzie. ESG to szlachetny, ale długi i trudny proces, który nigdy nie ma końca. Konkretne poczynania człowieka okażą się sukcesem lub porażka ludzkości. Nie bądźmy obojętni.”
XIII Kongres EFPA Polska to był ważny dzień. Uczestnicy XIII Kongresu szukali odpowiedzi na pytanie, jak nadać nowy sens usługom finansowym, tak aby zrównoważone finanse służyły budowie nowego świata.
To na pewno będzie droga. Ta droga jest ważna. Jaka będzie i czy dotrzemy do celu zależy od każdego z nas. Bo jak mówił Marshal McLuhan, „Statek kosmiczny Ziemia nie ma pasażerów. Wszyscy jesteśmy Załogą.”
Partnerami XIII Kongresu EFPA Polska byli: Bank Pekao SA, NN TFI SA, TFI PZU SA, PFR TFI SA, Pekao TFI, Xelion DI, iWealth, mBank SA, Generali Investments TFI, Investors TFI, Bank BNP Paribas SA, ING Bank Śląski SA, Ipopema, Schroders.
Partnerzy medialni: aleBank.pl, AnalizyOnline, Miesięcznik Finansowy BANK, BS NET, Parkiet, Rzeczpospolita, Polska Agencja Prasowa S.A..
Patronaty: CFA Society Poland, GPW, IZFiA, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Związek Banków Polskich, Uczelnia Łazarskiego, Digital University.
Organizacje Partnerskie: Warszawski Instytut Bankowości.
Projekty Partnerskie: Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL i 30% Club Poland, Deklaracja Odpowiedzialnej Sprzedaży, Fundacja Nienieodpowiedzialni, Rada ds.Kompetencji Sektora Finansowego.