Zawieszenie spłaty kredytu na rok, zamrożenie cen na niektóre produkty i usługi – robocza propozycja UOKiK

Zawieszenie spłaty kredytu na rok, zamrożenie cen na niektóre produkty i usługi – robocza propozycja UOKiK
Fot. stock.adobe.com/Feydzhet Shabanov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
UOKiK zaproponował roboczo aby w rządowym pakiecie antykryzysowym znalazł się zapis pozwalający na to, aby po złożeniu wniosku przez kredytobiorcę, instytucja finansująca zawieszała umowę kredytu konsumenckiego lub hipotecznego na rok - wynika z propozycji zmian w prawie, do których dotarł PAP Biznes.

#UOKiK: Celem zmian zaproponowanych przez UOKiK jest ochrona konsumentów - to nasz priorytet. Obecnie trwa etap konsultacji - prosimy z rezerwą podchodzić do publikacji prasowych na tym etapie. Finalna propozycja zostanie przedstawiona po wszystkich uzgodnieniach przez rząd #Koronawirus

Zgodnie z propozycją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zawieszenie wykonania umowy następowałoby z dniem złożenia wniosku przez kredytobiorcę.

Kredytowanie wydłużone o czas o zawieszenia wykonywania umowy

W okresie zawieszenia kredytobiorca nie byłby zobowiązany do wykonywania płatności wynikających z umowy. Jednocześnie okres zawieszenia umowy nie byłby traktowany jako okres kredytowania.

Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie uległyby przedłużeniu o zawieszenie wykonywania umowy.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

W godzinach wieczornych w niedzielę PAP Biznes podał, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów swoją propozycję dotycząca zawieszenia spłaty rat kredytów określa jako „roboczą”.

„UOKiK przedstawił wiele propozycji zmian w przepisach w związku z obecną sytuacją i koronawirusem. Propozycje dotyczą również ochrony kredytobiorców i pożyczkobiorców. Dyskutowane są obecnie różne scenariusze, zaś wszystkie rozwiązania mają roboczy charakter” – napisano na oficjalnym koncie UOKiK na Twitterze.

„Celem zmian zaproponowanych przez UOKiK jest ochrona konsumentów – to nasz priorytet. Obecnie trwa etap konsultacji – prosimy z rezerwą podchodzić do publikacji prasowych na tym etapie. Finalna propozycja zostanie przedstawiona po wszystkich uzgodnieniach przez rząd” – dodano.

Ceny i marże maksymalne

UOKiK zaproponował także, żeby właściwy minister, po konsultacjach z innymi resortami, mógł „ustalić maksymalne ceny lub maksymalne marże hurtowe i detaliczne stosowane w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych”.

Propozycje UOKiK nie zostały na razie ujęte w projekcie specustawy, która ma przeciwdziałać ekonomicznym skutkom epidemii koronawirusa, ale jak wynika z wpisu na Twitterze minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, mają się w nim znaleźć.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

„Przepisy w tej chwili są włączane w treść głównej ustawy. Piszemy ją pod presją czasu – dlatego niektóre przepisy jeszcze nie są włączone w treść główną. Ale – jak i pozostałe, które wysłaliśmy do konsultacji – będą częścią pakietu” – napisała minister.

Obniżenie opodatkowania banków decydujących się na kredytowanie firm dotkniętych Covid-19

Projekt tarczy antykryzysowej, do którego dotarła PAP Biznes, zakłada obniżenie podstawy opodatkowania dla banków o wartość aktywów wynikających z umowy kredytu, udzielonego przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19, zawartych od momentu wejścia w życie ustawy do 31 sierpnia 2020 r.

Rządowy pakiet antykryzysowy jest jeszcze przedmiotem konsultacji, a w najbliższy piątek ma być rozpatrywany przez Sejm.

Czytaj także: Trzy miesiące bez składek ZUS dla mikrofirm

Koszt wszystkich proponowanych w specustawie rozwiązań dla sektora finansów publicznych w 2020 r. ma wynieść wg projektu 11,9 mld zł, a w 2021 r. 1,2 mld zł. Specustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia

Źródło: PAP BIZNES